Tomáš Pekárek: Nebojíme se otevřít téma obchvatu

Tomáš Pekárek povede do podzimních komunálních voleb Hnutí ANO v Kralupech. Proč jde do politiky? Co podle něj ve městě nefunguje? Vnímá kritiku Městské policie občany jako oprávněnou? Zajistí ANO výstavbu obchvatu? A jaké osobnosti budou za ANO v Kralupech kandidovat do zastupitelstva? Přečtěte si rozhovor.

Mohl byste se čtenářům trochu představit?

Jsem kralupským rodákem, a i když jsem v minulosti chvílemi žil i jinde v ČR a ve světě, do Kralup jsem se vždy nakonec vrátil. Pracuji v oblasti jaderného výzkumu, konkrétně radiační ochrany a v současné době se profesně zaměřuji také na převozy nebezpečných jaderných materiálů. Jsem členem týmu českých odborníků z ÚJV Řež pracujícího pro vládní organizace USA, Ruska a mnoha dalších evropských i asijských zemí pro které zajišťujeme činnosti vedoucí ke snížení nebezpečí zneužití především vyhořelého jaderného paliva. V Kralupech jsem sportovně a kulturně aktivní, když jsem v minulosti založil a vedl dosud fungující klub bojového umění Ju jutsu a poslední dobou se podílím na pořádání koncertů a hudebních festivalů.

Proč jste se rozhodl aktivně vstoupit do komunální politiky?

Politiku sleduji aktivně již mnoho let i v souvislosti s pracovními povinnostmi, neboť v projektech připravujících se na mezivládní úrovni na politice a momentální politické situaci v jednotlivých zemích hodně záleží. A čím je člověk starší, tím více si uvědomuje, že podstatné pro život je i to, co má přímo před nosem, tedy ta komunální úroveň. Začalo mi velmi záležet na tom, co se, lidově řečeno, děje za hranicí mého plotu. Dění ve městě sleduji pozorně a vnímám, že určitá frustrace z politiky a politiků obecně vzrůstá i v našem městě. Je tu spousta věcí, které se dají vylepšit a já mám potřebnou chuť, dostatek nadšení i ochoty investovat čas a energii do rozvoje svého okolí.

Jak jste se dostal k hnutí ANO, potažmo k možnosti sestavit a vést kandidátní listinu pro nadcházející komunální volby?

Již pár let jsem váhal nad aktivním vstupem do komunální politiky, ale abych se přiznal, v tehdejší politické nabídce jsem si zkrátka nebyl schopen vybrat stranu, s kterou bych se mohl dostatečně identifikovat a spojit s ní své jméno. A i když to je na komunální úrovni přeci jen více o lidech a jejich charakterech, tak určitá upjatost těch zaběhlých stran se přenáší i sem. V tomto směru mi vznik hnutí ANO přišel vhod, protože přesně takový politický směr jsem potřeboval. Je to organizace složená převážně z vysoce schopných lidí, za něž mluví jejich životní výsledky. Většinou se jedná o osobnosti, které ve svých oborech už lecčeho dosáhly a politika je pro ně dalším, nikoliv tedy jediným způsobem, jak využít svůj potenciál a akceschopnost. Projevil jsem veliký zájem podílet se na dalším budování hnutí ANO a odtud už to byl jen krůček k tomu vlastní aktivitou přesvědčit, že jsem schopen tuto úlohu zastat.

Co podle Váš funguje v Kralupech dobře?

Městu se daří dosahovat na dotace ze strukturálních fondů Evropské Unie. Můžeme polemizovat o tom, že někdy to je na akce, které město vyloženě nepotřebuje a bylo by vhodnější využít finanční prostředky na jiných místech, ale obecně je tohle jedna z věcí, která je v současné době na dobré úrovni. Pozitivně se to projevuje například na rekonstrukci vozovek a chodníků, kterých poslední dobou probíhá celá řada.

Co se Vám ve městě naopak nelíbí?

Pro spoustu z nás bude jistě velkým tématem doprava. Vidíme všichni, že město je v období dopravní špičky jen velmi těžce průjezdné a současný plán stavby tří kruhových objezdů problém nevyřeší. Tady pro nás zůstává stále jediným účinným řešením dlouho plánovaný obchvat. Máme signály z ANO, že se nemusíme bát tuto otázku otevřít a především díky přímé návaznosti na Ministerstvo financí (ANO), Ministerstvo dopravy (ANO) a shody obou ministrů s názorem prezidenta republiky o nutnosti investicí do infrastruktury se nám otevírá cesta k rozpohybování projektu. Dále se mi vyloženě nelíbí nedostatečná informovanost občanů ze strany Městského úřadu, ať už k jakékoliv otázce. Domnívám se, že Kralupané by si zasloužili, aby se jim v tomto ohledu vycházelo vstříc o dost efektivněji.

Poměrně často je terčem kritiky občanů práce Městské policie. Potřebuje jí město? Jsou kritické ohlasy oprávněné?

Chápu rozhořčení občanů. Musím říci, že Městská policie je pro město velmi důležitá, ale jedním dechem dodám, že si její práci představujeme trochu jinak, než jak je nucena pracovat nyní. Nevíme, proč by v příjmové části rozpočtu města mělo být počítáno s tím, že MP vybere několik stovek tisíc korun ročně na pokutách. MP tak místo své standardní práce, kterou od ní očekáváme, což je pohyb v ulicích, dohled nad pořádkem a bezpečností, je nucena věnovat pozornost zcela jiným směrem a to vybírání pokut za špatné parkování a podobně. Je tu tlak na zpeněžení jakéhokoliv nedorozumění. Do tohoto bychom rádi promluvili. Chceme strážníky více mezi lidmi, abychom se cítili bezpečněji. Chceme tedy, aby MP měla na práci klid a mohla tak vycházet občanům více vstříc.

S jakými cíli jde kralupské ANO do voleb?

Rádi bychom na radnici přinesli čerstvý vzduch, nové lidi. Chtěli bychom, aby v zastupitelstvu bylo méně lidí závislých svými příjmy na městské kase, kteří se pak třeba bojí promluvit. Chceme volby vyhrát, samozřejmě. Jedině první pozice nám dá silný mandát opravdu pracovat pro město a dát mu lepší směr. Nechceme skončit mimo hru, na okraji jednacích stolů.

Na jaké osobnosti se mohou voliči těšit na Vaší kandidátce?

Především se mohou těšit na nezávislé sebevědomé osobnosti, které ve svém životě už dokázaly, že jsou schopné se prosadit. Osobnosti, pro něž je slovo „nejde to“ neznámou definicí. Jsme lidé bez vazeb na současné vedení města, nebo jakékoliv kralupské pozadí. Nikomu nic nedlužíme a nemusíme tak hájit zájmy nikoho jiného, než jen a pouze občanů. Máme mezi sebou odborníky na stavebnictví, zdravotnictví, práva, finance, historii, kulturu… naše kandidátka je tedy profesně rozmanitá. Záda mi na kandidátní listině kryje advokát Rostislav Havelka. Hned za ním je podnikatel a bývalý profesionální hokejista, odchovanec kralupského hokeje Petr Marek, který žil dlouhodobě v Kanadě a USA. Máme tam lékařku Janu Homolovou, nebo také Jakuba Gleicha, který je držitelem ocenění Akademie věd ČR. Sportovcům bude jistě známý podnikatel v oblasti nemovitostí Ivo Loskot, který nám vyjádřil svou podporu a kandidátku doplnil. I ostatní naši kandidáti se vyznačují zajímavým osobnostním profilem. Vytvořili jsme tak silný spolupracující tým, který bude celkovou oporou pro zvolené zastupitele. Chystáme spuštění webových stránek www.ano-kralupy.cz avšak prozatím nás mohou příznivci sledovat na Facebooku, kde nás najdou jako stránku s názvem „Kralupy volí ANO“.

Slovo občanům závěrem?

Pojďte do toho s námi a podpořte nás. Víme, že byste rádi něco změnili, 10 a 11. října k tomu budete mít velikou příležitost. Kralupy nad Vltavou jsou naše město, společně s Vámi dosáhneme lepšího a příjemnějšího prostředí k životu.

Budete kandidovat v podzimních volbách? Chcete také své názory prezentovat na iSoutoku?

Napište nám!

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. A kde je seběvědomí (Pepek Vyskoč, 11.8.2014 12:29:00) Odpovědět

  Po přečtení tohoto článku musím konstatovat, že sebevědomí tomu pánovi rozhodně nechybí. Ještě nedávno tahal kabely v letadlech a dnes chce vládnout Kralupům. A přitom ještě před pár týdny prohlašoval, že vlastně ani neví, co je to obecní politika. To že si dovolí napsat, že i díky jednáním s ministrem dopravy za ANO, by se mohl řešit kralupský obchvat, lze s úspěchem považovat za politickou korupci. Takže je vidět, že Kralupy se mají na co těšit. Bez znalostí a odborných zkušeností se vyšplhat na pozici lídra
  je pozoruhodný politický skok. A nebo už v tomto hnutí mají dost Babišových pohůnků a zaměstnanců a musí vybírat, kde se dá.
  Ale jak se říká, slibem voliče nezarmoutíš a po volbách to už bude jedno. Vždyť to předvádí současná vládní garnitura i v celostátním měřítku.
  Do zastupitelstev by měli být voleni lidé, kteří o komunálu něco vědí, kteří znají problémy města a nešvary městských úředníků a ne chytrolíni, kteří si myslí, že zase tam někde udělají politickou kariéru.

 2. Zkusenosti? (Viktor Lébl, 12.8.2014 12:15:36) Odpovědět

  Priznam se, ze jsem sympatizant hnuti ANO a tak me zajima kdo bude v nasem meste za ANO kandidovat. Nemuzu posoudit co vsechno pan Pekarek vi nebo nevi, ale dela to na me dojem, ze v tomhle pripade jde ANO o opravdu nove lidi a novy dech (prvnich pet kandidatu uz zverejnili). Zatim maji vetsinou s vyberem lidi uspech, tak proc neverit i temto lidem? Odsoudit je dopredu tim, ze nemaji zkusenosti z politiky je ale hloupe, protoze to se pred lety dalo rict i o soucasnem vedeni mesta a nevypada to ze by byli uplne neschopni. Odvolavat se na zkusenosti je nesmysl, protoze to by se nikdy nic nezmenilo a vsechno by porad delali ti sami lide.

 3. Zkusenosti? (Viktor Lébl, 12.8.2014 12:17:00) Odpovědět

  Priznam se, ze jsem sympatizant hnuti ANO a tak me zajima kdo bude v nasem meste za ANO kandidovat. Nemuzu posoudit co vsechno pan Pekarek vi nebo nevi, ale dela to na me dojem, ze v tomhle pripade jde ANO o opravdu nove lidi a novy dech (prvnich pet kandidatu uz zverejnili). Zatim maji vetsinou s vyberem lidi uspech, tak proc neverit i temto lidem? Odsoudit je dopredu tim, ze nemaji zkusenosti z politiky je ale hloupe, protoze to se pred lety dalo rict i o soucasnem vedeni mesta a nevypada to ze by byli uplne neschopni. Odvolavat se na zkusenosti je nesmysl, protoze to by se nikdy nic nezmenilo a vsechno by porad delali ti sami lide.

 4. Nejspíš je dobrej (Vlasta, 18.8.2014 19:55:27) Odpovědět

  Já ho znám :-) Je pravda , že dělal nějaké elektro v letectví , ale to "nedávno" je už dobrých deset let , pane Vyskoči. Během té doby se z něj stal odborník na jinou oblast a dokonce o něm a jeho týmu byla před pár měsící dokumentární reportáž na TV Nova. Takže chlap se nejspíš umí prosadit i od píky , když se dostane od kabelů až k reaktorům a ještě se stane tak důležitým :-)

 5. Odbornost (Jirka, 23.8.2014 23:04:23) Odpovědět

  Každá strana chce řešit dopravu v Kralupech, ale tenhle pán ví úplné prd. Slibovat může co chce, ale hlavní věc obchvatu chybý. A to je stavební povolení a bez něj, může slibovat a rozhazovat ministry jak chce. Ještě počítám, že bude slibovat omezení nákladní dopravy přes Kralupy, to je také každovolební téma a skutek utekl

 6. Chybí povolení (Vlasta, 24.8.2014 14:31:38) Odpovědět

  To je právě ono , Jirko. Výmluv na to , co všechno chybí , už mají ale lidi nejspíš taky dost. Kdy se tedy konečně začne něco dělat? Ale že se před volbama hodně naslibuje , to je jasný. Ale o tom holt ty kampaně jsou.

 7. Re nejspíš je dobrej (Ferda, 8.9.2014 20:21:18) Odpovědět

  Tak jsem si dala práci s prohledáním netu a nikde jinde než na LinkedIn jsem ho (mimo ANO) nenašla. Program - typický populismus, prostě téměř všechno je špatně a my to budem dělat lépe.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz