prosinec 2016

Nový zametací stroj za čtyři miliony

/21.12./ Zastupitelé se v pondělí sešli na posledním letošním jednání a rozhodli o nákupu nového zametacího stroje pro technické služby za částku téměř čtyř milionů korun. Důvodem nákupu nového zametacího stroje byl špatný technický stav toho stávajícího, devět let starého, který při celoročním úklidu města najezdil 40.900 kilometrů (tedy v průměru 380 kilometrů za měsíc). Firma, která technický posudek dodala vyčíslila opravu stávajícího zametacího vozidla na 867 tisíc korun. Z tohoto důvodu požádaly technické služby o zakoupení nového vozidla.

Zajímavé je, že technický posudek a vyčíslení potřebných oprav dodala technickým službám stejná firma, která následně vyhrála výběrové řízení a byla jako jediná schopná dodat nové zametací vozidlo takřka okamžitě (10 dní, ostatní dva uchazeči 60 dní).
Zánovní (r.v. 2015) stroj s téměř nulovým nájezdem lze zakoupit za přibližně dva a půl milionu vč. DPH (jedná se o stroj, který TS využívaly dosud, v podkladech zastupitelstva není nově kupovaný stroj přesně specifikován, předpokládáme tedy že se bude jednat o jiný, lepší typ vozu).

posudek firmy hanes

Posudek technického stavu současného metacího vozu a rozpočet opravy dělala firma Hanes...

posouzení nabídek

... která vzápětí nabídla nejlepší podmínky dodání nového vozu.

metací vůz cena

Roční vůz lze koupit za 2,5 milionu (typ, který TS používaly dosud).

Jak bude vypadat spodní náměstí?

/19.12./ Nechce se Vám čekat, až město odtajní připravovaný záměr s přestavbou náměstí Karla IV.? Pak jste tu správně :-).

Zatímco radnice plánuje zveřejnění až začátkem ledna, mnohé vizualizace pravděpodobné podoby náměstí si můžete na iSoutoku prohlédnout již dnes v galerii, kterou jsme pro vás připravili ze screenshotů kompletní studie (54 MB, dostupná zde).

Přestavba, která by měla začít demolicí nalánovanou již na příští rok, počítá se čtyřmi etapami, první vidíte na obrázku níže. Přestavbou by mělo dojít ke sjednocení materiálů povrchu, využití náměstí pro občany a setkávání (parkoviště se přesune), umístění kašny a míst na sezení, zatraktivnění obchodních domů a jejich propojení s náměstím, vybudování dřevěné ,,paluby,” která by mohla sloužit jako venkovní prostory restaurací a kaváren a pro obchodní, kulturní a společenské akce. Zároveň dojde k omezení dopravy a snížení rychlosti na 30 km/h a k výsadbě nové zeleně. Nové prostory pak mají zahrnovat i futsalové hřiště, koutek bojových sportů, zelené bludiště, místo na dětské hry s hracími prvky, moderně ztvárněné hodiny apod.

Celkově hodnotíme návrh velmi kladně, radnice odvedla v plánování velmi dobrou práci. Kontroverze čekáme u umístění futsalového hřiště a koutku bojových sportů v blízkosti jediné obytné zóny na náměstí.

Kompletní galerie zde.

náměstí Karla IV. Mělník

Obrázek za tisíc slov

/16.12./ Naše včerejší poznámka k neúplnosti databází v aplikaci pro chytré telefony pořízené městem vedla k několika dotazům ze strany čtenářů. Protože obrázek někdy poví více, než tisíc slov, přikládáme snímky displeje telefonu s informacemi, které se objeví turistovi hledající restauraci na Mělníku a pro srovnání třeba v Benešově.

inCITY

Zatímco hladového turistu na Mělníku vede aplikace do Turistického informačního centra,

v Benešově nabízí seznam místních restaurací.

Věci se mají dělat buď pořádně, nebo vůbec

/15.12./ Mělník pořídil mobilní aplikaci INCITY (celkem jsou tak k dispozici již tři - Mělník v mobilu, Mělník audio tour a nové INCITY, mrtvé Pango nepočítáme) a zaplatil za její prvotní napnění daty. Každý měsíc pak platí za její údržbu. Pořízením aplikace se před více než rokem zabývala komise pro komunikaci a doba realizace se podobně jako u oficiálního profilu města na Facebooku poněkud protáhla. Aplikace není špatná, přestože nabízí vlastně jen stejná data jako webové stránky města a trochu rozšiřuje jejich možnoti pomocí funkcí dostupných v chytrém telefonu. Bohužel, i zde se najde poměrně podstatný nedostatek.

Petr Volf v měsíčníku radnice píše: ,,Je jedno, jestli jste občan, návštěvník města či podnikatel, každý si v aplikaci najde informace, které chce či potřebuje.” Jenže to není tak úplně pravda. Když by například turista hledal pomocí aplikace stravovací zařízení nebo ubytování na Mělníku, ke konkrétní nabídce se nedostane, pouze k textu: ,,Pokud na Mělníku či v okolí plánujete ochutnat vína zdejší produkce či využít jiných místních služeb místní gastronomie, můžete vybírat z bohaté nabídky služeb restaurací, vináren, kaváren, barů a cukráren, jejichž přehled naleznete na Webu v Kontaktech. Další informace v Turistickém informačním centru.” Proč, když město za prvotní naplnění aplikace daty zaplatilo? Proč město v aplikaci nepodpoří místní podnikatele v umírajícím centru města? Proč nemohou podnikatelé v aplikaci nabídnout turistům např. slevové kupony?

Jinou otázkou je, proč město aplikaci nepropaguje třeba formou samolepky s QR kódem na informačních panelech a mapách. On se také turista musí o její existenci dovědět, jinak použije bezplatné aplikace googlu apod. A to je třetí otazník - nebylo by dobré v rámci propagace města dát k městským památkám v databázi tohoto giganta online světa pořádné informace a fotky?
Dobrý nápad tak zůstal trochu napůl cesty a v mobilu můžete mít tři mělnické aplikace, z nichž ani jedna není dokonalá. A to je škoda.


inCITY

Rada města schválila pořízení aplikace, některá data pro turisty v ní však k dispozici nejsou.

Tři havárie horkovodu a zajímavé souvislosti

/13.12./ První mrazivý týden přinesl dlouho nevídané tři havárie horkovodu, z toho ty první dvě si vyžádaly přibližně dvoudenní odstávku většiny domácností na Mělníku od horké vody a tepla.

Přes komentáře se nám ozval čtenář, který upozornil na zajímavé souvislosti. Město Mělník již není majitelem horkovodů na svém území. V prvním roce starostování Ctirada Mikeše byly prodány a to přes výrazné protesty jeho dnešního hlavního koaličního partnera - TOP09. Kupujícím se stala Elektrárna Opatovice, dnes je podle čtenáře horkovod vlastněn ČEZem.

Dokud byl horkovod majetkem města, prováděly se pravidelné odstávky a opravy. Do oprav a údržby dávalo město ročně polovinu výnosu z pronájmu horkovodu, tedy kolem tří milionů korun. V jakém stavu se dnes horkovod nachází a jak probíhá jeho údržba nemá možnost město kontrolovat. Není na jeho provozu jakkoliv zainteresováno a nový vlastník samozřejmě stojí o rychlý návrat zhruba šestatřicetimilionové investice…

Informace našeho čtenáře považujeme za spíše uvěřitelné, přestože jsme k historii prodeje horkovodu nalezli pouze jeden článek. A doporučujeme přečíst i s komentáři dnešních koaličních partnerů a dalších lidí napojených na město. Velmi poučné.

Co bude místo Ameriky?

/12.12./ Vypadá to, že se vedení města po fiasku s územním plánem poučilo a své záměry s budovou Teheránu (Ameriky, domu energetiků) drží pod pokličkou, dokud nebude mít zcela jasno, co na místě udělat.

Jenže lidé jsou drbny, a tak můžeme něco z plánů prozradit již teď. Po demolici budovy, která by měla započít již v příštím roce, by v prostoru měla vzniknout kombinace parkoviště, odpočinkové zelené plochy a herních prvků pro děti (a hravé dospělé). Jednotlivé návrhy se nejvíce liší v tom, jak velkou plochu která tato část zabere a v přesné lokaci parkoviště. Návrh by měl být veřejnosti představen do cca šesti týdnů a jako častí kritici musíme říct, že se nám projednávané varianty líbí a byl by to velký krok vpřed pro centrum města. Vůbec by nevadilo, kdyby se toto dočasné řešení stalo trvalým!

Hlídat radši mrtvé nebo živé?

/9.12./ Sledovat mělnickou politickou scénu je někdy opravdu velmi zábavné. Jeden příklad z poslední doby. Obyvatelé ulice Jiřího z Poděbrad si opakovaně stěžují na, nazvěme to bordelem, který způsobují někteří spoluobčané, prý cizinci, bydlící v ubytovnách v této lokalitě. Občas se proběhnou po zaparkovaných autech, občas se poperou, častěji ruší noční klid. Městská policie zde na základě těchto opakovaných stížností v minulosti na čas umístila mobilní kameru. Tu již ale nasadila v jiné lokalitě a problém ,,kupodivu” nezmizel. 10.10.2016 si tedy na zastupitelstvu občan z této lokality opět stěžoval a ptal se, kdy se kamera vrátí do ulice Nádražní. Dostalo se mu odpovědi, že Mělník má deset pevných kamer a jednu mobilní, kterou Městská policie přemísťuje dle potřeby. Městská policie vyhodnotila situaci v lokalitě u nádraží a nebyla zařazena do míst plánovaných k umístění pevné kamery. Diskuzi starosta Ctirad Mikeš uzavřel tím, že to není ani otázka finanční, jako otázka kapacity dispečinku, který není schopen víc než těch deset, maximálně dvanáct bodů sledovat.

Uběhnou dva měsíce, otevře se zrekonstruovaný židovský hřbitov a volně se zpřístupní. A v článku o tom se objeví nenápadná věta: ,,K brance vede nová přístupová cesta; radnice uvažuje také o tom, že prostor hřbitova nechá ještě letos střežit prostřednictvím kamerového systému.”

Uznejte, není to, zejména pro občany bydlící kolem nádraží k popukání?

Mělnický penzion jeden z nejlepších v zemi!

/8.12./ Druhým nejlepším ubytováním v České republice je podle portálu HotelsCombined mělnický penzion Apartmány U Zámku. Že se nejedná o nějaký úlet dokazuje téměř maximální hodnocení stejného penzionu na serveru booking.com a příspěvky hostů, kteří ubytování v penzionu navštívili. Skvělý výsledek a blahopřejeme majitelům!

A teď takový dotaz - nemělo by město usilovat o to, aby právě lidé s takovými výsledky byli zapojeni do diskuze o tom, co má město udělat, aby se stalo pro návštěvníky atraktivnější? Vždyť právě takoví lidé vědí díky svým zákazníkům nejlépe, co na Mělníku turistům chybí. Bylo by škoda jejich potenciálu nevyužít.

Na Mělníku vyroste další supermarket

/7.12./ Zdá se vám, že těch supermarketů je na Mělníku už příliš? Že už přes jejich záplavu opravdu není možné, aby přežily krámky místních živnostníků? Že územní plánování města umožňující výstavbu dalších a dalších škatulí velkých řetězců je pro živnostníky stejnou pohromou, jako EET? Pak máte sice pravdu, ale pohled majitelů obchodních řetězců je jiný.

V minulosti jsme opakovaně psali o tom, co se bude dít s pozemky kolem nově postaveného průtahu mezi Pražskou a Mladoboleslavskou ulicí. A už je to tady. Již na konci příštího roku zde bude otevřen supermarket Billa. Na webu tyden.cz se píše:

,,Také v Mělníku vedení radnice projednalo řešení dopravy v okolí plánovaného obchodního domu, v tomto případě půjde o prodejnu Billa. Radní nedávno souhlasili s vybudováním odbočovacích pruhů z Pražské ulice k plánovanému obchodnímu centru na bývalém "řepném place" a s vjezdem nákladních automobilů zásobování s hmotností nad šest tun. Podle místostarosty Mělníka Milana Schweigstilla (TOP 09) vznikne stavba na soukromých pozemcích, ale město usiluje o to, aby obyvatelům přinesla pozitiva, například parkovací plochy, které by mohli využít i lidé z blízkého sídliště. Stavební práce mají začít na jaře a hotovo má být ještě před koncem příštího roku.”

Je velká škoda, že město dříve nevykoupilo od cukrovaru více pozemků bývalého řepného placu. Na místě tak místo další škatule mohl být třeba park, odpočinková zóna pro blízké sídliště nebo prostě jen vysázený lesík, aby zátěž z dopravy byla od obytné zástavby co nejvíce odfiltrována. Dnes tak může město jen omezenými prostředky ovlivnit to, co v blízkosti sídliště vznikne…

Budou školáci spásat trávu?

/6.12./ Mělnický deník se věnoval dalšímu bizardnímu rozhodnutí úředníků, kteří si myslí, že lidé jsou nesvéprávná banda tupců, na kterou je pro jejich dobro třeba dohlížet. Konkrétně vyhlášce ministerstva školství, která nařizuje maximální povolenou úroveň cukru a tuku u zboží prodávaného na základních školách.

A jak se s byrokratickým nesmyslem vyrovnali ředitelé škol? Na mělnickém gymnáziu zakáží vstup do školního bufetu žákům nižších stupňů gymnázia. Pokud ho budou porušovat, školní bufet zruší. V základní škole J. Matiegky udělali průzkum mezi rodiči, ze kterého vyšlo, že si 80% z nich zavření školního bufetu nepřeje. Jenže vyhlášce neodpovídá drtivá většina zboží v bufetu nabízeném, přitom z něj již před pěti lety brambůrky, limonády a podobné výrobky zmizely. V Neratovicích ředitel školy, jejíž jméno neumí většina žáků správně vyslovit (ZŠ Ing. Plesingera - Božinova) říká, že jestli podobná vyhláška vstoupí v platnost i pro školní jídelnu, začnou pravděpodobně spásat trávu…

A jak se s nesmyslem vyrovnají žáci? Jednoduše, koupí si colu, čokoládu či brambůrky již cestou do školy.

Odměny pro vedení města

/5.11./ V komentářích i redakčním mailu jsme zaznamenali několik připomínek, ať napíšeme o odměnách, které zastupitelé schválili pro starostu a místostarosty. Tak tedy napíšeme, ale s názory čtenářů se zde asi příliš neshodneme.

Mzdu vedení měst a odměny radních a zastupitelů totiž považujeme za hluboce podhodnocené. Proč, když se jedná v případě vedení města o dvoj až trojnásobek výdělku průměrného občana Mělníka? Protože odpovědnost vedení města, a to nejen ta občanům, ale i ta trestní je daleko, daleko vyšší, než u většiny ostatních profesí. Z tohoto pohledu by nám vůbec nevadilo, kdyby příjem lidí řídících město byl třeba dvojnásobný. Možná by pak nemuseli vymýšlet kejkle s bydlením, nechávat si vedlejší úvazky či zaměstnávat v městských institucích rodinné příslušníky…
Princip, kdy dobré vedení města bere stejnou odměnu jako špatné (nebo to, které nic nedělá) je nespravedlivý. Ono i na Mělníku by se dalo polemizovat, zda ku prospěchu města jednají všichni tři muži z radnice stejným dílem a zda se jejich angažmá občanům vyplácí. Zastupitelstvo však odvahu rozlišit výkon mužů ve vedení nenašlo a schválilo odměnu ve výši měsíčního platu všem (pro odměnu místostarosty Volfa bylo 14 zastupitelů, pro odměnu 1. místostarosty Schweigstilla rovněž 14 zastupitelů a pro odměnu starostovi Mikešovi 17 zastupitelů).

Nechte stromek žít

/2.12./ Také je vám líto, když kvůli vánoční tradici ,,zabijete stromek?” S dobrým řešením přichází mělnický farmář Martin Líbal, který na nabízí vánoční stromky v květináči k zapůjčení. Ze stromkové farmy si můžete zapůjčit smrk pichlavý. Výška stromku je přes jeden metr a spolu s ním dostanete i návod, jak se o stromek doma postarat, aby přežil. Stromek i s květináčem váží kolem patnácti kilo. Stromky budou po Vánocích věnovány na dobročinné účely - vysazeny budou u dětských domovů a domovů pro seniory.

Skvělý nápad, který si zaslouží podporu. Rozhlasovou reportáž s dalšími informacemi si můžete pustit ZDE.

Zvolte ostudu radnice

/1.12./ Půlka volebního období současného zastupitelstva je pryč. Z hlediska řízení města se jednalo o klidné roky. Neproběhla živelná katastrofa, dotace města dostávají jako na běžícím pásu, městský rozpočet bobtná díky štědřejšímu rozpočtovému určení daní i jejich lepšímu výběru. V čele radnice jsou lidé, kteří nevedou město z dlouhodobého pohledu špatným směrem, nejsou však neomylní či nechybující. U každého z nich jsme zaznamenali minimálně jednu věc, kterou si měli odpustit.

U starosty Mikeše nelze nezmínit, že jeho družka, nyní již manželka, získala do pronájmu městský byt. Způsob, kterým se tak stalo, se stal terčem konkrétní kritiky Kontrolního výboru města. Na řadu otázek starosta neodpověděl.

Místostarosta Schweigstill působí velmi kompetentním dojmem, na bedra si naložil složitou dopravní agendu a tak na jeho hlavu padají klady i zápory dopravních změn ve městě. Nezaslouženě, přesto jsou lidmi z jeho práce nejvíce vnímány obludné zelené balisety v nesmyslně hojném množství použité v křižovatce u soudu.

Petr Volf jako druhý z místostarostů není příliš viditelný. Mnohé proto šokoval, když zastupitelstvu, souhrou náhod datovaném blízko výročí sametové revoluce, předložil návrh nového jednacího řádu, který omezoval demokratickou diskuzi zastupitelů. Jeho návrh byl následně z jednání bez vysvětlení stažen, aniž by se projednal.

Co vnímáte jako největší přehmat či ostudu současného vedení radnice v polovině volebního období vy? Názor můžete vyjádřit hlasováním v anketě, nebo svým komentářem.

V příštím měsíci budeme zase hledat největší úspěch současného vedení města.

Jeden metr na všechny?

/1.12./ Mělnický starosta Ctirad Mikeš napsal ve svém okénku pro čtrnáctideník Mělnicko ,,Je tudíž otázkou, zda se současné koalice udrží, zvláště když mohou vstoupit do hry též individuální přeběhlíci, zrádci svých voličů.

Zda tím starosta kritizoval středočeského přeběhlíka a svého prvního místostarostu Milana Schweigstilla, nebo zda se jednalo o hlubokou reflexi svého přeběhlictví, když jako starosta zvolený za sociální demokracii a člen této strany připravoval pro současné volební období svou nezávislou kandidátku ,,Mé město” zůstává nezodpovězenou záhadou…


end is near

Kontakt

iSoutok.cz