Socha Švejka v Kralupech? Sbírka začala slibně, podpořte i Vy!

Je tomu dva měsíce, co byl v Kralupech založen “Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech.” Tím, co zprvu vypadalo jako krátkodobá recese, se dnes baví celé město a ve sbírce se již shromáždilo přes 76 tisíc korun.Snaha umístit sochu Švejka tak zaujala více, než přejmenování místní školy na ZŠ Václava Havla, nebo před lety konanou sbírku na sochu Jana Palacha na Mělníku (kde po obdobné délce sbírky bylo na účtě 72,5 tisíce).

Proč zrovna Švejk?

Autoři záměru přišli s iniciativou v roce stého výročí od vypuknutí I. světové války a jako důvod pro umístění sochy v Kralupech uvádějí sedminásobné zmínění města ve slavném Haškově románu. Drogista Vaněk z Kralup byl navíc inspirován skutečnou postavou a drogerie ve stejném domě přežila do dnešních dnů. Ve světě se nachází třináct Švejových soch, v zemi vzniku jednoho z nejslavnějších literárních děl tuzemské tvorby však ani jedna.

Ve spolku zastávají roli čestných předsedů vnuk a pravkuk spisovatele Haška, v předsednictvu pak naleznete starostu Petra Holečka /STAN/, Libora Lesáka /ODS/ a Marka Czechmanna /STAN/, které doplňují například ředitelé kulturního domu a městského muzea. Socha by měla být umístěna na začátku pěší zóny v Husově ulici a organizátoři předpokládají, že by kolemjdoucí mohli Švejkovi sahat na nos pro štěstí.

K podobě Švejka se pak na stránkách spolku píše: “Švejk sedící na lavičce, s možností přisednutí pro 2-3 osoby, hladící na noze uvelebeného psíka(dle románu stájového pinče), oba by hleděli směrem na drogérii, na zemi u lavičky psí hovínko pro štěstí a na něm čtyři mouchy. Okolo upravený terén kostkovou dlažbou, aby lidé mohli kvůli společnému focení snadno přisednout.”

Potřeba je 400.000,- korun

Náklady na stavbu bronzové sochy spolek odhaduje na 400.000,- korun. Zmíněný Palackého pomník na Mělníku však stál 1,5 milionu.

Záměr se dočkal ohlasu na kralupském fóru. “Už aby tam stála,” hlásá člověk podepsaný jako drogista Vaněk. “Rozhodně víc než Havel,” píše Kamil na dotaz, co má Švejk společného s Kralupy. Často lze zaslechnout názor, že Švejk je lepší než nějaký potentát, který by mohl časem skončit ve sběrném dvoře. Švejkovi se to nestane, Švejk je totiž věčný...

Pokud chcete sbírku na Švejka podpořit nebo získat další informace, podrobnosti naleznete na http://www.mestokralupy.eu/svejk .

zdroj: Město Kralupy, iDnes.cz, kralupy.cz

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz