Transparentnost, nezvaní hosté a hlasitý sex

O (ne)transparentnosti městských financí. O politicích lapajících voliče na balenou vodu, film či jen svou přítomnost. A o specifickém problému mělnického sídliště, který si žádá rázné řešení.

Transparentnosti není nikdy dost

Transparentnosti mají plní ústa vždy ti, kteří zrovna městu nevládnou. A když se pak role opozice a radniční koalice prohodí, prohodí se i zájem na transparentnosti. Pár příkladů?

Tak například finanční příspěvky spolkům na Mělníku. Ty v menší výši uděluje Rada města, ty ve větší Zastupitelstvo, ale nikde nenajdete souhrn, kolik který spolek celkem od města za rok získal. Natož, aby existovala nějaká pravidla. Spolky prostě Radu nebo Zastupitelstvo města Mělníka požádají o příspěvek a radní či zastupitelé podle svého subjektivního uvážení vyhoví, nevyhoví, nebo vyhoví v částečné výši. Co bývá obzvláště vtipné - příspěvky na různé akce v jiných obcích. Ani to nebývá až takovou výjimkou.

Stejně tak je to se zakázkami. Díky práci prvního z místostarostů se prý podařilo odbourat vícepráce a tedy navyšování ceny zakázek oproti tzv. vysoutěžené ceně. Jenže naleznete někde přehled, jaké firmy realizovaly zakázky ve městě, kolik byla cena dle soutěže a kolik skutečně uhrazená?

Podobné je to s tzv. klikacím rozpočtem. Hned úvodní stránka návštěvníkům ukazuje, že upravený rozpočet počítá s příjmy 451,5 milionu a výdaji 510,6 milionu korun. Zaznemanali jste, že by zastupitelé schválili téměř šedesátimilionový schodech hospodaření?

A tak by opozice v zastupitelstvu mohla oprávněně, stejně jako ta předchozí i ta budoucí, volat po větší transparentnosti. Ono se totiž nejedná o peníze zastupitelů, oni s těmito penízy mají pouze s péčí řádného hospodáře hospodařit.

klikací rozpočet

Klikací rozpočet hlásí rozpočet s deficitem téměř 60 milionů korun...

Nezvaní hosté

Rozmohl se nám takový nešvar. Společenských a kulturních akcí se účastní organizátory nezvaní hosté z řad politiků. Jasná indikace toho, že se blíží volby. Proti jejich účasti asi nelze nic namítat, pokud dorazí jako normální občané - tedy zaplatí vstup, konzumaci a nijak se neprezentují v politické rovině a symbolikou svého politického uskupení. Stejně tak nelze nic namítat, pokud se na účasti s organizátory domluví, pak ať si klidně rozdávají pamlsky dětem, nebo když akci sami organizují (pak je totiž na občanovi, zda se události zúčastní). Co je však zcela neakceptovatelné, když na nepolitickou akci soukromého organizátora dorazí politik či politička a začne zde rozdávat logem své strany obrandované dárky. Taková prezentace činí z dotyčných nevolitelné lidi. Proč? Protože ukazují naprostou neúctu k soukromým aktivitám občanů, ukazují, jak si jich neváží a že chtějí parazitovat na práci a vynaloženém úsilí někoho jiného. A kde má vzít občan jistotu, že se stejnou neúctou nebudou takoví politici vládnout?

Btw. letošní kampaně jsou zatím zvláštní. O kandidátech se dovídáme, že umí zorganizovat letní kino, posoudit, který guláš je nejlepší, že umí jezdit na kole, umí přijet na košt, ale jak by chtěli vládnout, jaké jsou jejich úmysly v politice, to nevíme.

Mělník, město hříchu

Když se zrovna v souvislosti s Mělníkem nepíše o opilém řidiči, dočtou se čtenáři o jiném zajímavém místním dění, totiž o ,,hlasité a velmi náruživé sousedce, která svými projevy budí dokonce i děti na sídlišti.” Vzhledem k tomu, jak je na Mělníku zvykem řešit podobné záležitosti, očekáváme v blízké době přijetí vyhlášky o tichém sexu, pořízení hlukoměrů pro Městskou policii a udělování pokut, jak na běžícím pásu. Když může město dojit o peníze řidiče, proč by nemohlo podojit i vášnivé milence?

Za týden napíšeme třeba o geniálním plánu opozice na snížení popularity starosty a věnovat se budeme i dalším tématům.

/28.8./

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. nerozumím... (Anna Spěváčková, 28.8.2017 8:58:28) Odpovědět

  Asi předpokládáte, že všichni rozumí zkratkám, které použijete. Ale bohužel, my, starší generace, která žila v jiných dobách a nová nám někdy připadá nepochopitelná, máme někdy problémy porozumět všemu, co si mladí, elekronickými přístroji zblblí (pardon, přiléhavěji to nejde napsat, doufám, že mě někdo zažaluje za urážku skupiny obyvatel) vymyslí. A tak mi, prosím, vysvětlete, co to je btw. Asi bych si mohla zkratku vygůglit, ale proč byste se nemohli vcítit do pocitů starších a psát i pro ně srozumitelně.

 2. Btw. (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 29.8.2017 15:35:22) Odpovědět

  Dobrý den,
  děkuji za podnět, máte asi pravdu. Btw. znamená něco jako mimochodem, je to anglická zkratka.

 3. Ahoj Mopslíku (Standa, 21.11.2017 1:22:57) Odpovědět

  místo těch nesmyslů co tady píšeš si radši hlídej manželku. Má hodně moc přátelský vztahy s Radkem. Asi ti to při tom psaní uniklo.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz