Šílené projekty na Mělnicku

Lanovka (atlasceska.cz)Při včerejším pročítání zpravodajských serverů mě pobavil článek o občanském sdružení požadujícím zaplavení bývalých povrchových dolů na Mostecku mořskou vodou z Baltu. Vzniklo by tak „moře klidu“. Byl jsem si jistý, že se jedná o recesi. Ovšem jen do doby, než jsem zavzpomínal na šílené projekty myšlené zcela vážně, které se měly nebo mají realizovat na Mělnicku. Lanovky na Mělníku a v Kralupech, tramvaj v Neratovicích… Pojďme si je připomenout.

LANOVKA MĚLNÍK – Když bylo v Mělníku na Labi zřízeno molo pro výletní lodě a do města začali proudit první lodní turisté z Německa, zaobírala se zcela vážně místní radnice myšlenkou zřídit lanovku od Labe pod centrum města. Myšlenka pramenila z úvahy, že turisté jsou líní zdolat výškové převýšení od Labe do historického centra města a pokud by od mola vedla lanovka, už jen kvůli svezení na ní by turisté oživili střed města a utratili zde své těžce vydělaná eura.

ŽELEZNIĆNÍ TUNEL A NÁDRAŽÍ MĚLNÍK CENTRUM – Krajský úřad zpracovával před osmi lety strategii možného rozvoje dopravy ve Středočeském kraji. Z průzkumu vyšel překvapivý závěr, že pro občany Mělníka není atraktivní cestovat do Prahy vlakem kvůli délce jízdy a nutnému přestupu. S dvacetiletým výhledem se tedy počítalo s možností prohloubit pod Mělníkem železniční tunel, zřídit podzemní vlakové nádraží a zřídit železniční trasu Mělník – Vraňany – Kralupy – Praha. Nádraží by bylo z města přístupné vysokorychlostními výtahy. Lidé, kteří o záměru věděli posměšně říkali, že vzniknou dva tunely – jeden z kraje a jeden z města… Prozatím se kraj snaží povzbudit občany z Mělníka k cestování vlakem dotováním autobusového spojení Mělník – Vraňany a zřízením parkoviště u Vraňanského nádraží. No nevím, jestli si takovou cestu do Prahy nějaký krajský úředník vyzkoušel…

ROYAL MĚLNÍK PARK  – Za sedm a půl miliardy korun chce zbudovat šlechtic Jiří Lobkowicz (tedy ten, který sem tam musí prodat nějaký obraz, aby dostal mělnický zámek z exekuce pro neplacení výživného na jezevčíka) luxusní rezidenci se sedmihvězdičkovým hotelem, golfovými hřišti a luxusními domy.  Jak Jiří Lobkowicz uvedl v článku pro Atkuálně.cz: "Kde jsou dnes pole, bude jednou les, rybníky, jezírka a golfové hřiště. Celá krajina se zazelená a vyrostou v ní nové domy. Postavím tu osm set baráků pro dva tisíce lidí. K tomu školy, zdravotnické zařízení, obchody, hotely, stáje pro koně...  Prostě všechno, aby se tu lidem dobře žilo." Oficiální stránka projektu, který se již prezentoval na veletrhu v Cannes je http://www.royalmelnikpark.com .

JEZDÍCÍ CHODNÍK MĚLNÍK – Někteří pamětníci tvrdí, že za dob totality existoval nápad na jezdící schody/pásy od autobusového nádraží Jarošovou ulicí nahoru do města. Řada soudruhů, zejména starších spoluobčanů si prý stěžovala na kopec, který musí do města vyšlapat a soudruzi z výboru tedy přemýšleli, jak to ulehčit. Mělo se jednat o nejdelší dopravník lidí v Evropě, v ČR jsou zatím nejdelším dopravníkem jezdící schody ve stanici metra Náměstí Míru v Praze. Nápad údajně rychle ztroskotal ani ne tak na penězích jako na technicky neřešitelném křížení dopravníku s vozovkou a projíždějícími auty.

LANOVKA KRALUPY – Zřejmě se nejednalo o seriózní úvahy, ale zazněly a já si na ně pamatuji. Ještě dříve, než s nápadem na lanovku přišel Mělník, existoval tento nápad v Kralupech. Lanovka měla vést od hotelu Sport k vyhlídkovému altánu na Hostibejku. Nutno dodat, že budovatelské šílenství v Kralupech (Lanovka je jediný projekt tohoto typu, který jsem dohledal) nedosahuje ani zdaleka úrovně Mělníka, ale ani stupně zaznamenaného v Neratovicích.

TURISTICKÝ CÍL NERATOVICE – Neratovičtí představitelé nehledě na délku svého působení v zastupitelstvu města trpí zvláštní obsesí – domnívají se, že Neratovice jsou krásné město plné atraktivních míst a je třeba to ukazovat světu (nebo alespoň Českým turistům). Postupně tak v posledních měsících a letech zaznívají plány na otevření turistického centra (jakési informační kanceláře, která bude turisty navádět na zajímavá místa ve městě), muzea chemie, rozhledny/vyhlídky ze střechy Kulturního domu (ano, rozhled ze střechy nejvyšší obytné budovy ve městě je opravdu krásný). Zaznamenal jsem i nápady na umístění informačních tabulí ve městě, na kterých by byly dobové fotografie z budování města, tedy sídliště. Jako nejrozumnější se prozatím jeví zřízení přístaviště malých lodí v Lobkovicích a nadějí pro město je i snaha majitele Lobkovického zámku otevřít ho veřejnosti.

TRAMVAJ V NERATOVICÍCH – Podobně jako soudruzi na Mělníku chtěli řešit transport osob, i v Neratovicích se rodil plán na pohodlné spojení města s fabrikou. Pamětníci zmiňují, že probíhaly rozhovory o zřízení tramvajové linky, ne nepodobné té mezi Libercem a Jabloncem , která by vozila pracující ze sídlišť k branám Spolany. Podobně jako na Mělníku se ukázal tento záměr obtížně technicky proveditelný. Soudruh totiž nevydumal, jak by se křížily tramvaje a vlaky na neratovickém náměstí…

Máte v paměti nějaký další šílený projekt, o kterém se mluvilo? Napište nám!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz