Střípky k vinobraní

Mělnické vinobraní. Hudba, kolotoče, alkohol, pět a půl míče peněz protočeno za tři dny. Nesmírně náročná akce na organizaci a koordinaci. Úspěch závislý do značné míry na počasí. Podívejme se na Mělnické vinobraní trochu jinak.

Dar dali, nedali a zase dali…

… Mělničtí zastupitelé místostarostovi Volfovi za přípravu Mělnického vinobraní. Připomeňme nejprve historii daru nedaru daru.

Úspěšná manažerka minulých vinobraní, dost možná i z důvodu, že jí do toho kucí z radnice pořád kecali, oznámila, že nechce dále manažerkou vinobraní býti. Role se dobrovolně chopil místostarosta pro kulturu, vykonávající funkci úplně zbytečnou, která stojí milion korun ročně. Tajemník mu za práci ,,nad rámec svých povinností a vykonávanou mimo běžnou pracovní dobu” navrhl udělit jako odměnu dar ve výši 120.000,- korun, což se zastupiteli Kowandovi zdálo jako malé utrácení z veřejných peněz a malá odměna, tak navrhl dvojnásobek a zastupitelé to schválili. Jenže pak se ukázalo, že dávat dar jako odměnu za práci je nesmysl, a své rozhodnutí zastupitelé zase zrušili. A nyní, s posvěcením právníka z Prahy (a proti názoru právníků města) opět dospěli k názoru, že dar se jako odměna za vykonanou práci dávat může, a tak odměnu v původní navržené výši opět schválili těsnou většinou dvanácti hlasů.

Nejde nám o peníze. Padesátitisícový plat místostarostů je ve srovnání s platy na manažerských pozicích vlastně malý. Jde nám o princip. Je jedno, o jaké právní stanovisko zastupitelé své rozhodnutí opřou, ale peněžní dar za vykonanou práci vždy zůstane ojebem, protože narozdíl od odměny pro jakéhokoliv běžného zaměstnance se z něj neodvede sociální a zdravotní pojištění. Nic nebránilo tomu, aby si pana Volfa jako manažera zaměstnal například Mekuc a z jeho příjmu byly odvedeny daně a pojištění tak, jako je odvádí všichni ,,normální lidé.” Princip udělení peněžního daru pro politika (zaplaceného z kapes občanů), bez toho aby se občanům část takto jim z kapes vytažených peněz vrátila do rozpočtu na sociální zabezpečení a zdravotní péči je prostě ojeb na druhou.

PS: Když Petr Volf chystá Vinobraní nad rámec výkonu funkce místostarosty, neměl by do médií vystupovat bez své politické příslušnosti a bez označení místostarosta, ale jako ,,manažer vinobraní?”

Kolik činí honoráře hvězd a kolik stojí raut na radnici?

Zajímalo by Vás, kolik stojí vystoupení hlavních hvězd Mělnického vinobraní?

Asi nejdražší je orchestr Varhana Orchestroviče Bauera za 175.000,-, v závěsu je Miro Žbirka za 150.000,- či Tatabojs za 110.000,- a Ivan Král za 90.000,- + DPH + 300 euro.

Třídenní raut na radnici stojí 102.000,- korun, není však patrné, zda cena obsahuje i konzumaci nápojů, příloha totiž v registru smluv městem mazaně zveřejněna není.

Průvod

Obnovení tradice průvodu vítáme s nadšením. Ale pár drobných chybek by se přeci jen našlo. Milan Schweigstill jako Masaryk neměl chybu, proč ale nedostali role v průvodu i starosta s místostarostou? Starosta se mohl perfektně pasovat do role kočího povozu se sudem vína, místostarostovi by zase slušel nějaký hudební nástroj, například ukulele. Kráčení starosty a místostarosty v čele průvodu s vlajkou (a zcela netaktně telefony u ucha, alespoň že Masaryk ,,nemobiloval”) tak dle některých přihlížejících připomínalo spíše uličku hanby… Také ty policejní manévry kolem průvodu se zdály poněkud přehnané.

Jak si vede Mělnické vinobraní v porovnání s konkurencí?

Protože to neudělal nikdo na radnici, rozhodli jsme se v jednoduchých parametrech porovnat vinobraní mělnické, litoměřické, roudnické a pražské. Závěr z informací v tabulce necháme na Vás, rozpočet berte s rezervou, vycházíme pouze z částek uvedených v městských rozpočtech (akce může být financována i z jiných zdrojů či v rámci městských organizací).

vinobraní porovnání

A tak na závěr poděkujme všem, kteří pro nás vinobraní připravili. Je to práce náročná a nevděčná. Vždy se najde co pochválit, vždy se najde co kritizovat. A možná námět k zamyšlení - pro koho se vlastně vinobraní v této podobě dělá? Pro místní? Nebo pro přespolní, kteří přijedou na tři dny plenit město? Je cílem vinobraní co největší návštěvnost, nebo něco jiného? Někdy bývá nejzajímavější vrátit se k těm nejzákladnějším otázkám…

/18.9.2017/

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz