Spolana dál bojuje o výjimku, proti je kraj a ekologická hnutí

Spolana Neratovice dál svádí svůj boj o přežití. Tak by se totiž dal nazvat její boj o prodloužení výjimky na amalgámovou technologii výroby. Na stranu Spolany se přidala Rada města Neratovice, kraj a Arnika jsou proti. Odvolání Spolany a města bude projednávat Ministerstvo životního prostředí.

Z pohledů občanů Neratovic je přitom tento střet zásadní – neprodloužení výjimky by mohlo vést ke skokovému nárůstu nezaměstnanosti, což by se negativně projevilo na systému služeb celého města. Klesla by koupěschopnost obyvatel a to by druhotně přivedlo ke krachu další místní firmy. Praha už totiž není schopná nápor zájemců o práci z blízkého okolí absorbovat. Zatímco dříve se v Praze na jedno pracovní místo hlásili v průměru 4 uchazeči, dnes je to počet více než trojnásobný. Kromě toho není jasné, zda by při ukončení výroby ve Spolaně pokračovala sanace ekologických zátěží v jejím areálu.

Původní povolení k výrobě vydal Spolaně v roce 2007 Středočeský krajský úřad, nyní stejný úřad prodloužení výroby zamítl.

Nyní se k odvolání Spolany a města bude vyjadřovat Ministerstvo životního prostředí. Účastníkem řízení je i ekologické hnutí Arnika. Generální ředitel Spolany Ivan Oliva médiím sdělil, že až do rozhodnutí nebude podnik situaci komentovat. Hnutí Arnika pak na svém webu jménem předsedy Jindřicha Petrlíka mimo jiné uvádí: „Odvolání Spolany považujeme za naprostý výsměch obyvatelům Česka i úřadům. Polský vlastník chemičky, společnost Anwil, chce naše životní prostředí vesele dál ničit, zatímco ve svém mateřském závodě s toxickou rtutí při výrobě chloru skončil. Čeští manažeři však snahu dohodnout se projevili. Po ztroskotání jednání musíme poukázat na fakt, že je to management Anwilu, kdo sází na hazardní hru s pracovními místy ve Spolaně.“

Jak se ke sporu postaví Ministerstvo životního prostředí zatím není známo.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz