Triky realitek a jaké jsou provize - díl 2.

V minulém týdnu jsme zveřejnili první část třídílného článku o realitních kancelářích a jejich tricích na majitele nemovitostí nebo kupující. Dnes si popíšeme další dva používané triky a prozradíme, kolik činí obvyklé provize realitních kanceláří a kolik z provize dostane přímo makléř.

To musí podepsat jednatel

Jeden z nejhrůznějších triků. Se sympatickým makléřem se na všem dohodnete, smlouva vám vyhovuje, podepíšete ji a čekáte, že dostanete podepsanou kopii zpět. Jenže… ,,To musí podepsat pan jednatel,” zazní důvod, proč vámi podepsaná smlouva mizí v šuplíku. Jsou známy případy, kdy došlo k záměně listů ve smlouvě, než se dostala podepsaná prodávajícímu zpět. Pokud se s takovým jednáním setkáte, doporučujeme trvat na tom, že podepsána bude každá stránka smlouvy, a to Vámi i makléřem (jednatel ať se podepíše až na místo podpisu na poslední stránce, podpisu makléře na jednotlivých stránkách smlouvy nic nebrání, zároveň požadujte jedno takto upravené vyhotovení pro sebe ihned).

Fiktivní inzerát

Kupujete byt nebo sháníte pronájem? Zavoláte na výhodný inzerát, zjistíte však, že tato nemovitost byla již bohužel rezervována jiným zájemcem, realitka má naštěstí podobný a jen o trochu dražší. Po čase zjistíte, že původní inzerát je stále v nabídce. Realitní kanceláře se snaží hlavně podchytit včas zájemce o prodej nebo koupi či pronájem nemovitosti. Proto dávají výhodné fiktivní inzeráty, přes které se jim zájemce ozve. Poté mu už mohou nabízet jiné nemovitosti ze své nabídky…

Jaké jsou provize realitek a makléřů?

U prodeje malých staveb a pozemků se pohybují zhruba od 10.000,- korun (prodej zahrady, garáže, nestavebního pozemku). U bytů, menších domků a stavebních pozemků se pohybují nejčastěji kolem 50.000,- korun, mohou být nižší nebo vyšší podle ceny nemovitosti. U domů, komerčních prostor apod. mohou dosáhnout 100.000,- a více v závislosti na ceně. Slušná provize by se měla pohybovat v rozmezí 5 - maximálně 10% z ceny prodávané nemovitosti a prodávající by neměl paltit žádné další poplatky. Provize se většinou při úspěšné transakci rozdělí na náklady (cca 25%, u malých staveb a pozemků až 50%), stejnou částku dostane makléř jako svoji hrubou odměnu (25-50%, makléři pracují nejčastěji jako OSVČ, tzn. hradí si veškeré náklady na auto, telefon atd. sami) a 25-50% zůstává realitní kanceláři. Nutno dodat, že makléři ze svého výdělku většinou dále platí realitní kanceláři měsíční poplatky (za užívání značky, za inzertní podporu, …).

U pronájmů a podnájmů je nejčastěji provize (odměna za sehnání zájemce o pronájem) stanovena ve výši jednoho měsíčního nájmu (platí zájemce o pronájem). Nejnižší odměny u drobných pronájmů (např. při pronájmu garáže, zahrádky) pak bývají stanoveny od 2.000,- korun.

První díl o tricích realitek si můžete přečíst ZDE. V příštím díle poradíme, jak se trikům bránit a jak najít dobrého makléře, kterému se nemusíte bát svěřit prodej nebo pronájem svého majetku.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. nejlepší makléř (Ninka, 3.12.2014 11:56:30) Odpovědět

    Super nejlepší realitní makléř ve vesmíru je Marcel Peter, původním jménem Materna.Je jak montážní pěna, stačí skulina a už se do ní nacpe.

  2. panbuh na rozumu (Ninko: kde ubral, 3.12.2014 16:33:12) Odpovědět

    tam přidal na elánu. Maternu nezastaví nic. Třeba z něj bude dobrý makléř? I to je možné.
    Méně bojovný Burda má taktiku: nestahuji inzeráty, at je vidět, kdo je pán Neratovic. Místo prodáno má rezervováno a ted si listuj kupče. Oba mají společný název: odborník na Neratovice s osobním přístupem. Jen nevím ke komu, ten osobní přístup, snad ne ke klientům, těm stačí poctivá práce a smlouva.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz