Stavíme dům

Po vlastním domě touží většina lidí, mnohým se zdá tento sen nedosažitelný. Rozdíl v ceně hezkého bytu a levnějšího domku nemusí být velký. Stačí na to jít chytře.

Projekt rodinného domu

Projekt svého budoucího rodinného domu vybírejte vždy ve vztahu k pozemku, na kterém budete stavět. Orientace stavby podle světových stran a podle charakteru zasazení na pozemek je velmi důležitým prvkem pro vaši budoucí spokojenost s rodinným domem. Na rodinný dům dnes existují stovky připravených projektů. Při výběru projektu přemýšlejte, jak bude velká a jaké potřeby bude mít vaše rodina na dlouhá léta dopředu. Podle toho určujte, kolik pokojů má být v projektu vašeho domu, kolik skladovacích prostor, garáží, přídomků na zahradní techniku a podobně. Výhodou typového projektu je v řadě případů možnost prohlédnout si dům nejen na projektové dokumentaci, ale často také jako stojící vzorový dům nebo stavbu v realizaci pro jiného zájemce.

Myslete na krb, ušetříte za energie

Pokud to projekt domu a váš rozpočet jen trochu umožní, myslete na zabudování krbu. Mimo úspory peněz, kdy v našich klimatických podmínkách se topí nebo přitápí polovinu roku, budete odměněni neopakovatelnou atmosférou, kterou krb umí v domě navodit. Může se stát, že ve vašem domě je omezený prostor pro komín. Pak pro vás mohou být řešením krbové kachle. Jak na svém webu popisuje firma KRB-TECH s.r.o. krbové kachle mají mnohem menší nároky na tah komínu. Výrobci krbových kachlí vylepšily své výrobky o druhý přívod vzduchu, který omezuje špinění čelního skla a zároveň pomáhá správnému hoření v krbu. V nabídce jsou i krbové kachle, které mají zabudovaný zásobník na pelety a dokáží tak dům vytápět třeba celých 24 hodin bez přikládání nebo jiné péče majitelů. Samozřejmostí je i možnost připojit krb na ústřední topení v domě a vytápět tak pomocí krbových kachlí celý dům.

Výstavbu domu zrychlí prefabrikované elementy – například septik

„Čas jsou peníze“ praví známé přísloví a ve stavebnictví to platí také. Při výstavbě domů se v posledních letech často používají prefabrikované, tedy dopředu vyrobené, části. Jednou z úspor času při stavbě domu tak může být použití hotového septiku. Výrobci kvalitních hotových jímek jsou si svými výrobky natolik jistí, že na ně dávají dvacetiletou záruku. Není však septik jako septik, proto je důležité vědět, na jaké parametry výrobku si dávat pozor. Neměla by chybět jeho certifikace, měl by být odolný proti spodní vodě. Aby vás hotový septik přišel levněji, měl by být natolik pevný, aby se mohl používat bez pomocné betonáže. Používáním kvalitního septiku se vyhnete hrozícím postihům ze strany úřadů, které kvůli ochraně spodních vod kontrolují nakládání s odpadními vodami velmi přísně.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz