Stovky dětí byly v ohrožení, potrestán není nikdo

Jako jediné médium jsme se věnovali skandálnímu ohrožení dětí, ke kterému došlo v ZŠ Pšovka na Mělníku. V prostorách školy utíkal pět měsíců plyn, aniž by si toho někdo všiml. Naštěstí se nikomu nic nestalo, město a škola však museli uhradit náklady na plyn, kterého uteklo do luftu za milion korun. Město také podalo trestní oznámení. Vina však nebyla nikomu prokázána a nikdo nebyl potrestán.

My nic, to oni…

Když jsme na přelomu dubna a května loňského roku o případu informovali, citovali jsme z materiálů ředitele školy, které předložil zastupitelům s žádostí o příspěvek na úhradu dluhu:

“V polovině roku 2013 přešla ZŠ Pšovka k novému poskytovateli plynu,” začíná osmibodové zdůvodnění ředitele školy předložené zastupitelům a dále pokračuje: “V den výměny (6.2.2014) /plynoměru - pozn. redakce/ pan. R. v přítomnosti mé a školníka zjistil, že jsou otevřené odvzdušňovací ventily, což s největší pravděpodobností způsobila firma, která prováděla předsezónní kontrolu.”

Celý článek naleznete zde: Mělník v šoku - ve škole utíkal pět měsíců plyn

Příslušný pracovník školy tehdy sice každý měsíc zapisoval stav plynoměru, extrémní spotřebu, která by vážný problém indikovala, však nikomu nenahlásil. Stejně tak nepomohlo opakované volání občanů na plynárny, že v ulici je silně cítit plyn.

Zastupitelé o skandálním šlendriánu emotivně debatovali, to podstatné jsme uvedli v článku: Ctirad Mikeš: Kdyby se dětem něco stalo, rezignoval bych

Zastupitelé tehdy nakonec schválili základní škole příspěvek z městského rozpočtu ve výši 853 tisíc korun.

Viník neznámý, občane zaplať

Protože jsme nezaznamenali, že by se k tomuto problému vrátili zastupitelé (což je samo o sobě s podivem), obrátili jsme se na město s žádostí o informaci sami. Prostřednictvím vedoucí kanceláře úřadu nám informaci poskytl starosta Ctirad Mikeš: ,, Orgány činné v trestním řízení odložily podnět města na podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení a škody značného rozsahu. Důvodem byla skutečnost, že se nepodařilo prokázat zavinění ani jednomu z podezřelých, tudíž město nemá možnost na komkoliv účinně vymáhat škodu, která mu vznikla. Město přijalo ve všech svých objektech  opatření, aby k podobné situaci nemohlo znovu dojít.”

Neboli viník se nenašel. Město tedy nemá po kom vymáhat způsobenou škodu, pochybení tak uhradí ze svých daní občané. A 853.000,- korun, které město doplácelo škole, aby mohla uhradit dluh za plyn, opravdu není malá částka…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Výmluvy vedení města (J.Dohnal, 21.5.2015 13:43:35) Odpovědět

    Myslím, že se konstatování pana Mikeše "tudíž město nemá možnost na komkoliv účinně vymáhat škodu, která mu vznikla" nezakládá na pravdě. Přeci zaměstnanec, který viděl při pravidelných opisech stavu extrémní navýšení spotřeby, to musel někomu hlásit - minimálně řediteli školy. Pokud to neudělal, tak je zodpovědnost na něm. Za těch 835.000 Kč se ve městě mohlo mnohé vykonat - třeba opravit "parčík" před Evangelickým kostelem, který je v ostudném stavu.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz