Spolaně hrozí zánik, Neratovickým nezaměstnanost

Spolana neuspěla s žádostí o prodloužení možnosti používat pro výrobu chloru rtuť i po roce 2014. Rozhodl o tom středočeský krajský úřad vedený ČSSD a KSČM. Rozhodnutí ohrožuje samotnou další existenci podniku.

Spolana prošla od roku 1990 velkou redukcí zaměstnanců. Z někdejších více než 3.500 se jejich počet snížil na méně než čtvrtinu. Přesto zůstávala Spolana spolu s nemocnicí a městem nejvýznamnějším zaměstnavatelem na Neratovicku. Dřívější průběžný pokles pracovních míst v podniku byla schopná z velké části absorbovat blízká Praha, nyní ale pracovní trh prochází delší krizí a nové pracovní příležitosti se příliš nevyskytují ani tam. Pro město se tak stává hrozbou skoková nezaměstnanost, která by v případě ukončení provozu Spolany výrazně překročila 10%.

Spolana o nutnosti změnit technologii nebo si vyjednat výjimku věděla od roku 2007, podnik ale dlouhodobě nemá prostředky na investice a spíše je nucen opakovaně redukovat své náklady. Paradoxem je, že právě s provozem výroby chloru nejsou v posledním období zaznamenány žádné pro veřejnost negativní důsledky. Pokud byly ve Spolaně problémy s chlorem, tak souvisely s jeho skladováním, nikoliv s výrobou. Proti Spolaně dlouhodobě vystupovalo ekologické sdružení Arnika a i díky jejich aktivitě vystavil Spolaně STOP krajský úřad vedený levicovou koalicí. Rada města Neratovice na svém jednání podpořila snahu Spolany toto rozhodnutí ještě zvrátit a zabránit možným hlubokým sociálním dopadům ukončení výroby na město Neratovice.

Spolana je stále největší továrnou v ČR produkující louh, chlor a odvozené produkty. Pokud výroba skutečně skončí, budou tyto látky produkovány místo v Neratovicích ve Spolchemii v Ústí nad Labem, případně dováženy z Polska a Ukrajiny.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. počet zaměstnanců (ninka, 13.3.2013 15:16:22) Odpovědět

  Ne 3 500, ale cca 6000.

 2. negativní důsledky jsou a jaké (ninka, 13.3.2013 15:23:18) Odpovědět

  Prosím vás, žádné negatovní důsledky? Ale fuj, zamlčovat fakta. Do vody a ovzduší unikne ze Spolany ročně přes sto kilogramů rtuti. Další stovky kilogramů toxického kovu předává Spolana v odpadech a neznámé množství jich ukládá na své skládce nedaleko řeky Labe, kde stojí i samotná chemička. Všemi těmito riziky se vlastník Spolany, polský Anwil, rozhodl zatěžovat naše životní prostředí. Rtuť je nervový jed, ovlivňuje sentrální nervovou soustavu, Poškotuje lediviny, mozek, plod v těle matky.

 3. Pro Ninku (Tomáš Malina - iSoutok, 13.3.2013 21:30:55) Odpovědět

  Dobrý večer, máte pravdu, před rokem 1990 počet zaměstnanců dokonce překračoval 6000, po první vlně redukce byl námi zmíněných 3500, později v pravidelných vlnách klesal až k dnešnímu počtu.

  Ohledně negativních důsledků - určitě jsou povolanější lidé než já, ale jsem si jistý, že největší zátěže v areálu Spolany i jejím okolí pocházejí z dob dávno minulých. Dnešní výrobní normy jsou velice přísné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz