Přepisuje se politická mapa Neratovic?

Poslední týdny jsou v Neratovicích plny vzrušených debat o čtyřech tématech - výstavba parkoviště za sídlištěm Na Výsluní, rekonstrukce Masarykovy ulice, zájem církve o část Společenského domu a naposledy výstavba přístaviště v Lobkovicích. Změní rozhodování zastupitelů o těchto investicích zásadně volební preference v Neratovicích?

Po posledních volbách se zdálo, že Neratovice čeká jedno z nejklidnějších volebních období. Suveréním vítězem se stalo sdružení Neratovice - jinak s devíti mandáty. Pro jakýkoliv návrh, který budou podporovat všichni zastupitelé z tohoto uskupení, stačí ze zbylých dvanácti zastupitelů sehnat podporu dvou, a potřebná většina je zajištěna. Jenže jak poslední týdny ukazují, tak jednoduché to pro vítěze voleb nebude.

U některých návrhů zůstávají zastupitelé Neratovice - jinak osamoceni. Příkladem je hlasování o vybudování přístaviště v Lobkovicích. Pro návrh usnesení podaný starostkou se našla podpora pouze devíti zastupitelů (8 z Neratovice jinak (jeden zastupitel chyběl) a 1 z KSČM). Podobný výsledek lze prý předvídat i v případě nového hlasování o parkovišti za sídlištěm Na Výsluní. S přenecháním části Společenského domu církvi pak podle doslechu mají mít problém i někteří zastupitelé zvolení za Neratovice jinak (zde však jejich hlasy mohou být překvapivě nahrazeny hlasy opozice).

Z uvedeného by se mohlo zdát, že koalice v Neratovicích mele z posledního. Vždyť k čemu je koalice, která není schopna se na pro občany důležitých věcech sjednotit?

Dojem, že vedení Neratovic je u konce s dechem, se přímo nabízí. Jenže je to dojem mylný, mající několik příčin. K těm hlavním patří:

1) V krátkém časovém úseku probíhá v Neratovicích několik rozhodování, která ať by byla či budou vyřešena jakkoliv, určitá skupina občanů bude nespokojena. A ikdyž by každé z rozhodování o parkovišti, Společenském domu, přístavišti či Masarykově ulici znamenalo ,,jen” padesátku nespokojenců, rázem je jich ve městě dvěstě.

2) Není alternativa. Drtivé vítězství Neratovice jinak znamená, že v tomto volebním období nemůže reálně vzniknout žádná koalice bez tohoto subjektu. To připadá v úvahu pouze v případě jeho rozpadu, k tomu však objektivně není žádný důvod.

3) Ani opozice není v názoru na vyjmenovaná témata jednotná, případně popírá svými návrhy sama sebe.

Kdo získává a kdo ztrácí?

Neratovice jinak jistě část svých sympatizantů ztrácí. Loňský volební výsledek je téměř nemožné opakovat. Pravděpodobné však je, že se část dnes bývalých příznivců Neratovice - jinak do příštích voleb zase vrátí. Zeleň v rekonstruovaných ulicích bude za tři roky vypadat lépy než nyní, současné sporné body budou vyřešeny a pokud budou někteří pokračovat v rétorice zaměřené (často až unfair) vůči starostce, bude to samo o sobě pro dost lidí důvodem ji opět volit.

Obliba stran působících v celostátní politice i v Neratovicích (ČSSD, ODS, KSČM, TOP09, Strana zelených, KDU-ČSL,…) bude vždy do jisté míry závislá na celostátních preferencích těchto stran a místní kandidáti těmto preferencím mohou jen přidat nebo ubrat. Je velmi málo pravděpodobné, že by některá z těchto stran mohla výrazně v komunálních volbách překročit dvacetiprocentní zisk hlasů. Někdy strany v Neratovicích narazí na vlastní limity - například KSČM se při posledních volbách nepodařilo naplnit celou kandidátní listinu. (pozn. red.: Právě KSČM se například k přístavišti postavila velmi realisticky, Strana zelených zase jako jediná přímo podporovala petici proti přístavišti. Přesto to jejich příští výsledek ovlivní naprosto minimálně...)

Pro další nová ,,nezávislá” uskupení není příliš prostoru. Počet lidí, kteří mohou být v Neratovicích vnímáni jako osobnosti není neomezený a neúspěch SNK (v případě Neratovic ,,sportovců”) nebo relativní (a zřejmě nezasloužený) neúspěch Společně pro Neratovice ukazuje, že revoluci by mohla způsobit snad jen opravdu ,,těžká váha”, jakou se stal například pan Picek v jiném nedalekém městě na Labi.

Současné dění tak politickou mapu ve městě nejsíše zásadně nepřepíše. Na to je do voleb ještě daleko. Tolik sporných projektů se do krátkého časového úseku podruhé nakumuluje jen stěží. A v neposlední řadě - v mnoha ohledech vede starostka město podle podstatné části jeho občanů prostě dobře.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. hlasování o parkovišti? (Anna Spěváčková, 27.10.2015 13:32:41) Odpovědět

  Nevím, proč by mělo zaastupitelstvo hlasovat o parkovišti. Probíhá územní řízení a dne 13. 11.bude ústníjednání. Petici proti parkovišti na návrh starostky Mrzílkové zastupitelé vzali na vědomí a nehlasovalo se o ní (jak město nakládá s peticemi, píši na nerátky.cz), jedině že by konečně někdo moudrý podal návrh, aby byla částka 5 mil (už dnes se hovoří o mnohem vyšší částce, cca 8 mil.) určené na parkoviště čili tzv. odstavnou plochu vyčleněna z rozpočtu a přesunuta do rezervy. Potřebujeme zasadit stovky stromů a keřů a zkultivovat travnaté plochy po tzv. regeneracích, zatepleních domů, sekání sekačkami a pod. Odstaraněním částky z rozpočtu by byla nedomyšlená stavba znemožněna. O tom by museli zastupitelé hlasovat.

 2. Starostka Mrzílková to prý dělá dobře! (Anna Spěváčková, 28.10.2015 11:04:33) Odpovědět

  Než se dostanu ke starostce, musím vás pochválit za glosy. Sluší vám mnohem více než běžné články. A nyní zpátky ke starostce. Nevím, jak jste přišli na to, že podle podstatné části občanů si vede dobře. Dělali jste si nějaký průzkum? Těžko. Zkuste v Lobkovicích. Tam byste slyšeli něco jiného. Nejen v Lobkovicích, ale i na Výsluní, v Masaryčce a jinde, kde se něco staví. Občané už zjistili, že je nikdo neinformuje o budoucích záměrech, nedebatuje o vhodnosti a potřebnosti záměru, kvalitě projektu, různých variantách, nezapojí je do rozhodovacích procesů a pod. Nebaví se s nimi nikdo z radnice o ničem důležitém. Starostka a její klan jde důsledně PROTI lidem. Tak, jak jste asi nikdy nikde neviděli. Škoda, že nemáme on-line přenosy. Však na radnici vědí, proč je nemáme. Kromě toho starostka překrucuje, mlží a lže. Myslíte si, že to dělá dobře starosta, který ignoruje lidi a lže? Nebo jsme si už zvykli na to, že lež je samozřejmou součástí politiky? Ano, jsou obyvatelé, kteří chválí starostku za to, že se něco děje, opravuje, buduje. Jenže nepoznají nekvalitní projekt, špatnou práci, mizerný materiál. Nevědí, že stavby jsou nedomyšlené, předražené a zbytečně odčepávají peníze z rozpočtu, v němž pak chybí peníze na údržbu, opravy, nutné služby pro občany.Třeba pohotovost. Tu nemáme žádnou. Kdo nemá auto, má smůlu. Pak se samozřejmě prosazuje parkoviště místo pole. Luxus pro auta má přednost před potřebami lidí. Informace poskytované radnicí jsou tak omezené a zmanipulované, že obyčený obyvatel může věřit, že starostka to dělá dobře. Jestli se jí daří zmást nemyslící a neinfomované lid, horší je to se zastupiteli. Už i v koalici začínají přemýšlet, zda nevsadili na špatného koně a zda je pro ně výhodné s ním dojet až do konce volebního období. Jsou to většinou mladší ročníky a mám pocit, že by nechtěli skončit na smetišti dějin. Už si zkusili politiku a usadit se v pozici starosty nebo místostarosty je společensky i finančně výhodné, mnohdy výhodnější a perspektivnější než jejich současné zaměstnání.Určitě se najdou mezi nimi i zastupitelé, kteří mají rádi své město a jsou zklamáni tím, jak upadá. Takže je otázka, zda se přece jen nepřepíše politická mapa Neratovic. Je to jen otázka času a odvahy.Děje se to i jinde. Třeba v Mohelnici se za čtyři roky vystřídali čtyři starostové.

 3. děkujeme (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 29.10.2015 9:58:38) Odpovědět

  Dobrý den,
  je to přesně jak píšete. Hodně lidí je spokojeno s tím, že se ve městě opravují ulice, že se upravily prostory některých sídlišť. Lze to vyslechnout přímo od lidí, žádný průzkum jsme nedělali.
  Děkujeme za pochvalu glos. Chystáme v blízké době určitou obsahovou změnu našeho webu, nechte se překvapit.

 4. Parkoviste (Roman, 30.10.2015 11:01:44) Odpovědět

  Mesto by potrebovalo vic parkovist nebot hodne rodin ma treba 2 auta kolem 17h vecer uz jen souperite o stani viz ulice 28 rijna a krizovatka na benesovce tady zaparkovat je vhodne ken s kolikem na sve misto spis by se melo sridit system stani a nebo vybudovat nove parkoviste o sile 200 mist k stani ano vypadato jako blabol alw je to realita diky

 5. témata (Pavel Šanda, 30.10.2015 12:30:12) Odpovědět

  Těch témat je ve skutečnosti alespoň sedm, včetně čtyř, které zmiňujete.

 6. TVL (Norm., 30.10.2015 15:48:50) Odpovědět

  Jasně vyasfaltujem to tady od obzozu k obzoru, pro jistotu, aby si rodiny mohly pořídit třeba dvacet aut. A dáme to i do ústavy, že každý má právo parkovat nejdál 200 metrů od svýho prahu a stát či samospráva je povinna toto zajistit, jinak to půjde do Štrasburku.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz