Před deseti lety dočasně umřel fotbal v Neratovicích

Před deseti lety vstupoval neratovický fotbalový klub do jarní druholigové sezony s vědomím, že je to poslední půlrok profesionálního fotbalu ve městě. V úvahy připadaly pouze dvě varianty – zachránit se ve druhé lize a práva na ni převést na jiný klub, nebo jaro fotbalově nezvládnout a spadnout.

Smutně tak končila nejslavnější éra fotbalu v Neratovicích. Klub se do druhé ligy probojoval po suverénní jízdě Českou fotbalovou ligou a první druholigová sezona (1999/2000) se vezla na vlně eurofie. Divácký zájem byl veliký, nejvyšší návštěva na souboj s tehdejším lídrem tabulky Starým Městem shlédlo téměř 2000 diváků (zápas skončil 1-1, hosté skórovaly z přísné penalty, kterou proměnil tehdejší reprezentant Malár). Někteří hráči jako Kašťák, brankář Karel, obránce Jarda Vrábel, špílmachr Janeček, Jarda „Škodovka“, Pavel Grznár nebo útočník Průcha měli snad nejlepší formu svého života, Spolana jako hlavní sponzor klub dostatečně zajistila a výsledkem bylo neuvěřitelné šesté místo v konečné tabulce se ziskem 44 bodů a skóre 42-42. Do první ligy tehdy poustoupil Staré Město a Plzeň, nejbližší regionální rival Mladá Boleslav se taktak ve druhé lize zachránila… Mezi nejzajímavější výsledky patřilo domácí vítězství nad slavným klubem z Vítkovic 3-0 nebo deklasování Třince 5-0. Nejlepším střelcem byl záložník Janeček s devíti góly, za sebou tak nechal například tehdy mosteckého Jířího Štajnera (nyní autora 100. prvoligové branky), nebo pozdějšího nejlepšího prvoligového střelce sezony Kowalíka. Na 15 domácích kol zavítalo na stadion 15.839 diváků, což bylo více než ve Zlíně, Mladé Boleslavi nebo Frýdku-Místku.

Následující sezona byla již o poznání méně veselá. Peněz od Spolany ubývalo, bylo obtížnější poskládat kvalitní tým a plnit závazky vůči hráčům a realizačnímu týmu. Dvanácté místo pak nakonec znamenalo klidnou záchranu. Do první ligy postoupili Hradec a Opava, neratovičtí získali 35 bodů s pasivním skóre 39-50. Zajímavými výsledky byly domácí prohry s postoupivšími (s Opavou 2-5, s Hradcem 2-4), cenné byly body získané proti Jihlavě (1-0), Mostu (2-0) nebo Mladé Boleslavi (3-1). Výsledky mužstva venku byly velmi nevyrovnané – senzačně se rozprášila Karviná (5-0), naopak debakly v Opavě (0-6) nebo Xaverově (0-5) byly hrozivé.

Sezóna 2001/2002 se pak stala bojem o přežití a záchranu klubu. Absence hlavního sponzora, odchody klíčových hráčů a nakonec 14. místo se třicetibodovým ziskem, skóre 33-39. Do první ligy postoupily České Budějovice a Zlín, za nimi skončili další silné týmy – Plzně a Mladé Boleslavi. V domácím prostředí tým remizoval s Budějvicemi 0-0 a dokázal porazit Plzeň 2-1. Přesto se našel hráč, který v modrožlutém dresu zářil – Adam Brzezina nasázel soupeřům 11 gólů. Pouze o tři více dal pozdější kanonýr Slavie Pavel Fořt v dresu Plzně, Karel Vácha z Českých Budějovic dal také 11 gólů, současný reprezentační obránce Tomáš Sivok v dresu jihočechů pak 9. David Lafata ve stejném dresu skóroval osmkrát, legenda Bohemians Dalibor Slezák v dresu Mladé Boleslavi sedmkrát.

A právě před deseti lety se odehrála poslední druholigová sezóna na stadionu v Neratovicích – sezóna 2002/2003. Klub taktak uspěl v licenčním řízení, za tým hrálo minimum vlastních hráčů, většinou se jednalo o hráče na hostování z jiných klubů. 34 získaných bodů stačilo na těsnou záchranu a 13. místo. O převzetí druhé ligy jednala se zástupci klubu nejprve tehdy přebor hrající Dukla Praha, později došlo k dohodě s Kladnem a ke sloučení klubů, přičemž v Kladně se hrála druhá liga, v Neratovicích divize pod názvem „Kladno B“.  Do první ligy postoupili Plzeň a Jihlava, poslední druholigovou sezónu odehrála Mladá Boleslav. Hráči se i v této době zmohli k dobrým a statečným výkonům – body v Neratovicích nechala Opava (0-0) (ze které pak překvapivě hráči přivezli bod za výsledek 1-1, pohárově bychom tedy postoupili : - )), překvapivý byl bod získaný v Jihlavě (1-1), Plzni a Mladé Boleslavi (obě utkání 0-0). Nejlepší tři týmy tedy tehdy nedokázali na svých stadionech Neratovické porazit, a právě tyto body tehdy znamenaly záchranu. Ostudou v této sezóně byly některé domácí návštěvy pod 200 diváků…

Na neratovické střídačce se vystřídala zajímavá jména – Luboš Urban, Jiří Dunaj, Michal Zach, Luděk Kokoška, na trávníku se proháněla řada hráčů, kteří později okusili první ligu.

V současné době klub za skromných poměrů úspěšně táhne divizí a sází na hráče z blízkého regionu. Zažijeme ještě v Neratovicích vyšší soutěž? Zažijeme zaplněné ochozy a bitvy na trávníku i v hledišti (o hooligans z Neratovic jsme psali ZDE)?

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz