Triky realitních kanceláří na Mělnicku - díl první

Realitní kanceláře. Narazíme na ně, ať jsme v pozici zájemce o nemovitost, nebo ji naopak chceme prodat či pronajmout. Jaké triky používají nejčastěji realitní kanceláře na Mělnicku? Přečtěte si první díl trilogie zkušeností našich čtenářů s realitními makléři.

Realitní byznys je hodně tvrdé řemeslo. Realitních makléřů je v České republice ještě více, než pojišťováků, pro svoji práci nepotřebují žádnou kvalifikaci, na trhu nejsou zavedené značky, trh s nemovitostmi se po propadu zvedá velmi pozvolna, a tak se vede často až drsný konkureční boj o klienty. Jaké jsou nejčastější triky nesolidních makléřů a realitek?

Hedám byt v této lokalitě

Realitní kanceláře jsou si většinou vědomi nevalné pověsti, a tak se často snaží tvářit, že realitními kancelářemi nejsou. Určitě na vás už z poštovní schránky vypadl papírek, jakoby psaný rukou, s obsahem ,,Hledám byt v této lokalitě, prosím, zavolejte mi nebo pošlete sms.” Může se sice stát, že se skutečně jedná o soukromého zájemce, v devíti z deseti případů však zjistíte, že se jedná o realitní kancelář. Někteří makléři tento trik posunuli dál a na papírku píšou text podobný tomutu: ,,Prodala jsme byt v Praze a sháním byt v této lokalitě. Prosím, kontaktujte moji osobní makléřku …” Vsaďte se, že v 9 z 10 případů se od realitní makléřky dovíte, že paní si již bohužel byt vybrala, ale může ten váš vzít do nabídky…

Mám zájemce

Prodáváte byt a chcete si ho prodat sami, bez realitky? Připojili jste tento požadavek k inzerátu? Nejste zachráněni. Zazvoní vám telefon a na druhém konci se ozve milý hlas: “Mám zájemce o inzerovanou nemovitost, jen bych potřebovala udělat vlastní fotky. Zájemce je z daleka (časově zaneprázdněn, momentálně nemocen, … výmluvu si doplňte sami) a potřebuje více fotografií a lepší popis, než se sám přijde na nemovitost podívat. Na schůzce vám dá makléř podepsat zprostředkovatelskou smlouvu a už jste v jeho pasti. Zájemce bude totiž v pravděpodobně vymyšlený a vy se po pár dnech dovíte, že bohužel ztratil zájem nebo dal přednost jiné nemovitosti, ale makléř realitky bude “tak hodný,” že se vám pokusí najít jiného kupce. Někteří makléři již šli ve svém tvrzení dál a používají trik s vlastními rodiči. Budou vám tvrdit, že chtějí do města přestěhovat své rodiče, aby je měli nablízku. Prostě jde o to dostat vás na osobní schůzku a pak vás přimět podepsat zprostředkovatelskou smlouvu. 

Ještě horší varianta tohoto triku spočívá v tom, že se makléř představí jako zájemce o vaši nemovitost a poprosí, zda si může udělat svoje fotky pro manžela/manželku. A pak, bez toho, abyste o tom měli ponětí, zveřejní vlastní inzerát na vaši nemovitost. Pokud na inzerát získá zájemce, makléř se vám ozve a pokusí se vám vnutit smlouvu.

Slib vyšší ceny

“Opravdu nabízíte ten byt za tolik? Já bych vám ho prodal i o dvěstě tisíc dráž,” může znít lákání makéře k podepsání smlouvy. Jenže za pár týdnů bude mluvit o nerálné ceně, ostatní byty zlevňují, lidé nemají peníze, nemovitost má tyto vady a reálné je prodat ji za míň, to by i kupce měl….

Potřebujete prodat rychle? Tak to od vás vykoupíme

Někdy můžou nastat situace, které vás nutí k rychlému prodeji nemovitosti. Některé realitky nabízejí výkup ,,za tržní cenu.” Realitka pro takový případ nabídne většinou exkluzivní smlouvu s tím, že pokud se nemovitost do určitého data neprodá, vykoupí ji za domluvenou cenu. V lepším případě je tato cena stanovena ve smlouvě, v horším je tam uvedeno, že tržní cenu určí konkrétní znalec (který spolupracuje s realitkou). V takovém případě se už některým klientům stalo, že jejich nemovitost se vůbec neobjevila ve veřejných nabídkách a inzerátech a realitní kancelář čekala na vypršení termínu do odkupu za ,,tržní cenu.” To už klient většinou peníze potřebuje opravdu nutně a tak souhlasí s cenou navrženou ,,znalcem,” ta však může být o desítky procent nižší, než reálná tržní cena nemovitosti.

Náboráři

Náboráři řádí na realitním trhu nejčastěji v období prázdnin. Jedná se totiž většinou o brigádníky. Možná jste sami viděli inzeráty některých realitek ve znění: ,, za tip na nemovitost vám vyplatíme 5.000,- korun.” Náboráři jsou pak brigádníci, kteří jsou placeni pouze za to, že pro realitní kancelář uzavřou exkluzivní smlouvu na prodej nemovitosti, s jejím skutečným prodejem ale nemají fakticky nic společného. Jejich cílem je vás nalákat k podpisu smlouvy, za to dostanou odměnu. Při jednání vám tak slíbí cokoliv. Jen ať podepíšete…

Ve druhém díle vás seznámíme s dalšími triky, které čtenáři při prodeji či pronájmech nemovitostí na Mělnicku zažili. Ve třetím vám řekneme, jak se bránit. Pokud máte špatné zkušenosti s praktikami realitek, napište nám! Možná díky Vám nenaletí ostatní.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. jména, jména (Baoik, 25.11.2014 15:00:57) Odpovědět

  Když už nám tady tak pěkně radíte, co kdybyste uvedli i jména realitních kanceláří, které takové špinavé triky používají...pak se jim vyhneme, ne, a jejím majitelům také. Když působí na Mělnicku, určitě je znáte.

 2. jména? (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 26.11.2014 11:19:08) Odpovědět

  Dobrý den Baolku,
  těm čtenářům, kteří nám se vznikem seriálu o praktikách realitek pomáhali, jsme zdůvodnili, proč konkrétní jména uvádět bohužel nemžeme. Ve zkratce - jde o to, že když sem dnes napíšeme nějaké jméno, zítra na nás bude pravděpodobně podána žaloba. Cílem článků je čtenářům praktiky popsat tak, aby byli schopni je odhalit sami. Často se jedná o praktiky konkrétních makléřů, bez ohledu na to, pro jakou kancelář pracují.
  Ale možná by stálo za to udělat opak toho co píšete - udělat seznam doporučených makléřů. Pomůžete nám?

 3. komentář (Michaela, 27.11.2014 9:39:16) Odpovědět

  Jak můžete házet veškeré makléře a realitní kanceláře do jednoho pytle?! Nejste trochu zaujatí a neobjektivní?? Jako novináři byste měli být objektivní a posuzovat i klady, nejen hanit. Pokud tedy nejste bulvární plátek! Evidentně nemáte zkušenost s RK žádnou.

 4. pro Michaelu (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 27.11.2014 11:11:01) Odpovědět

  Dobrý den Michaelo,
  vlastní zkušenost s realitními makléři máme a doporučení, jak vybrat dobrého makléře čtenářům dáme.
  Za novináře se nikdo z autorů blogu nepovažuje.
  Pokud máte bohaté zkušenosti s realitkami, budeme rádi, pokud se o ně s námi a čtenáři podělíte.

 5. praktiky (Evička, 28.11.2014 5:55:40) Odpovědět

  Za nekalou praktiku považuji postup RK, týká se to mnoha společností, kdy nabízejí pomoc majitelům bytu s dluhy, název oddlužení nemovitosti. Ta spočívá v tom, že se zapíší na váš LV, nebo jako podílník na družstevní byt. Půjčí vám částku s nemalým %, cca 11-18% a nezvládnete-li platit, byt prodají za zlomek ceny, odečtou si zúročenou půjčku i s náklady s prací pro vás a dostanete tak cca polovinu ceny nemovitosti, bytu, než kdybyste prodali rovnou sami, za tržní cenu. Nesnaží se prodat nemovitost co nejvýhodněji, ale co nejrychleji a tlačí na nízkou cenu. Čili nejde o oddlužení nemovitosti, ale o nebankovní půjčku, úroky, které dostanou z půjčky pro vás a potom provizi z prodeje pokud si nemovitost nekoupí RK sama a potom ji prodává se ziskem. Jakmile se upíšete, nemůžete dělat nic, mají výhradní právo disponovat s vaší nemovitostí. Doporučuji sehnat si půjčku sám na malý úrok, nebo nemovitost prodat, dostanete tak celou tržní cenu. Jde o poskytnutí nebankovní půjčky se zástavou na byt. To už je lepší nebankovní půjčka a možnost s bytem nakládat , prodávat, bez ztráty na ceně bytu.

 6. Rychlé (do 72H) úvěry půjčky a finanční pomoc pro vaše projekty (tanguy, 22.12.2014 14:16:03) Odpovědět

  Dobrý den
  potřeba peněz úvěry mezi jednotlivci řešit finanční potíže konečně dostat z bezvýchodnosti, bankami, o zamítnutí žádosti úvěru souborů. Já jsem jedince v podmínkách vás k procentní úrok 3 % na množství potřebné úvěry.
  Zde jsou oblasti, ve kterých vám můžeme pomoci: připraveno nemovitostí úvěr investiční úvěr půjčku půjčky zaměstnanci pro projekty email: tanguyroyer4@gmail.com

 7. Prêt rapide ( en 72H ) Credit et aide financière pour vos projet (tanguy, 22.12.2014 14:17:30) Odpovědět

  Bonjour,
  besoin de prêt d'argent entre particuliers pour faire face aux difficultés financières enfin de sortir de l'impasse que causent les banques, par le rejet de dossiers de demande de crédits. Je suis un particulier dans les conditions de vous faire des prêts à un pourcentage d'intérêt de 3% pour le montant dont vous aviez besoin .
  voici les domaines dans lesquels on peux vous aidez : Prêt immobilier Prêt à l'investissement Prêt automobile Prêt personnel Prêt pour projets email : tanguyroyer4@gmail.com

 8. Zkušenost (Božena, 29.4.2015 18:33:36) Odpovědět

  Já kupovala přes tuto realitku: http://real-smart.cz a nemůžu si stěžovat. Takže nechápu, jak si někdo nedokáže vybrat dobrou realitku. Stačí si jenom přečíst reference.

 9. podvodné jední (černý, 3.12.2015 16:41:01) Odpovědět

  realitní kancvelář hvbreal estate s.r. makléřkakaderková podvodná klamná reklama
  nečetné jednání -podvod dejtesi pozor na tuto makléřku


end is near

Kontakt

iSoutok.cz