Rozhovor s kandidátem do Rady ČT Ondřejem Tichotou

Mělnický radní Ondřej Tichota je dalším nominantem města Mělníka do voleb Rady České televize. Přečtěte si rozhovor o tom, zda ČT plní dobře svůj účel, o cenzuře prezidenta Zemana nebo o tom, jak změnit systém volby členů rady.

Město Mělník Vás navrhlo do Rady České televize. V čem je toto veřejnoprávní médium podle Vás silné, v čem naopak jeho veřejná funkce pokulhává?

Stejně jako ostatní média veřejné služby (dle mého názoru jde o přesnější označení než "veřejnoprávní") má Česká televize velký potenciál. Důležité jsou v jejím působení hodnoty společnosti, pluralita názorů, vzdělávání, politické analýzy, publicistika zaměřená na významné společenské události, aktéry a jevy. Poslední jmenované oblasti umí Česká televize dobře, ale myslím, že jejich podpora není taková, jaká by měla být, stejně jako prostor jim věnovaný. Některým politikům se totiž nelíbí.

Jaký je Váš názor na nedávnou causu, kdy televize ,,vystřihla” jméno miliardáře Bakaly z projevu prezidenta?

Projev prezidenta byl vysílán a reprízován v plném znění. Šlo o vystřižení ve zpravodajském příspěvku. A to je rozdíl. V České televizi jsem několik let pracoval a absolvoval obor mediální studia, tak na to mám možná jiný než obecně prezentovaný názor. Podle mne šlo o čistě dá se říci technickou chybu zpracovatele materiálu. Osobně bych promluvu o panu Koženém a Bakalovi do zpravodajského příspěvku vůbec nezařadil, protože taková úvaha nemá ve zpravodajství místo, pokud jí není věnována samostatná pozornost v příspěvku, obsahujícím vyjádření druhé strany, odborníka, např. politologa či právníka a podobně. Potud bylo vystřižení tohoto výroku v pořádku, ale chyba byla, že věta nebyla vystřižena celá. To je celé provinění. Rozhodně bych nemluvil o cenzuře prezidenta. To je nesmysl. Takto "cenzurováni" jsou prakticky všichni, jejichž výpovědi ve zpravodajství vidíme, protože se některé promluvy svojí povahou pro formáty zpravodajství nehodí, protože jsou spíše předmětem pro publicistiku, tedy rozbory, názory apod. Jako v tomto případě. Zkrátka, tato kauza není pro celospolečenskou diskusi o ČT vůbec relevantní. Spíš je to téma na poradu redakce zpravodajství.

Jak hodnotíte fakt, že rada má být nezávislá, její členy však volí poslanci?

Model médií veřejné služby je předmětem diskusí i na akademické úrovni. Nejde o státní média, ale média, která mají hájit práva a zájmy veřejnosti. Být takzvaně nezávislá, resp. mít za cíl stále se nezávislosti blížit  usilovat o ni. A veřejnost by mohla mít jinou než poslaneckou platformu, na níž by své zástupce do orgánů svých médií volila. Tato platforma asi zatím nevznikla a stávajícímu systému poslanecké volby nekonkuruje, a tak nadále volí poslanci. Bylo by vhodné tento systém změnit.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. no coment (kamil, 13.3.2015 20:15:15) Odpovědět

  cenzor jak vyšitej, hold škola HOP 09

 2. nic jineho (korytař, 14.3.2015 16:09:02) Odpovědět

  vod topiči

 3. cenzor :) (Ondřej Tichota, 16.3.2015 9:49:33) Odpovědět

  Děkuji za podnětné a povzbuzující reakce :) K nim uvedu, že nejsem člen TOP 09, a jak jsem uvedl, výrok prezidenta měl jistě být předmětem jiného než zpravodajského typu pořadu. Takže o cenzuře nemůže být řeč. A zkuste si třeba 20minutový projev vložit do 1,5 minuty dlouhé reportáže - pak je cenzorem asi každý novinář, protože zkracuje se ve všech médiích ;) A pokud chcete nezkrácené, čtěte blogy - možnosti tu jsou. A jinak k cenzuře - píšu o pravém opaku, než je mi podsouváno.

 4. cenzura (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 16.3.2015 11:00:28) Odpovědět

  Zde se musím zastat Ondřeje Tichoty. Slova o cenzuře se používaj jako fackovací panák. Mnoho ,,cenzury" vzniká proto, že zpravodajství je vždy zkratkou, rozdílným vnímáním důležitosti obsahu, autoochranou média před možnou žalobou, případně i lidskou chybou bez zlého úmyslu. Ostaně ,,cenzurování" není panu Tichotovi vlastní, to zaznamená každý, kdo se alespoň trochu zajímá o jeho profesní dráhu.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz