Rozhovor s Radovanem Kalužou: „Pracuj, nezáviď“

Radovan Kaluža. Úspěšný muž, kterého neúspěšní nemohou vystát. Za svůj úspěch a za svůj Banán se totiž nestydí. Banan.cz je jeho firma. Z ničeho vybudoval jednoho z nejdravějších poskytovatelů služeb na internetu. Ve třiatřiceti letech toho má za sebou, jako jiní za celý život. Milovník života a všeho, co život nabízí.

Jeho styl dráždí. Nejen ženy, kterých se kolem Radovana vyskytlo opravdu hodně, ale i lidi, kteří na rozdíl od něj neměli odvahu postavit se na vlastní nohy a založit si firmu. Byl o něm natočen dokumentární film "Radovan Kaluža."

Nápad udělat s Radovanem Kalužou rozhovor se zrodil před dvěma týdny. Je to dobrý nápad? Co když je Radovan fakt takový, jak o něm jeho odpůrci prohlašují. Nakonec jsem za redakci poslal Radovanovi mail se žádostí. Za pár minut odpověděl: "ok, pošlete dotazy." Ještě večer jsme měli jeho odpovědi a za sebe říkám - ten chlap je úplně v pohodě.

> Co vás přivedlo na myšlenku začít soukromě podnikat?

Měl jsem pocit, že v životě mohu dokázat než bouchat směny 6-14 někde v továrně a potom nadávat v hospodě jak je vše špatně.

> Jak se vám podařilo získat prvního zákazníka a jaký to byl pocit?

Prvně jsme měli www.owebu.cz na tomto médiu byla reklama na www.banan.cz . Nesoustředili jsme se na prvního zákazníka, v té době při dvou lidech na to opravdu nebyl čas.

> V čem spatřujete konkurenční výhodu své firmy, proč stále více zákazníků přechází od konkurence k Banan.cz?

Naší politikou je poskytnou webové stránky zdarma včetně grafiky na míru a to všem klientům. Toto nás odlišuje.

> Když jste byl mladší, o jakém povolání jste snil?

Chtěl jsem být informatik od mala. Jen na začátku jsem chtěl programovat počítačové hry.

> Jak hodnotíte úroveň internetového prostředí v ČR? Vznikají v ČR projekty srovnatelné se světovou špičkou, nebo se jedná jen o kopírování modelů již fungujících jinde ve světě?

Kopírují se fungující modely a to nejen v IT. Např. soutěže typu Big Brother jsem viděl při studiích v Anglii již několik let předtím, než se to uvedlo zde.

> Co říkáte na úroveň anonymních diskusí, kterých je na internetu plno? Má zůstat internet anonymním médiem, nebo byste byl pro regulaci anonymity na internetu, jakou nyní používá třeba iDnes.cz?

Každý autor internetové diskuze, nechť si to pořeší po svém.

 

> Sám se občas stáváte terčem nelichotivých komentářů, přesto na svém blogu stále umožňujete anonymům diskutovat. Proč? Co si myslíte, že lidi k anonymním internetovým útokům na vás vede?

Závist.

> Vaše osoba vzbudila zájem mladých filmařů, kteří o Vás natočili film "Radovan Kaluža." Jak na natáčení vzpomínáte, máte nějakou "perličku z natáčení" a šel byste do toho znovu?

Byl to pokus studentů filmové akademie. Nepřikládám k tomu nikterak velký význam.

> Dáváte si záležet na vzhledu a dojmu. Myslíte, že je to pro úspěch podmínkou?

Samozřejmě, je nutné vypadat upraveně.

> Působíte na mě jako milovník aut, žen, úspěchu a jako člověk, který nemá rád lenost, závist a ošuntělost. Co vlastně považujete v životě za důležité?

Zdraví je určitě na prvním místě. Potom svoboda.

> Co je podle Vás podmínkou úspěchu? Je to dobrý nápad, štěstí, dostateční kapitál pro prvotní investici nebo něco jiného?

Nápad a ctižádostivost.

> Jak Vás napadlo pojmenovat svoji firmu Banán?

Je to fonetické a rychle zapamatovatelné. Nic v tom jiného nebylo.

> Je nějaké životní motto nebo moudro, kterým se řídíte nebo které Vám přijde zajímavé?

Pracuj, nezáviď.

> Jaká místa máte rád, kam se ve volném čase rád vracíte?

K moři nebo na hory.

> Byl jste někdy na Mělnicku, co se Vám vybaví, když se řekne Mělník, Neratovice, kralupy nad Vltavou?

To bohužel zatím ne.

> A na závěr jednu fotbalovou - Baník...

Nefandím fotbalu .:))

Odkazy na Radovana Kalužu:

www.banan.cz

www.radovan.bloger.cz

www.radovankaluza.cz

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. svatá prostoto (uuvgv, 8.3.2013 0:03:32) Odpovědět

    No jistě, kdo se nepostaví na vlastní nohy a nepodniká, je neschopný a líný. A hlavně neúspěšný. O pana Radovana se ve školce jistě staraly obětavé, ale líné a neschopné učitelky, pak je vystřídaly neúspěšné a zahálčivé elementaristky, které ho naučily číst, psát a počítat, bez nich by byl negramotný a neuměl by si ani spočítat na prstech pět a pět. Předávali si ho další neschopní pedagogové a naučili ho matematiku, fyziku, dějepis a další nesmysly, bez kterých by se klidně obešel. Životem ho provázejí nepodnikaví policisté, hasiči, vojáci a jiní zaměstnanci, kteří, místo aby se postavili na vlastní nohy a vykašlali se na své zaměstnání a založili si firmu, jsou tak hloupí, že nám pomáhají ve chvíli ohrožení a zajišťují základní služby, které si platíme z našich daní včetně pana Kaluži. Opravdu moc hezký článek. Co kdybyste napsali raději rozhovor s nějakým bezdomovcem nebo babičkou, co má sedm tisíc důchod a musí s ním vyjít? Nebo s důchodcem, který neví, zda si má zaplatit léky, bez kterých umře, nebo jídlo?

  2. pro uugvg (Jirka Antoš - iSoutok.cz, 8.3.2013 14:14:26) Odpovědět

    Dobrý den, máte pravdu, tahle věta vyzněla poněkud blbě. Můžete si být jistý, že tak jsme ji nemysleli. Byla to narážka na kritiky Radovana Kalužy, mezi kterými jsou i lidé, kteří se zatím nikdy nepokusili pracovat. Jako podnikatelé ani jako zaměstnanci. Nicméně formulace té věty je naše chyba a každému, koho se tato formulace dotkla, se omlouvám. Doporučuji Vám přečíst si příspěvky o panu Kalužovi například na Okoun.cz, pak Vám námi nešťastně formulovaná věta bude jasnější. Díky.

  3. Zákon akce a reakce (Adam Lamberk, 23.5.2014 14:00:02) Odpovědět

    Osobně nic proti panu Kalužovi nemám. Pokud ale někdo schválně provokuje, může se dočkat i negativních reakcí ;-)


end is near

Kontakt

iSoutok.cz