Svět se zbláznil. V Neratovicích chtějí parkovací dům!

V textu Pavla Šandy, který vyšel na neratky.cz (,,Článek zastupitele Pavla Šandy v Neratovinách"), si neratovický zastupitel říká, že nejlepší by bylo řešit nedostatečnou kapacitu parkovacích míst u sídliště Na Výsluní a v okolí (kde podle studie chybí 352 parkovacích míst) výstavbou parkovacího domu. V textu ovšem chybí dvě podstatné informace. Kde bude stát? A kde na něj město vezme? 

Kdo to zaplatí?

Hospodaření Neratovic se v letošním roce propadlo do významného deficitu. Je to dáno spoluúčastí města na financování investic, které se realizují za podpory dotací z EU. Právě dotace z EU by mohly problém Neratovic vyřešit, říkáte si možná. Pravda je taková, že nemohly. Žádný tzv. operační program nepočítá s podporou výstavby parkovacích kapacit v obytných zónách. Podpra jejich výstavby je možná pouze u průmyslových komplexů nebo významných turistických cílů nadregionálního charakteru. A pokud tedy nebude neratovické sídliště prohlášeno za památku Unesco, nebo nevyroste-li u něj na poli nová průmyslová zóna, je město bez šance. Nereálné se jeví i financování z vlastních zdrojů - město má na všechny opravy a investice ročně cca 35 milionů korun.

Kolik stojí parkovací dům? A kde by měl stát?

Například ve Slaném stál parkovací dům s kapacitou 120 míst 86 milionů, v Hradci Králové 96 míst 93 milionů, v Brně pro 361 automobilů 200 milionů. Pokud by snad návrh spočíval na výstavbu podzemního parkování, pak vězte, že výše uvedené příklady cen parkovacích domů násobte nejméně 2x. Na Mělníku chtěli také stavět parkovací dům (u DBK), naštěstí dostali včas rozum (a odhad nákladů na stůl). Připomeňme, že v Neratovicích chybí podle studie v dotčené lokalitě 352 parkovacích míst a podívejte se ještě jednou na ceny parkovacích domů…

Druhou závažnou otázkou by bylo rozhodnutí, kde má parkovací dům stát. On by totiž byl mnohem větším zásahem do krajiny, než běžné parkoviště. Parkovací domy jsou zpravidla několikapatrové stavby s výrazným betonovým skeletem. Pokud by snad měl vyrůst někde v prostoru sídliště, je pravděpodobné, že by jej žádný z domů nechtěl mít v těsném sousedství. Pro představu, jak vypadají parkovací domy se můžete podívat na tyto fotografie:

parkovací dům Slaný

Parkovací dům ve Slaném. (zdroj: http://www.nase-mesto.info/nase-mesto-parkovaci-dum.php)

Parkovací dům Brno

Parkovací dům v Brně. (zdroj: http://www.huryta.cz/web/projekty/parkovacidum.html)

Jaké dáváme návrhy k diskuzi?

Bylo by laciné pustil se do kritiky myšlenek pana zastupitele a nepřijít s žádným návrhem. Je potřeba pochopit podstatu neratovického problému. Ona totiž není pravda, že ve městě je nedostatek parkovacích míst. On je pouze nedostatek parkovacích míst ve vzdálenosti, ve které jsou občané ochotni u svých bytů parkovat. Parkovací dům by tento problém nevyřešil - obyvatelé Kojetické ulice by jistě nechodili do parkovacího domu u Tesca apod. Mimochodem ani zavedení rezidenčních parkovacích karet Neratovicím nepomůže - nedostatek parkovacích míst je v noci, tedy ve chvíli, kdy parkují rezidenti. Nikoliv, že by přes den parkoviště obsadili ,,přespolní,” což je důvodem zavádění rezidenčních zón ve velkých městech.

Problém má podle nás řešení v souběžně provedených opatřeních z nichž jedno je úprava stávajícího parkování ve městě, druhé je výstavba několika nových menších parkovišť. K možnosti úprav přidáváme jeden návrh, který doposud diskutován v Neratovicích nebyl - například v Kanadě zvýšili parkovací kapacitu parkovišť ve městech tím, že určili směr, kterým auta musí na parkovišti zaparkovat. Neboli místo na výstup zůstane vždy pouze u řidiče a mezera u spolujezdce je minimalizována (vždy auta vedle sebe parkují jedno čelem, druhé zády a pravé boky mají co nejblíže u sebe). 

Druhým možným způsobem zvýšení kapacity stávajících parkovišť je ,,V system". V tomto systému se minimalizují průjezdní komunikace parkovišť a o ušetřené místo se navýší počet parkovacích míst. Podívejte se na fotografii.

Parking

(zdroj: http://smartcitiescouncil.com/article/report-yes-smart-parking-apps-can-reduce-congestion-pollution-and-other-city-woes)

Tato opatření by stála pouze náklady na barvu na přemalování pruhů a nezabrala by ani centimetr zeleně.

Druhým nezbytným krokem je výstavba několika malých parkovišť tam, kde to situace dovolí. Parkoviště přitom nemusí být vyasfaltovaným placem, ale mohou být vhodně rozdělena zelenými pásy a stromy tak, že krajinu vzhledově prakticky nenaruší. Ano, bohužel toto řešení znamená úbytek zeleně. Mimo jiné i proto, že zatravňovací dlaždice nedoporučujeme (ať už z důvody úniku olejů a ropných látek z vozů do půdy, nebo z důvodů častého vzniku ,,lagun” po deštích).

Doufejme, že neratovičtí zachovají zdravý selský rozum a nepostaví betonové monstrum, které by problém nevyřešilo, sídliště zhyzdilo a město zadlužilo…

PS: V diskuzích zaznívá ještě jeden krásný argument - že výstavbou parkoviště dojde k nevratnému zničení zeleně. Podívejte se do bývalých vojenských nebo průmyslových areálů, které prošly revitalizací. Příroda si umí s následky lidské činnosti poradit úžasně rychle!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Pavel Šanda (Pánbůh, 16.1.2015 13:02:07) Odpovědět

  je opravdu požehnáním pro ČSSD. Nejen v Neratovicích.

 2. to je.... (Pavel Šanda, 16.1.2015 22:00:48) Odpovědět

  snad UFO. A ten jeho matematický propočet množiny, jak budou auta narůstat.-to, to se nedá komentovat. Návratnost , cena za parkování aj. podružnosti, o využití nemluvě....nic.
  Díky za článek, snad si ho přečtou na radnici, nápady velmi dobré! Nechápu, proč se roky řeší parkování! Jen kecy a hádky a nic. Co ty nevyužité obr krabice=garáže po městě?? Maj tam povětšinou v lepším případě kola, spíš skladiště. Místo pro 2 auta hned-vykoupit, zbořit a je malé parkoviště pro 2-3 násobek aut. Jak to, že je věčně prázdné parkoviště u náměstí? Proč? Proč se udělali tuhle 4 místa před bazénem, tamhle dvě, když je pár metrů nevyužité parkoviště? Proč je nevyužité věčně poloprázdné parkoviště u Tesca? Jde rozšířit? Proč neoslověj lidi, Benešovka ap. viděj z okna možnosti kde by se našlo 2-4 místa hned? At to napíší, kde vidí rezervy, at pošle radnice dotazník, třeba jen elektronicky.

  Proč to v Nera nejde normálně :((. Zas je dobré, že tenhle misionář, nebo vizionář snad nadzvedne diskuzi s výsledkem, když už je ve hře i parkovací dům..

  Nechci dráždit hada bosou nohou, ale at už se jdou s tou ornou půdou kvalitní vycpat. Nikdo se o to pole nestará, leje z něj voda do silničky, kde jezdí všechny busy a auta na Prahu, krajnice nulová, louže jak hrom. Řepka dobrá, ale kdo by jedl nějaké potraviny z pole těsně u silnice, kde je provoz ve dne v noci? Ať tam rozšířej radši silnici.

  I novější sídliště po Čechách, nemluvě o historických částech měst, mají a měli nedostatek parkovicích míst. Tak to průběžně řeší a uskutečnují bez hádek a fantasmagorií. ACH JO.

 3. Překvapení (Pavel Šanda, 17.1.2015 10:21:07) Odpovědět

  Schválně jsem si po sobě článek znovu přečetl, abych zjistil, zda opravdu navrhuji parkovací dům.
  Avšak, ať čtu článek jakkoliv, na konci oné klíčové věty zůstává otazník. Možná mě nějaký češtinář opraví, ale ze základní školy si pamatuji, že otazník na konci věty dělá z věty otázku, nikoliv návrh.
  Jsem sice ze školy dlouho, ale nezaznamenal jsem, že by se význam otazníku od té doby změnil.

 4. Aha, takže Šanda parkovací dům nechce? (Alda, 17.1.2015 17:16:25) Odpovědět

  citace z článku Šandy: A tak si říkám, nebylo by lepší takové situaci předejít, vyhnout se vzájemné nevraživosti obyvatel největšího neratovického sídliště a raději vystavět parkovací dům? Ten na mnohem menší ploše poskytne několikanásobně více parkovacích míst. Ochrání se půda, sníží se automobilový provoz, když bude blíže okresní silnici tak, aby auta méně zajížděla do sídliště. A možná bude méně lidí jezdit denně autem do Prahy do práce, až bude realizován záměr města vybudovat vlakovou zastávku u kopečku Miluji.

 5. lež jako věž (Anna Spěváčková, 17.1.2015 21:10:54) Odpovědět

  Někdo, kdo se zřejmě jen vydává za Pavla Šandu napsal: "Nikdo se o to pole nestará, leje z něj voda do silničky, kde jezdí všechny busy a auta na Prahu, krajnice nulová, louže jak hrom. Řepka dobrá, ale kdo by jedl nějaké potraviny z pole těsně u silnice, kde je provoz ve dne v noci? Ať tam rozšířej radši silnici."

  Ale to je lež jako věž. Část pole, které má být zničeno kvůli parkovišti, je obdělávané, stará se o něj nájemce, je každoročně využívané, neleží u silnice, není na něm žádná louže, zmínka o krajnic je naprosto nesmyslná, kde by se tam vzala krajnice. Řepka se tu občas pěstuje, ale i jiné plodiny...Takže povídačky o potravinách z pole těsně u silnice jsou totální nesmysly, tato část pole je, znovu opakuji, úplně někde jinde. Než něco napíšete, zjistěte situaci a nelžete. Neví, proč bychom si měli ničit naši zemi, za všechno, co zlikvidujeme, budeme muset jednou zaplatit. Třeba zdravím nebo hladem... Kdo podporuje stavby na orné půdě, je buď sobec nebo úplný hlupák.....

 6. paní Sěváčková... (Elen, 18.1.2015 10:03:04) Odpovědět

  Když někdo napíše "Pavel Šanda,
  to je snad UFO. ..........tak se za Šandu nevydává, ale přirovnává pana Šandu k přírodnímu úkazu, chcete-li mimozemšťanovi.

  Na internetu se chatuje/reaguje všelijak. I Vy byste měa pozornějí číst, třeba byste pak nemusela tolik mazat na svém webu co se děje v Neratovicích.

 7. Neštěstí (Jarka, 18.1.2015 10:12:25) Odpovědět

  Předně snad je ekologičtější jen zpevnit půdu na poli a nechat tam auta parkovat než betonovat, asfaltovat, nechat najet buldozery .... Neštěstí socanů v Neratovicích jsou "Neratoviny". Tváří se jako projekt nějakého sdružení a ve skutečnosti na všem dělá jen a jen Šanda. A ten pak vždycky vydá nějakou převratnou myšlenku a všichni ostatní socani jsou strachy bez sebe se od toho distancovat. Neuvědoujou si, že mlčením nad těmihle nesmysly se ztrapňují ještě víc

 8. Šanda (pro: Alda, 18.1.2015 10:28:40) Odpovědět

  je zkušený politik, jak o sobě psal ve volbách, nedá se mu upřít, že překroutí řečené jak to umí jen naši VIP politici.
  Snad se tento bývalý letitý anarchista, což nepochybně politická praxe je, nyní člen sociálních demokratů, osvědčí jako předseda finančního výboru města Neratovice.

  Nicméně osobní kouzlo musí mít+příznivce, jak by se jinak stal tak populární a ocitnul se v čele neratovických demokratů. Vzdyt i paní Spěváčková rychle a oddaně smazala příspěvek z Neratek. Škoda. Mohla vzniknout diskuze protože Šanda tam měl 3 alternativy.

 9. soc-dem (pro: Jarka, 18.1.2015 10:45:44) Odpovědět

  se nedistancují od Neratovin. Pravideně je zveřejňují na svých stránkách soc-dem na facebooku. Jejich předsenkyně, vaše jmenovkyně, by jistě nedovolila, pokud by to nebyl názor její a většiny, aby články z Neratovin byly na stránkách organizace, kterou vede. Takže se nikdo neztrapňuje,tak to tam mají.

 10. Parkoviště (Jarka, 18.1.2015 12:54:15) Odpovědět

  A ten článek od Šandy je kde? Já na jeho stránky moc nechodím, ale nikde to nemůžu najít

 11. Někdo se za Šandu vydává a lže...Elen by měla pozorněji číst.... (Anna Spěváčková, 18.1.2015 13:48:26) Odpovědět

  Milá Elen, jestli někdo neumí číst, pak jste to vy.
  Tady to funguje tak, že za číslem příspěvku je název příspěvku, za ním v závorce je přezdívka či jméno čtenáře, datum a čas.Vidíte to snad jinak? Ne. Ani nemůžete.

  U příspěvku č. 2 s názvem to je....je uveden jako autor v závorce: (Pavel Šanda, 16.1.2015 22:00:48). Ten, kdo příspěvek napsal, nemůže být skutečný Pavel Šanda, ten by nikdy nepsal nespisovně a pravopisnými chybami. Tato osoba, která se vydává za Pavla Šandu napsala: "Nechci dráždit hada bosou nohou, ale at už se jdou s tou ornou půdou kvalitní vycpat. Nikdo se o to pole nestará, leje z něj voda do silničky, kde jezdí všechny busy a auta na Prahu, krajnice nulová, louže jak hrom. Řepka dobrá, ale kdo by jedl nějaké potraviny z pole těsně u silnice, kde je provoz ve dne v noci? Ať tam rozšířej radši silnici." A tenhle text je lež jako věž. Vy byste, milá Elen, měla pozorněji číst, možná byste pak měla větší přehled o tom, co se skutečně děje v Neratovicích a nemusela jste se vymlouvat nerátky.cz.

 12. Článek Šandy z neratky.cz zmizel!!! (Alda, 18.1.2015 13:57:14) Odpovědět

  Co na to řeknete, paní Spěváčková a pane Šando??? Proč byl na neratky.cz článek pana Šandy odstraněn?

 13. Vzdyť i paní Spěváčková rychle a oddaně smazala příspěvek z Nera (Anna Spěváčková, 18.1.2015 14:09:38) Odpovědět

  Vážená(ý), vy asi neznáte pravidla provozovatele webových stránek na internetu. Tak já vám je stručně vysvětlím: provozovatel, v případě nerátek.cz jsem to já, neručí za obsah příspěvků. Nemohu lítat po městě a zjišťovat, co je a co není pravda, co je pomluva či lež. Ale, a teď prosím čtěte pozorně: pokud mě někdo požádá, že mám příspěvek odstranit, neboť ho se ho nějakým způsobem dotýká, pak to MUSÍM udělat, protože jinak bych riskovala soud či něco podobně nepříjemného. Pan Šanda mě požádal, abych jeho článek odstranila, neboť došlo k nedorozumění a článek byl omylem zveřejněn. Takže, ještě jednou, neodstranila jsem ho proto, že jsem Šandovi oddaná (takovou pitomost jsem ještě nečetla), ale proto, že to byla moje POVINNOST. Opravdu to chápete nebo to mám zopakovat ještě jednou, pomalu a srozumitelněji?

  P.S.: Svět se asi zbláznil i na radnici v minulém volebním období, kdy ve vedení města byla současná starostka Mrzílková i Hrodek, tehdy byla schválena výzva zájemcům o výstavbu PARKOVACÍHO DOMU na ploše u paneláků na Kojetické. Nikdo se nepřihlásil, parkovací dům je ekonomicky nevýhodný, vhodnější je preferovat levnou hromadnou dopravu (PID? vlak), stejně tak cyklodopravu po městě, rezidenční a abonentní karty pro obyvatele a podnikatele...Takže ČSSD jen oprášilo tuto myšlenku, snad prý mají příklad nějakých nízkonákladových domů....

 14. autorovi článku (Anna Spěváčková, 18.1.2015 14:17:50) Odpovědět

  Nevím, kde diskutující berou tyto poznatky, ale pokud si přečtete všechny články na nerátkách, vždy se hovoří o zničení PŮDY a to dvou hektarů (100x200m) zemědělské, kvalitní černozemě. Nevím, jak byste revitalizoval zlikvidovanou ornou půdu: na parkoviště a kolem něj vybudují silnici, nainstalují světla, zabetonují oplocení, na plochu navezou šotolinu či recyklát (rozemletý povrch komunikací), pak tam bude kapat olej a pohonné směsi z aut.To je definitivní zničení. A vy tady budete něco psát o revitalizaci a nota bene zelených ploch, které zde nejsou.

 15. aha (Hana, 18.1.2015 14:27:18) Odpovědět

  Takže pan Šanda před zveřejněním svých nápadů posílá své člányk vám, místo aby je poslal členům vlastní strany k vyjádření? Pak už tomu rozumím :-)
  Takže pan Šanda provedl autocenzuru, protože se ho dotýkal jeho vlastní článek :-)))) Taky dodbrý :-))))

předchozí
1 | 2 následující

end is near

Kontakt

iSoutok.cz