Rákosníčkovo hřiště aneb to nevymyslíš

Zítra bude slavnostně otevřeno Rákosníčkovo hřiště. Mělničtí občané poslali dostatek hlasů v soutěži společnosti Lidl, aby hřiště vzniklo právě zde. Okolnosti a komentáře, které vznik dětského hřiště provázejí, by však klidně mohly být předlohou komedie, která by si nezadala s příběhy účetního Fantozziho nebo četníkem Kryšotem ze Saint Tropez…

rakosnickovo hriste

Podporuje město hlasování nebo ne?

Soutěž prodejen Lidl byla spuštěna, hlasuje se. Na melnicek.cz běží vášnivá diskuze, do kterých se zapojují zastupitelé… Do diskuzí vstupují především radní pro komunikaci Ondřej Tichota a místostarosta Petr Volf. První nechce, aby tuto akci město podporovalo ve svých médiích, druhý upozorňuje, že hlasování je pochybné, není vhodný pozemek pro výstavbu hřiště a uvádí, že propagace hlasování v soutěži by mohla být nedovolenou podporou (paradoxně ani jednomu ze zastupitelů nevadí opakovaná ,,nedovolená” podpora některých čistě soukromých podniků, jako Stará mydlárna, Den koně a desítkek dalších). Do této, nyní již zpolitizované události vstupuje také městský právník Alexandr Klimeš a předseda místní buňky ANO 2011 dokonce sepisuje otevřený dopis. Ostatně ty nejlepší výroky z diskuze na mělníček.cz si připomeňme:

Ondřej Tichota:

,,Když to "mělnická prodejna" vyhraje, tak jen dobře. Nicméně nechci, aby tuto marketingovou akci soukromé obchodní společnosti oficiálně podporovalo město Mělník ve svých oficiálních médiích (do čehož je město veřejností tlačeno), aniž by za to Lidl zaplatil jako kdokoli jiný za jakoukoli jinou reklamu/inzerci v Radnici či webu. Pořád jde primárně o reklamu společnosti Lidl, jakkoli má tvář Rákosníčka, symbolu čistoty, nevinnosti a hravosti.

Je tu ještě druhá rovina. Společnost Lidl oficiálním dopisem vyzvala město k podpoře projektu výše uvedeným způsobem, tedy propagací v jeho médiích. Bezplatné podpoře. Kdyby společnost Lidl přišla za městem a řekla, na Mělníku se nám líbí, postavíme vám tady hřiště, pokud chcete, pojďme společně najít nějaký vhodný pozemek, pak bych s informováním o dané spolupráci neměl problém. Nicméně, Lidl s městem o žádném pozemku nejednal, jen vyzval k podpoře své značky a své vlastní kampaně. A že nám tady postaví hřiště, což je tedy cena za tu reklamu? Nemyslím si to. Loni byla stejná situace a hřiště nebylo. Zbyla jen kampaň pro Lidl zdarma a mělnickým maminkám oči pro pláč (a taky mnoho zhlédnutí značky online i offline ve spojení s milým večerníčkovým hrdinou a naštvanost na druhé občany města, že nehlasovali dost).”

Petr Volf:

,,Pokud mluvím za sebe, mám s celou akcí Lídlu dva zásadní problémy. První je naprostá netransparentnost celého hlasování, což si město jako instituce nemůže vzít na triko (ostatně loňské hlasování a výsledky jsou toho důkazem). Druhá, následující a možná o to kontroverznější připomínka spočívá v tom, že je to celé skrytý marketing - de facto reklama, kterou díky neuspokojeným rodičům Lidl získává zdarma v podobě nátlaku na zveřejnění v komunikačních městských kanálech. Že se to daří je vidět (i v jiných městech). Koneckonců i v Radnici se objeví noticka o Rákosníčkovu hřišti. Zkrátka byznis se schovává za sociálně charitativní aktivity a vnímnám výzvu k veřejné podpoře na hraně zákona (nepovolená podpora).

Pokud se ale celá věc zdaří a Mělník vyhraje, nedovedu si představit, kde to hřiště chce Lidl realizovat. Na město se zatím z jejich strany nikdo neobrátil. V úvahu tak připadají (a opět i z hlediska marketingu velmi výhodně) pouze jejich pozemky a už vidím ty reakce rodičů, proč je hřiště v rušné lokalitě Mladoboleslavská (blízko průtahu)…”

,,Neříkám aby se nehlasovalo (pokud vám nevadí poskytnout své osobní údaje marketingové společnosti). Za sebe jen říkám, že by to město nemělo zaštiťovat, chce li se vyhnout tahanicím okolo nepovolené podpory. Ta by totiž mohla být dražší než několik dětských hřišť!!

PS: a mimoto se mi příčí takový způsob manipulativního nátlaku hraničící s vydíráním. Přečtěte si alespoň ty podmínky, at víte, do čeho jdete. "Soutěží" prodejny Lidlu, nikoliv města. “

Miroslav Ullman (ANO):

,,Jedním ze slibů ANO Mělník svým voličům byla podpora rodinám s dětmi, a tomu hodláme dostát! I členové či sympatizanti ANO Mělník mají malé děti a dobře vědí, že situace související s dětskými hřišti není ideální. Přeji rodičům, aby hřiště vybojovali a dětem, aby ho s radostí užívaly.”

Mělník v soutěži skončil druhý, hřiště bude

Město nakonec samozřejmě, jak velí zdravý rozum, jak na svém webu, tak v radničním měsíčníku, k hlasování vyzvalo. Díky velké iniciativě některých rodičů, když někteří se neváhali převléknout do masky rákosníčka a obcházet s letáčky ulice i školky (někteří to mylně považovali za akci Lidlu) a veliké propagaci hlasování na sociálních sítích, uspělo. Dokonce s pohodlným náskokem na město Slaný, které již na hřiště nedosáhlo. První zaznamenaný komentář starosty Ctirada Mikeše pochází právě až z tiskové zprávy po ukončení soutěže.

Výsledky hlasování:

Litoměřice: 33.553

Mělník: 32.871

Klatovy: 25.479

Slaný: 16.527

Aš: 4.929

Ctirad Mikeš:

„Jako starosta Mělníka mám velikou radost, že firma Lidl postaví v našem městě další z Rákosníčkových hřišť. Chci poděkovat především občanům, protože k hlasovací soutěži přistoupili s obrovskou iniciativou a nasazením.“

Smlouva nevýhodná pro město

Ani zde však není taškařici konec. Další diskuze se rozhořely o umístění hřiště a o smlouvě, kterou měli zastupitelé schválit. Nyní se někteří představitelé města zaklínali kouzelným ,,maminky chtějí”. Je to podobně plytké, jako tvrzení ,,lidé chtějí.” Vždycky musí být konkrétní člověk, konkrétní maminka, která má své jméno. Ale budiž, jedná se o takový náš národní zvyk… A volba umístění hřiště tam, kde se nacházel (promiňte, ale opravdu se tomu tak říká) šukací lesík, není tak špatná, jak se může zdát. A společnosti Lidl samozřejmě, tak jako v jiných městech, nevadilo, že se jedná o lokalitu dosti vzdálenou od prodejny. To, že k diskuzi s ,,maminkami” nebyl radnicí přizván žádný opoziční zastupitel, je pak spíše komunikační nešikovnost, než věc hodná kritiky.

V jiných částech však byla kritika opozičních zastupitelů Fidlera a Kowandy mnohem pádnější. Podmínky, které si Lidl diktoval, byly za hranou slušné nabídky. Zajištění příjezdu pro vozidlo o váze 22 tun, povinnost udržet hřiště v provozu po dobu minimálně deseti let atd. Neschválení smlouvy by bylo samozřejmě nesmyslné, k její změně však dojít mělo. I za cenu oddálení realizace nebo předání hřiště do majetku města. Už jen proto, že ten, kdo hřiště stavěl, vedení města slušně napálil. Starosta Ctirad Mikeš ujišťoval zastupitele, že byl dán městu příslib, že těžké nákladní vozy na komunikaci u rodinných domů, která není stavěná na takovou zátěž, nevjedou. Zda bylo vedení města napáleno a došlo k vjezdu těžké techniky si můžete domyslet sami z přiložených fotografií. Stopy po pneumatikách Liazky jsou dosti patrné, stejně tak škody na komunikaci vlastněné městem. A kdo podle smlouvy odpovídá za odstranění škod při výstavbě hřiště? Hádejte…

tady opravdu nejel náklaďák...

Tudy určitě nejel náklaďák. A ta cesta byla špatná už dřív.

Schvalování smlouvy na zastupitelstvu - výroky:

Ctirad Mikeš:

(Kdo vybral pozemek, podmínka o přístupu vozidel o váze 22 tun a o nákladech, které přejdou na město): ,,Bylo několik návrhů, byl vybrán na návrh maminek. Náklady pro nás nebudou žádné. Maminky si to vysoutěžily. Maminky přišly za námi, s iniciátorkami jsme se sešli, pokud jste chtěli jiné místo, měli jste přijít.”

Petr Volf:

,,Ten pozemek je žádoucím kompromisem právě maminek, potom společnosti, která to tam chce vystavovat a kompromisem požadavků města. Na tomhle jsme se shodli všichni tři při těch jednáních. Já si myslím, že odzačátku bylo jasný, jestli Lidl s něčím přijde nebo nepřijde, když probíhaly ty debaty o tom, jestli to má město vůbec podporovat nebo ne, tak tam proběhlo i téma, zda vůbec oslovit, protože by se hlasovalo o něčem, co vůbec nebylo jasný, kde bude. Tím, že to dopadlo jak to dopadlo, nechala se iniciativa na maminkách, které město oslovilo. Oni s tím za námi přišly jako první a s nimi jsme začli jednat. To, že jste u toho nebyli, není nikdo z nás schopen ovlivnit, ale tato iniciativa vyšla z maminek a domlouvali jsem se na tom, jak přistoupit k Lidlu potom, který sám o sobě minimálně s tou lokalitou byl spokojený, protože je to prostor, kde jako neni nic.”

Konec světa se opět nekoná, hřiště stojí

A tak dobrá zpráva na závěr. hapy end, který vlastně patří ke každé dobré komedii a každé pořadné národní taškařici. Hřiště stojí a zítra se otevírá. Děti si mají kde hrát. Nikdo město nežaloval za nedovolenou podporu. Pozemek pro hřiště se našel. Dvaadvacetitunová tatrovka k němu dojela. Cesta se určitě opraví, možná bude lepší, než před stavbou hřiště. A slavnostního otevření se určitě zúčastní i… představitelé radnice. A zeměkoule se točí dál, pivo a chleba levnější nebude…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz