Sebevraždy v našem kraji – každý šedesátý druhý…

Sebevražda. Způsob jaký občas lidé zvolí pro ukončení svých zdravotních nebo osobních trápení. Statistický úřad se jejich počítání věnuje 53 let. Jeho statistika byla od sedmdesátých do devadesátých let přístupná jen velmi omezeně. A jakkoliv se jedná o smutné počítání, je to statistika zajímavá.

Sebevražda je příčina 1,6% úmrtí ve Středočeském kraji, počítáno od roku 1960. V loňském roce si dobrovolnou smrt zvolilo 208 jeho obyvatel. Přestože ČSÚ uvádí, že počet sebevražd dlouhodobě klesal a posledních 20 let stagnuje, z křivky je patrné, že sebevražd v posledních dvou letech přibylo. Nejvíce sebevražd bylo zaznamenáno hned v počátcích sledování jejich statistik, v roce 1960. V kraji to bylo 382 sebevražd. Nejméně jich pak bylo v roce 2009 – pouhých 13.

Výkyvy k vyššímu počtu dobrovolných úmrtí lze zaznamenat v létech 1968, 1983, 1990 a 2009. Zejména u let 1968 a po revolučním podzimu 1989 se lze domnívat, že se jednalo o navýšení v důsledku společenských změn, kterými naše země procházela.

Z hlediska pohlaví je statistika jednoznačná. Zasebevražděných je 85% mužského pohlaví, 15% ženského. Poměr pohlaví se sleduje od roku 1986 a podíl mužů trvale roste.

Navzdory každoročním televizním zpravodajským klišé nebývá nejvíce sebevražd v období Vánoc, ale na jaře a počátkem léta. Nejtragičtějším měsícem je březen, naopak listopad a prosinec jsou dle statistik měsíce s nejmenším počtem sebevražd. K tomuto tématu zpráva ČSÚ konkrétně píše: „Štědrý den (24. prosinec) vykazoval z pohledu sebevražd za roky 1989 až 2012 celkem 10 úmrtí, což bylo pod průměrem běžného dne, obdobně jako následující první svátek vánoční (25. prosinec). Jen poloviční v porovnání s denním průměrem byl také Silvestr (31. prosince), na který připadlo šest případů úmrtí. Naopak hned následující den na Nový rok (1. ledna) byla sebevražednost nadprůměrná a sebevraždou zemřelo 17 osob. Z dalších dnů byl nadprůměrný počet sebevražd zaznamenán na svátek sv. Valentýna (14. února), a to 18 případů, naopak v období Velikonoc byla sebevražednost oproti průměru o čtvrtinu nižší.“

Nejčastějším dnem, kdy se páchají sebevraždy je pondělí, nejmenší počet byl zaznamenán v sobotu. Čtvrtina zasebevražděných je svobodných, podobný podíl je rozvedených. Klesl počet ovdovělých sebevrahů. Nejvyšší podíl (cca 40%) je vdaných a ženatých.

Nejčastějším způsobem spáchání sebevraždy je oběšení (63%), 14,5% volí střelnou zbraň, necelých 5% skok z výšky. Polovina sebevražd se odehraje doma.

Průměrný věk sebevraha je mírně nad 50 let, nejvyšší podíl sebevražd na počtu úmrtí je u mužů ve věku 20-29 let, kde každý šestý zemřelý je sebevrah.

Okres Mělník pak patří k průměru kraje. Nejvíce sebevražd se odehraje na Rakovnicku a Mladoboleslavsku, nejméně na Benešovsku.

Zdroj: Český statistický úřad

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. sebevraždy (Vilém Schick, 1.5.2014 22:10:04) Odpovědět

    Ani se nedivím že lidé v tomto polostátě ? a hnusu páchají sebevraždy.
    Deprese,stres a spousta negativního.
    Vilém

  2. Chápu to (Josef, 15.7.2016 16:36:39) Odpovědět

    Dnes všemu dobře rozumím. Někdy se to v životě strašně zamotá. O sebevraždu jsem se pokusli loni. Bohužel se o ni později pokusil i brácha a tomu se to povedlo, já jsem zůstal sám. Mám strašné deprese (tuhle nemoc vymyslel sám satan). Stále mě to táhne to udělat znovu i když beru antidepresiva. Je to prokletí.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz