S parkováním na Mělníku končí sranda…

Město Mělník rozšiřuje zóny placeného parkování, zároveň zavádí novou možnost plateb prostřednictvím mobilního telefonu a citelně zdražuje parkování v centru. Naopak zruší zpoplatněné parkování o sobotních dopoledních. Mobilní systém plateb bude provozovat společnost PANGO.

Citelné změny mají pomoci „rozhýbat“ auta v centru a přimět řidiče zabírat parkovací místa kratší dobu. Na pováženou je ale zpoplatnění v některých úsecích – například před základní školou a také výše parkovného. Zatímco v centru Prahy ceny parkovného spíše klesají (například parkovací dům Slovan v těsné blízkosti Václavského náměstí nabízí cenu 40,- korun/hod. a parkoviště v okolí jsou na tom obdobně), za parkování v centru Mělníka zaplatíte až 45,- korun (týká se Náměstí Míru).

Kromě obvyklé možnosti platit v parkovacích automatech bude nově k dispozici možnost platit parkovné aplikací v chytrém mobilním telefonu nebo pomocí zpoplatněných SMS či zavolání telefonnímu automatickému systému provozující společnosti.

Změny začnou platiti 13. března, obavy vzbuzují zejména u místních podnikatelů v centru města.

Podrobné informace o parkování na Mělníku od 13. března rozesílal Městský úřad Mělník médiím a prostřednictvím radničních listů i do domácností.

Celé vyjádření radnice:

Nový systém parkování v centru města od 13.března

 

Počínaje 13.březnem začne v Mělníku fungovat nový system parkování. Prozatím pouze v místech, kde již dnes je parkování placené. Přibližně do měsíce budou instalovány nové parkovací automaty i v doposud neplacených lokalitách v centru města. Všude bude možné využít placení parkování po minutách díky nově zavedenému systému PANGO.

 

Vzhledem k nedostatku parkovacích míst ve středu města chceme zvýšit pohyb na parkovacích místech, protože některé lokality  v centru, které jsou doposud neplacenými zónami, využívají k celodennímu parkování pracovníci institucí, které ve městě sídlí. Nový systém je spravedlivý a noblesní, kdy občan zaplatí jen za minuty, kdy na daném placeném místě bude parkovat.

 

O které  mělnické komunikace půjde?

Zóna A :

-       pravá strana ul. Tyršova od stávající DZ  B28 ( zákazu zastavení)  po přechod pro chodce u pošty 

-       levá strana ul. Tyršova od přechodu pro chodce u pošty do přechodu pro chodce

s ul. 5.května na nám. Karla IV.

-       veřejné parkoviště na nám. Karla IV.

-       levá strana  ul. Pražská od lékárny na nám. Karla IV. po vjezd mezi OC a Českou spořitelnu čp.220

-       oboustranně ul. Fibichova od křižovatky s ul. 28. října po zastávky autobusů před O2 a Okresním soudem Mělník

-       oboustranně na spojovací komunikaci mezi nám.Karla IV. a křižovatkou s ul. Nová

-    veřejné parkoviště ul. Nová, za Holdem, proti obytnému domu č.p. 222

-    parkovací místa po levé straně komunikace ve směru jízdy ul. Nová od  školicího 

     střediska Ford po přechod pro chodce ul. Nová u DBK, mezi poštou a ÚP Mělník

 -   veřejné parkoviště před v ul. Tyršova před č.p. 99 – bývalé DBK Šťastný

-    oboustranně ul. 28. října od ul. Fibichova po ul. Havlíčkova

-    pravá strana ul. J. Seiferta v úseku od křižovatky s ul. Pražská, od přechodu pro chodce,  po křižovatku s ul. Kněžny Emmy  

 

Zde se výše ceny tarifu parkovného stanovuje takto:

     a)  parkovací automat  -  každá započatá půlhodina      15 Kč

b)  PANGO                    -  do 10 min                                 5 Kč

                                       -  každá další dvouminuta            1 Kč      

 

Zóna B :

-   nám. Míru před  hlavním vchodem do čp.51 ( MÚ)

-   parkoviště v ul. Ostruhová

-   nám. Míru od budovy čp. 30  po ul. Svatováclavskou, budovu Komerční banky

 

Zde se výše ceny tarifu parkovného stanovuje takto:

a)   parkovací automat  -  za první  půlhodinu                                  15 Kč

                                                         -  za každou další započatou půlhodinu   30 Kč              

b)   PANGO : 1)  za první půlhodinu

                                do 10 min                                                               5 Kč

                                každá další dvouminuta                                         1 Kč

                    2)  za každou další započatou půlhodinu

                               každá další minuta                                                  1 Kč                    

 

Ceny se stanovují pro zónu A + B  na dobu pondělí až pátek 06.00 – 18.00 hodin a mimo dnů státního svátku spadajícího na dny zpoplatněné. Sobota, neděle zdarma.

 

V návaznosti na tyto změny dojde ke vzniku nových parkovacích míst, která budou pro řidiče k dispozici zdarma, a to v ulici Legionářů a U Tanku. Ulice Legionářů bude jednosměrná v části od křižovatky s ulicí Tyršova ke křižovatce s ulicí U Tanku. Ulice U Tanku bude také jednosměrná a bude sloužit pouze pro výjezd směrem z náměstí Míru. Vjezd na náměstí Míru bude možný tedy pouze ulicí Legionářů.

MVDr.Ctirad Mikeš, starosta města Mělníka

 

Jak bude fungovat technologie PANGO

 

Moderní technologie Pango už slouží statisícům řidičů v pěti zemích světa a měsíčně zprostředkovává kolem jednoho a půl miliónu platebních transakcí. Cílem jejího zavedení v Mělníku je nabídnout parkujícím rychlý, komfortní a bezpečný způsob bezhotovostní platby. Zde je ovšem na místě zopakovat, že systém Pango nenahradí dosud fungující systém výběru parkovného za použití platebních automatů, ale bude provozován paralelně s ním. Každý, kdo se z jakýchkoli důvodů rozhodne upřednostnit dosavadní způsob úhrady v hotovosti, tak nebude diskriminován.

 

Aplikace PANGO

Vlastníci smartphonů mohou platbu uskutečnit díky aplikaci Pango, kterou si stáhnou do svých přístrojů. Pro tento účel je nesnadnější navštívit webovou stránku společnosti Pango Parking Czech, s.r.o. na adrese www.pangoczech.cz, kde bude například pro majitele smartphonů s operačním systémem Android k dispozici link na stránku služby Google Play, podobně jako link pro majitele telefonů Apple iPhone či BlackBerry. 

Uživatelé klasických mobilních telefonů si pak mohou vybrat mezi platbou za použití krátkých textových zpráv (nikoli ovšem dražších prémiových, jak je tomu v případě většiny plateb prostřednictvím SMS obvyklé), nebo komunikací s automatickým hlasovým systémem IVR.

Bezplatná registrace

Patříte-li mezi ty, kdo se rozhodnou systém Pango používat, pak se musíte před jeho prvním použitím bezplatně zaregistrovat na webové stránce společnosti Pango Parking Czech. Je samozřejmě pohodlnější to učinit z vašeho počítače, stejně tak je ovšem možná registrace ze smartphonu ve chvíli, kdy se rozhodnete Pango poprvé využít. Jednoduchá registrace vyžaduje základní osobní údaje, telefonický a emailový kontakt a registrační značku vašeho vozidla. Pak si již lze vybírat z nabídky služeb, přidávat rodinné příslušníky používající váš automobil a podobně.

Předplacený účet nebo platební karta

Při registraci si zvolíte způsob platby  - buď předplacený účet, nebo zadáte číslo platební karty, z níž pak budou platby odečítány. Číslo platební karty pak zadáváte přes bezpečné rozhraní přímo do banky, kde zůstane uloženo jako vyhrazené pro použití pouze pro platby za parkování přes systém Pango. Rozhodnete-li se pro předplacený účet, je vám (opět zdarma) k dispozici služba předplaceného účtu PaySec, poskytovaná ČSOB, a.s. (www.paysec.cz).

Registrace v systému Pango pro vás zpřístupní položky vašeho osobního účtu, kde budete moci sledovat, kdy a kde jste vy osobně, vaši rodinní příslušníci (nebo zaměstnanci, jestliže jste si zřídili firemní účet) v uplynulém období parkovali a jaké částky přitom byly uhrazeny.

Platba

Vlastní platba pomocí aplikace ve smartphonu je záležitostí trvající několik vteřin. Z nabídky na displeji si řidič vybere registrační značku automobilu, s nímž právě hodlá zaparkovat, město (v našem případě samozřejmě Mělník). Pak už mu zbývá vybrat z nabídky zónu, jejíž označení je uvedeno na dodatkové tabulce dopravního značení v místě, kde hodlá zaparkovat, a jako poslední krok stisknout tlačítko „Start parkování“.  Ukončení parkování je otázkou stisku tlačítka „Konec parkování“.

Kontrola

Přes skutečnost, že na přístrojové desce chybí tradiční parkovací lístek, je kontrola toho, zda vůz má parkování zaplaceno či nikoli, velice snadná. Příslušníkům městské policie stačí do systému zadat registrační značku vozu a během několika vteřin obdrží nezbytné informace. O tom, že jeho automobil byl kontrolován (a s jakým výsledkem), je pak krátkou textovou zprávou informován i samotný řidič.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Parkování autobusu (Jindřich Nový, 12.5.2017 12:19:49) Odpovědět

    Dobrý den,
    v sobotu, dne 20. května po obědě, bychom rádi se skupinou studentů navštívili mělník. Poradíte nám prosím, kde nejlépe zaparkujeme autobus, abychom nepůsobili někde zmatek?
    Děkuji za informaci
    Dr. Jindřich Nový


balisety stop

Výkop

Kolo první - zastupitelstvo

Kolo druhé - mediální (Mělnický deník) (iDnes.cz)

Kolo třetí - kolik stálo dopravní značení na Pražské

Kolo čtvrté - Za co může policie a za co město?

Kolo páté - konec balisetů?

Kontakt

iSoutok.cz