Santa s cígem? Normálka.

Myslíte, že Santa ve Vánoční reklamě nemůže kouřit? Že prasátko nemůže samo sebe radostně rozkrájet, aby na vašem stole přistála zaručeně čerstvá flákota? Že kojenci nemůžou pít limču? Že kokain nejde užívat jako lék na bolest? Že ženské nemohou být v reklamách znázorňovány jako slabší pohlaví?

Hodně jsem se pobavil u článku na webu buzzmag.cz, který přinesl 23 starých reklam, které by se dnes nemohly v médiích objevit. Byly by totiž “nekorektní.” Vůči ženám, které ukazují jako slabší pohlaví, vůči národnostním menšinám, protože jim doporučují se “vybělit”, vůči nekuřákům, protože i doktoři kouří a to nejvíce určitou značku cigaret.

Je sranda vidět na reklamách, jak se za pár desítek let posunul náš svět a vnímání normálnosti. Na jedné straně se společnost stává tolerantní k nejrůznějším, často přirozeným, přesto menšinovým projevům nejrůznějších orientací, zálib, to vše pod vlajkou “boje za svobodu projevu” nebo pod vlajkou “tolerance a korektnosti.” Na druhé straně si úzkostlivě pomocí zákonných represí stát, unie a nejrůznější spolky upjatě hlídají linii jakési domnělé korektnosti a nepřímo tak většinovou společnost vlastně omezují. A různé rady pak dávají pokuty za reklamy na Fidorku, kde holčička praští panenkou do auta (v reálném životě každé dítě hračkami mlátí a hází zcela přirozeně).

A v tomto kontextu je 23 vybraných reklam z doby mládí současných seniorů opravdu zábavných. Tedy pokud nejste členem rady pro rozhlasové a televizní vysílání, to by vás vzal šlak :-)

Článek na buzzmag.cz naleznete ZDE

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz