Spořicí účty – vyplatí se?

Jeden z nejfrekventovanějších produktů na českém finančním trhu jsou spořicí účty. Staly se nejvyužívanějším nástrojem spoření bez výpovědní doby. Pomohly tomu samotné banky, když úroky u spořicích účtů zvedly do úrovně úroků u krátkodobých termínovaných vkladů. Jak si správně vybrat spořicí účet? Na co si dát při výběru pozor?

Nejprve si řekněme, že spořicí účty jsou výhodné pro lidi, kteří mají našetřeno alespoň 50.000,- korun a tyto peníze mají připraveny jako rezervu „pro strýčka příhodu“, případně pro lidi, kteří mají našetřeno víc, ale uvažují o použití peněz například na nákup nemovitosti, auta apod. Zejména u těchto případů platí tři největší výhody spořicích účtů:

  1. Peníze na spořicím účtu jsou rychle dostupné (zpravidla bez výpovědní doby).
  2. Peníze na spořicím účtu mohou sloužit jako životní rezerva (doporučuje se výše úspor minimálně ve výši tří průměrných příjmů), jako peníze nastřádané na plánované (nákup auta, bytu, dovolené…) nebo neplánované (životní nutnost nečekaných výdajů, výhodná nabídka investice,…) výdaje.
  3. Peníze na spořicím účtu jsou ze zákona pojištěné (do výše minimálně 50.000 eur) a je jisté jejich zhodnocení o předem známý úrok.

Při výběru banky, u které se rozhodnete své peníze uložit, sledujte tyto rozhodující parametry:

  1. Jak vysoký úrok banka na spořicím účtu nabízí, jaká je frekvence jeho připisování (měsíc, rok,…)?
  2. Jaké poplatky jsou spojeny s vedením účtu?
  3. Jaké případné další podmínky banka má? (vedení běžného účtu u stejné banky, úročení inzerovaným úrokem jen určité částky nebo jen za určitých specifických podmínek)

Důležité je také slepě nevěřit reklamě. Banky používají spořicí účty k nalákání klientů podobně jako zdravotní pojišťovny nabízejí různé bonusy ve snaze lapit klienta. „Například AirBank je určitě solidní bankou pro uložení peněz na spořicím účtu. Při volbě vhodného účtu je jeho vedení zdarma, zdarma získáte i běžný účet a platební kartu. AirBank také nabízí garanci TOP3 – vždy jeden ze tří nejvyšších úroků na spořicím účtu. Klíčové je ale v reklamě slovo „z bank“. AirBank tak nepatří vždy mezi opravdu tři nejvýhodnější nabídky na trhu, lepší poskytují například některá spořitelní družstva,“ uvedl finanční analytik spolupracující spolupracující s webem www.nejurok.cz . Právě na tomto zmíněném webu naleznete každý měsíc přehled tří aktuálně nejvýhodnějších nabídek spořicích účtů. „Nejčastější výší úložky na spořicím účtu je částka 100.000,- korun. Právě na tuto částku provádíme každý měsíc výpočet. Nejvýhodnější nabídku v lednu 2013 nabízí Axa Bank, která vám při uložení této částky na 12 měsíců připíše na účet 2.493,- korun,“ dodává finanční expert.

Ke sjednání spořicího účtu stačí většinou občanský průkaz, některé banky požadují rovněž doklad o vlastnictví běžného účtu (postačí aktuální výpis).

Pokud máme vynést verdikt nad spořicími účty, pak říkáme ano, vyplatí se. Pokud chcete mít své peníze kdykoliv dostupné a chcete je mít uložené u ze zákona pojištěné instituce, je to jedna z nejlepších variant.

Více informací ke spořicím účtům a spoření naleznete na webu www.nejurok.cz .


end is near

Kontakt

iSoutok.cz