Strany si již chystají kandidáty na starosty. Kdo nám povládne?

Na podzim proběhnou komunální volby a voliči po čtyřech letech opět rozhodnou o složení zastupitelstev. Co se o přípravách na volby doneslo k našim uším z jednotlivých stran a hnutí?

Souboj Mikeš x Schweigstill se bude opakovat. Po volbách možná povládnou spolu.

Celkem přehledná je situace na Mělníku, kde půjde do voleb jako favorit starosta Ctirad Mikeš. Není představitelné, že by ho v čele kandidátky socialistů nahradil někdo jiný. Podobně u TOP09 je jasnou sázkou vítěz minulých voleb, který skončil v opozici - Milan Schweigstill. Na kandidátce ,,topky’' nebude zřejmě chybět ani nezávislý zastupitel Ondřej Tichota, u kterého někteří spekulovali o příkonu k Hnutí ANO, sám to ale v rozhovoru pro náš blog odmítl. Hnutí ANO však pravděpodobně svoji kandidátku sestaví, byť předjímat lídra by bylo předčasné. Mimo jiné proto, že do mělnického ANO míří dost lidí, kteří se již dříve angažovali v jiných subjektech. Očekávat můžeme kandidátní listinu Mělničanů vedenou Petrem Volfem a koalici tvořenou zelenými a údajně lidovci vedenou Jiřím Čermákem. U občanské demokracie zatím není kandidát na starostu vybrán, u komunistů se jeví nejpravděpodobnější kandidatura Rudolfa Fidlera, který před minulými volbami svými názory zaujal i nekomunistické voliče. Otázkou je, zda se do voleb opět pustí sdružení Radnice 2010, nebo zda lidi z této kandidátky nalezneme na kandidátních listinách jiných subjektů. Vzhledem k tomu, jaká je zadluženost města, je až překvapivé, jaký zájem o jeho vedení panuje a tak se nedá vyloučit vznik nových nezávislých subjektů. Ostatně redakce iSoutoku byla o účast na jednom takovém projektu požádána (a odmítla). Své fanoušky má na Mělníku také hnutí Úsvit, na náš dotaz, zda organizace na Mělníku vzniká, však z jejich ústředí nikdo neodpověděl. Politický talent starosty Mikeše se projevuje v jeho schopnosti konstruktivně debatovat i s opozicí. Je tak dost možné, že po volbách by mohlo dojít na společné vládnutí nejvýraznějších lídrů Mikeš - Schweigstill. Ostatně jejich schůzky na radnici či v restauracích jsou pravidelným koloritem života Mělníka.

Půjde petr Holeček opět do voleb, nebo vsadí na senátorskou kartu?

V Kralupech bude zajímavé sledovat rozhodnutí starosty Petra Holečka, zda bude dále usilovat o starostovský post. Z jeho okolí se proslýchá, že jeho ambice jsou totiž vyšší a s nadějí vyhlíží volby do Senátu v roce 2016. Jeho místo by v hnutí Starostové a nezávislí mohl zaujmout Marek Czechmann. Domníváme se však, že Petr Holeček se nakonec rozhodne ucházet o obě funkce - starosty i o dva roky později senátora. ČSSD v Kralupech může překvapit nasazením nejmladší tváře - ani ne třicetiletého Antonína Seidla. O stálé voliče by tím nepřišla a moha by oslovit mladší generaci. Občanští demokraté téměř jistě vsadí na Libora Lesáka. Současný místostarosta zatím nedokázal mediálně vystoupit ze stínu obratného Petra Holečka, nejde však přeslechnout názory, že s pracovním nasazením na radnici je jejich pozice přesně opačná… Kandidátní listina vznikne i kolem někdejšího starosty Pavla Rynta, který minule kandidoval za Sdružení občanů Kralup nad Vltavou. Problémy s naplněním jedenadvacetičlenné kandidátní listiny hlásí TOP09. Kandidátní listina komunistů neslibuje převratné změny. Prozatím to nevypadá, že by vznikaly překvapivé nezávislé kandidátky s jednou výjimkou - a tou jsou sportovní kluby a sdružení, které po vzoru Neratovic chystají vlastní volební subjekt. Zda ale budou voliči dávat hlas účelovému spolku je hodně ve hvězdách. Vznik kandidátky Hnutí ANO je v Krlaupech zatím nepředvídatelný, snad by se prý mohlo něco rodit v okruhu kraluských zdravotníků…

Vyhrají v neratovické sociální demokracii mladé pušky nebo matadoři?

Zajímavé klání se na podzim odehraje v Neratovicích. Kompletně obměněné vedení města si vede dobře a je pravděpodobné, že pro voliče budou jména starostky Lenky Mrzílkové i jejího zástupce Tomáše Hrodka možná ještě zajímavější, než před čtyřmi lety. ODS má tak svého kandidáta na starostu jasně daného. Složitější to bude mít Lenka Mrzílková, která v minulých volbách kandidovala na listině Neratovice - jinak. Toto uskupení podle našich zdrojů již jako celek nefunguje a jeho členové budou kandidovat za jiné subjekty. Například Michaela Landová má být lákána na kandidátku socialistů. Za možné řešení tak považujeme kandidaturu Lenky Mrzílkové za STAN, pod jehož hlavičkou se vyskytovala na kandidátní listině TOP09 pro volby do Sněmovny i Zastupitelstva kraje. Nejasná je situace u socialistů, kde je více lidí s ambicí prosadit se do zastupitelstva. Zajímavou osobou neratovické sociální demokracie je Pavel Šanda, kandidovat za ČSSD možná bude v Mlékojedech velmi aktivní Michaela Landová. O pokračování své práce pro město ale stojí i matador a v celém městě vážená osoba Miroslav Pavlík. TOP09 po masivní kampani a následném propadáku, kdy jediným zastupitelem zvoleným z její kandidátky byl nestraník a podnikatel Aleš Kocourek stojí před výběrem nového taháku na voliče. Stát by se jím mohl Jan Salák. Hodně spekulativně pak může znít jméno majitele neratovické TOP kavárny Romana Kroužeckého, podle našich informací by ale taková možnost skutečně mohla nastat. Za jistotu můžeme považovat kandidátku ,,sportovců” pod vedením Ivana Šenkýře a subjekt organizovaný exstarostou Miroslavem Lidem. Zda bude volební osud opět pokoušet další z exstarostů Tomáš Roith není jisté. Co lze brát za pravděpodobné je fakt, že se poprvé v polistopadové historii neobjeví na žádné kandidátce Jiří Juda. Kandidovat by rovněž nemusel současný radní Aleš Kocourek, který se možná přestěhuje mimo město a nesplní tak podmínky dané zákonem pro kandidaturu. Protože se jedná o čestného člověka, nebude hrát hru tak oblíbenou u některých jiných kandidátů na ,,trvalé bydliště” v Neratovicích. Komunisty ve městě povede tradiční silná dvojka Miloslav Mišner a Hana Vojtová. Existují náznaky o vzniku Hnutí ANO z kruhu neratovických podnikatelů, jejichž představou je zvýhodňování místních firem ve veřejných zakázkách. A to přesto, že takové konání současné zákony neumožňují. Tedy legální cestou. Zatím však o jejich aktivitě nejsou k dispozici bližší informace. O comeback do zastupitelstva se pravděpodobně pokusí místní aktivistka Anna Spěváčková.

(pozn. red.: Na neratoviny.cz se v článku vyskytl názor, že náš text je “mediálním bodyčkem” Aleši Kocourkovi v boji mezi ODS a TOP09 na pravici. Aleš Kocourek prý bude v komunálních volbách pozici zastupitele obhajovat. Tuto konstrukci musíme odmítnout. Aleše Kocourka skutečně považujeme za čestného a schopného člověka a pro voliče z každého města je dobře, když takoví lidé, kterým nejde pouze o uchopení moci, kandidují. Více se o podzimních volbách brzy dočtete v nové rubrice ,,glosy, drby, satira”.)

Víte více?

Na téma komunálních voleb chystáme pro příští měsíce ankety i rozhovory. Vždyť z pohledu měst se jedná o nejzajímavější událost letošního roku. Pokud by vás zajímal vážně i nevážně vyřčený tip, jak volby dopadnou, přečtěte si naši věšteckou předpověď na rok 2014. Pokud víte o přípravě jednotlivých stran a hnutí na volby více, budeme rádi, když nám napíšete na redakční mail, případně anonymně prostřednictvím kontaktního formuláře. Názory, pokud možno korektní a slušné, můžete přidávat do komentářů.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. ha? (Andy, 4.3.2014 15:49:54) Odpovědět

  Kdo je Jan Salák? Čím se proslavil?

 2. slušný (Andy, 4.3.2014 15:51:09) Odpovědět

  Jak může být člen TOP 09 Kocourek slušný, to mi vysvětlete.

 3. starosta Neratovic (Andy, 5.3.2014 11:13:24) Odpovědět

  Mrzílková a její Neratovice jinak vybouchly, teď se holka přitulila do náruče TOP09 v čele s kelským Peterem. Hrodek je prodloužená ruka stranických bossů ODS, Kocourek je na prvním místě podnikatel a ještě ve střetu zájmů, Lid už ukázal, co "umí", Pavlík je stařec těžce se strefující do tlačítka, Landová umí masopusty a zabíjačky, Saláka nikdo nezná a ničím se neprojevil, Kroužecký podniká v městském majetku a podle toho jedná, Mišner si libuje v kapitalizmu a dávno zapomněl na komunistické ideály, Spěváčková je až moc aktivní a nezná míru. Nikdo z těch, kdo si brousí zuby na funkci to nechce dělat pro blaho města. Má na srdci jen svůj osobní zájem.

 4. Andy (Tomáš Malina - iSoutok, 5.3.2014 11:47:53) Odpovědět

  Andy, nedá se nic dělat, budete do toho muset jít VY!!! :-)

 5. Mikeš s každým (Rot, 10.3.2014 0:55:16) Odpovědět

  Mikeš na Mělníku půjde s každým, jen aby jsi udržel křeslo. Vždyť aby se stal starostou šel do holportu s neoblíbeným Neumannem s ODS. A to , že půjde s Topkou je hotová věc, nic jiného mu nezbyde, klidně by tam zůsatal i jako místostarosta. Z toho důvodu je nevolitený, alespoň pro toho kdo ho zná.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz