únor 2017

Hlasovat proti doporučení odborníků? Ano, ale…

/28.2./ V lednu /11.1./ jsme psali o záměru města prodat pás pozemku u průtahu firmě Tereos TTD navzdory doporučení odborů. Rada města tehdy prodej zastupitelům doporučila. Jak příběh pokračoval?

Přes pár dnů staré hlasování Rady města oznámil starosta, že materiál se z jednání zastupitelstva stahuje, dokud nebudou vypořádány připomínky odboru životního prostředí (pozn. odbor požadoval oddělit prostor přístupové komunikace a prodat jenom tuto část, zbytek doporučil ponechat městu pro výsadbu izolační zeleně).

Za tento výsledek jsme rádi, představuje rozumný kompromis. Zůstává však otázka, proč s tímto návrhem nepřišla Rada města rovnou, proč chtěla prodat celý pozemek? Proč ve svém hlasovaní nedbala na doporučení odborů úřadu? Odpověď nejenom nevíme, ale ani netušíme, co by důvodem mohlo být (snad jen dobré vztahy s firmou TTD - když oni vyšli v prodeji pozemků vstříc nám, nyní jim to máme vrátit).

Zároveň však platí, že radní a zastupitelé nemají slepě rozhodovat podle doporučení odborů Městského úřadu nebo odborníků. Takovým přístupem by přestali být politici, to by v čele města mohl být klidně tajemník. Příklad? Kdyby dal Ctirad Mikeš na odborníky, nechal by při povodních zatopit část města. A politicky by dnes byl mtvý muž.

Jaký přístup radnice by tedy byl k občanům fér? Nejspíše ten, že v případě rozdílného názoru Rady města od doporučení odborů bude důvod nerespektování názoru úřadu či ,,odborníků” veřejně sdělen. Ne jen výsledkem hlasování a usnesením, ale i krátkým vysvětlujícím textem. Jít proti doporučení je někdy správné. Jen má být znám důvod proč.

Mělničtí hokejisté opět ve finále

/27.2./ Fantastickou jízdu play-off z loňského roku zatím napodobují mělničtí hokejisté a v krajské lize došli opět do finále. V tom se v úvodním zápase střetnou v pátek 3.3. od 17.30 hod. s rivalem z nedalekého Slaného, a tak lze čekat vypjatý duel nejen na ledě, ale i v hledišti. Mimochodem fanouškovská euforie, která vždy ve vyřazovací části hokejové sezony na Mělníku vypukne je jedním z hlavních důvodů, proč byste na stadionu neměli chybět a mělnické hochy podpořit.

Bude zas po roce Mělník mistr krajské ligy?

Platí vyhlášky doslova?

/24.2./ Na našem blogu jsme upozornili na situaci, která nastala s hernou v tzv. liďáku. Šlo o to, že stará vyhláška regulující hazard ve městě uváděla seznam povolených míst nejen adresou, ale i názvem. Herna v liďáku se přitom bez změny vyhlášky v listopadu přejmenovala z názvu ,,Liďák" na ,,Zlaťák.”

Zastupitelé tento týden schválili vyhlášku novou, která již uvádí pouze adresy, kde jsou herny povoleny. Na situaci, která nastala po přejmenování herny a před schválením nové vyhlášky se v diskuzi dotázal zastupitel Fidler. Jaké odpovědi se mu dostalo?

Ctirad Mikeš potvrdil, že se schvaloval název i místo provozování a domnívá se, že klíčové asi není jak se to jmenuje, ale na jaké adrese a v jakých prostorách je to provozováno. ,,Takto to odvozuji, ale možná mi sdělí (právník, pozn. red.), že tam předtím mělo dojít ke změně názvu provozovny, ale nevím, jestli je to nutné v rámci vnímání vyhlášky ve které povolujeme podmínky a povolujeme místo” uvedl dále starosta. Později uvedl, že to možná ani neřešili, protože věděli, že budou přijímat nový právní předpis (novou vyhlášku).

Právník města ve své řeči uvedl, že město podle zákona schvaluje místo, neschvaluje podmínky a konkrétní hernu, takže kdo nebo pod jakým názvem hernu provozuje je pro město irelevantní.

Předchozí vyhláška byla schválena v roce 2015. Tehdy však byla schválena v podobě, která určovala povolená místa s uvedeným názvem, ale i s dalšími podmínkami (např. označení provozen, osvětlení atd.) Neboli pokud nedošlo k pochybení nyní, došlo k němu v roce 2015, protože vyhláška obsahovala irelevantní, nevymahatelné podmínky… (Dávala tehdy právní kancelář k vyhlášce své stanovisko?)

Z hlediska dopadu na život ve městě je jedno, zda se herna jmenuje Liďák nebo Zlaťák. Z hlediska lidského naprosto chápeme vysvětlení starosty, že to možná nikdo neřešil proto, že se připravovala nová vyhláška a s takovým vysvětlením nemáme problém.

S čím však problém máme je zlehčování obsahu vyhlášek, že není důležitý obsah, ale vnímání. Takový přístup se může městu setsakra vymstít… Třeba ve sporech s provozovatelem klubu Modrá hvězda…

Ema má mísu…

/23.2./ … Mělník má vlajku, technické služby logo a strážníce medaile. Tak by se daly shrnout komunikační výstupy radnice za tento týden. Žádná z těchto věcí život občanů Mělníka dramaticky nezasáhne, a pokud to někoho potěší, tak proč se takovým věcem nevěnovat.

Jen ty komunikační výstupy by šly dělat poněkud lépe. Na stránkách města je informace o udělení vlajky včetně její grafické podoby jen v malé náhledové fotografii v seznamu aktualit. Dost uživatelů internetu přitom proklikne odkaz z přehledů zpráv přímo na článek, bez předchozí návštěvy úvodní stránky webu města. Informaci o nové vlajce pak takový čtenář má, její odobu však nevidí. Na Facebookovém profilu města je pak zpráva zveřejněna správně.

Je tam i informace o poděkování strážníkům u příležitosti 25. výročí vzniku Městské policie Mělník (všichni zaměstnanci dostali pamětní plaketu a nejdéle sloužící byli vyznamenáni medailemi 1., 2. a 3. stupně). Jenže tato informace zase není na webových stránkách města.

Informace o novém logu technických služeb je na obou oficiálních komunikačních kanálech města a na obou je podaná správně (tedy logo je viditelné v náhledu i v samotném článku).

Proč to jednou jde a dvakrát ne?

Mělník má vlajku

Mělník má vlajku ... hledejte ji však na webu jinde, než ve článku.

(zdroj: web města Mělníka)

Kde sledovat stav vody na Mělníku?

/23.2./ Po dvou devastujících povodní v nedávné historii asi každý občan při zprávách o hrozícím zvednutí hladiny řek zpozorní. Uvádíme tedy odkaz na stav řeky pod Mělníkem na stránkách Povodí Labe i graf s výškou hladiny za poslední týden.

stav vody v Labi pod Mělníkem - 23.2.

První stupeň povodňové aktivity se vyhlašuje při výšce vody 400 cm. Aktuální stav výšky hladiny a průtoku můžete sledovat zde.

Když se ožere obsluha…

/22.2./ Kuriozní případ řešila před několika týdny Městská policie Mělník. V nejmenovaném restauračním zařízení se krátce po půlnoci dostal do sporu host s obsluhou, která tvrdila, že nezaplatil za konzumaci. Host trval na tom, že útratu včetně dýška uhradil a zavolal strážníky. Ti na místě zjistili, že obsluha je poněkud podnapilá - dechovou zkouškou byla naměřena hodnota 2,6 promile. Hodnota značí těžký stupeň opilosti (na hodnotě 2,5 již hrozí otrava). Pro představu - pro takový obsah alkoholu v krvi je třeba vypít zhruba dva litry bílého vína.

Věc byla postoupena k dalšímu řešení správnímu odboru města, pointu příběhu se tak bohužel nedovíme… ale ta představa, když host volá strážníky na opilého vrchního… :-)

Ještě ke starému mostu…

/21.2./ O nutnosti rekonstrukce mostu se psalo již v roce 2013, kdy došlo v důsledku povodní ke škodám na této důležité dopravní stavbě. Následující rok také došlo k první fázi opravy mostu, která se týkala pilířů, ledolamů a ložisek.

Dále se však v článku z roku 2013 uvádí: ,,Mnohem vyšší výdaje budou ovšem Mělník čekat v roce 2015, kdy dojde na druhou etapu oprav. „Za zhruba třiadvacet milionů korun necháme udělat novou vozovku, dojde k výměně zkorodovaných částí konstrukce a kompletnímu natření," vyjmenoval mělnický starosta. Podle něj by pak most měl bez velkých zásahů vydržet až padesát let. Levnější varianta, která by stála městskou pokladnu 
o zhruba osm milionů méně, by mostu Josefa Straky prodloužila život jen o patnáct let.” (zdroj zde)

Proběhla v roce 2015 rekonstrukce? Pokud ne, proč se nyní mluví o minimálně 30 milionech? Způsobil toto navýšení ceny odklad prací nebo inflace ve stavebnictví? Nebo rekonstrukce proběhla a místo patnácti či padesáti let vydržel most bez oprav jen roky dva?

Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o informace.

Projekt za 40 tisíc na úředníka?

/20.2./ Mělničtí zastupitelé budou rozhodovat o přijetí dotace na projekt ,,Rozvoj institucionální kapacity a řízení lidských zdrojů městského úřadu Mělník.” Projekt si klade za cíl optimalizovat procesy a profesionální postupy na městském úřadu, zlepšení interní i externí komunikace, zavedení strategického řízení, zkvalitnění personálních procesů, vytvoření nové IT koncepce. Předpokládané náklady jsou 6,5 milionu, 6,2 milionu má pokrýt dotace a město má ze svého přihodit 326 tisíc korun.

Projekt bude pravděpodobně schválen, ,,protože je na to přeci dotace.” A tak asi nikomu nepřijde divné, že se podobné projekty opakují každé cca 2 roky (znamená to, že předchozí projekty byly k ničemu?), bývají doprovázeny následnými náklady (pokud vznikne nová IT koncepce, pravděpodobně pak bude někdo usilovat o její realizaci), nebo že projekt, jehož výsledky jsou stěží měřitelné, vyjde v přepočtu na jednoho úředníka na 40 tisíc korun.

Přitom je velmi pravděpodobné, že občan si ,,zvýšení kvality fungování úřadu uvnitř i navenek směrem k občanům, kterým je poskytováno široké spektrum služeb,” ani nevšimne a úředníky školení jen zdrží od běžné práce. Ostatně i finanční výbor zastupitelům doporučil realizaci projektu ,,zvážit” (v podkladech zastupitelům tento fakt překvapivě chybí).

Realizace projektu je tak největším přínosem pro firmu, která jej bude dělat. A nejsmutnější je pro občana, který takové nesmysly ve svých daních platí…

Tak nám zdražujou ten most, paní Müllerová…

/17.2./ … a to ještě ani nezačali s tou rekonstrukcí. Pote si to taky honem přečíst!

3.2.2017: ,,Ministerstvo dopravy souhlasí s opravou mostu Josefa Straky v Mělníku, tedy takzvaného starého mostu přes Labe. Městu to pravděpodobně zajistí dotaci Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), která pokryje část nákladů, řekl na dnešní tiskové konferenci místostarosta Mělníka Milan Schweigstill. Práce budou podle odhadů stát 30 milionů korun." (zde na archiweb.cz)

10.2.2017: ,,Most Josefa Straky, který Mělničané znají spíš jako starý most přes Labe, je v havarijním stavu a potřebuje radikální rekonstrukci. Podle místostarosty Milana Schweigstilla mají náklady dosáhnout čtyřiceti až padesáti milionů korun." (zde v Mělnickém deníku)

15.2.2017: ,,Oprava Starého mostu bude možná až v roce 2018. Půjde o velkou rekonstrukci za více než 50 milionů korun. Starý most je už v havarijním stavu, a tak si velkou rekonstrukci rozhodně zaslouží." (Petr Volf, zde na ctidoma.cz)

Voni by už s tou rekonstrukcí měli radši začít, pani Müllerová, nebo to bude stát milijardu… nebo aspoň víc, než ta slavná revitalisace.

Mělník bude mít novou vyhlášku o hazardu

/16.2./ Novou vyhlášku o hazardu bude příští týden schvalovat mělnické zastupitelstvo. Zatímco dosud vyhláška povolovala konkrétní provozovny, nová vyhláška stanovuje adresy, na kterých lze hazardní hry provozovat.

Vyhláška tak ,,legalizuje” hernu Zlaťák v liďáku. Vyhláška, která je stále platná, totiž takto nazvanou hernu nepovoluje.

Teoreticky také vyhláška umožňuje vznik nových heren. Zatímco dosud město schvalovalo každou provozovnu, nyní vyhlášku bude obsahovat seznam povolených adres. Na těch tak mohou vzniknout další podniky provozující hazard.

Seznam povolených adres přesně odpovídá všem stávajícím hernám ve městě. Nepřináší tedy žádné omezení. Dřívější vyhláška obsahovala také přesný popis, jak může být herna označena a do ulice propagována. V současné vyhlášce tato část chybí, propagace heren tak nebude omezena více, než je dáno zákonem.

povolení hazardu Mělník

Na těchto adresách bude povoleno provozovat hazard...

herny Mělník

... a tyto provozovny jsou povoleny dnes.

Mělník, Čína, Tibet…

/15.2./ Pár hodin po zveřejnění informace, že Rada města rozhodla o vyvěšení Tibetské vlajky na radnici se nám v komentářích ozval čtenář, který upozornil, že se jedná o pokrytectví, protože na Mělník každý rok přijíždí delegace z Číny. To jsme nemohli nechat bez povšimnutí… Takže jak to je?

Stačilo trochu hledání a je to tak. Například v roce 2013 navštívilo Mělník šestnáct (!!!) čínských delegací. V roce 2014, když do Číny vyjela delegace v čele s prezidentem Zemanem, byl Mělník jedním z témat rozhovorů. ,,Čína má zájem o evropský trh. Zatím s ní spolupracujeme při dopravě kontejnerových vlaků do Pardubic a Mělníka, rádi bychom ale jezdili až do Hamburku a Duisburgu.” (Radek Joklík, České dráhy)

A jak to vypadá se vztahem vedení města k Tibetu, když taková delegace z Číny dorazí? Třeba tak, že se připraví přivítání chlebem a solí a soudruhům zatančí na radnici Jarošáček pár lidových tanců…

Inu hájit práva tibeťanů jo, ale tak nějak ,,vocamcaď pocamcaď...”

vítání ćínské delegace

Vítání čínské delegace na radnici. (zdroj: Jarošáček)

V plánech revitalizace chybí zeleň

/14.2./ Město Mělník představilo začátkem roku plán revitalizace spodního náměstí včetně prostoru po budově Teheránu, která by měla jít k zemi. Přestože by se jednalo o obrovský posun vpřed (zejména v první fázi chystané podoby prostoru, než budou pozemky zastaveny novými budovami), občané k projektu řadu připomínek a námětů mají.

Nejkomplexněji se k návrhu vyjádřili za nově vznikjící osvětový a okrašlovací spolek P.U.N.K. architektka Klára Dědová a podnikatel Martin Medek. Za nejzajímavější z jejich otevřeného dopisu zastupitelům považujeme:

- posunutí vodního prvku níže k budovám obchodních domů

- chybějící zeleň u mobiliáře, tak aby např, lavičky byly v létě stíněné, zároveň využítí dřeva místo kovů, jakožto materiálu, který lépe reaguje na teplotní výkyvy

- odstranění zamýšlených hodin - hodiny jsou na Pražské bráně

- výsadba aleje stromů (mimochodem německá města, například Žitava, ruší ,,holé plochy” náměstí a vysazují zde stromy)

- centrum města je nevhodné k umístění sportovního hřiště

- dětské hřiště přemístit od silnice

- místo asfaltového parkoviště (které by stejně mělo v dalších krocích zaniknout) vybudovat levnější sezpevněným povrchem

Celý dokument, který se v mnohém shoduje s nejčastějšími výtkami laické veřejnosti, je ke stažení zde.

Vizuaizaci návrhu radnice naleznete zde.

Těžko hledat podobu, který vyhoví všem a těžko o podobě spodního náměstí diskutovat donekonečna. Náměty uváděné v otevřeném dopise P.U.N.K.u jsou však natolit dobře zůvodněné, že by se jimi mělo město velmi vážně zabývat a projekt podle některých z nich upravit.

Mělník vyvěsí Tibetskou vlajku

/13.1./ Rada města Mělníka rozhodla, že 10.3. bude na Městském úřadu vyvěšena Tibetská vlajka. Pro záměr hlasovali všichni přítomní radní.

S vyvěšováním Tibetské vajky se v ČR začalo v roce 1996. Desátý březen byl zvolen z důvodu výročí Tibetského národního povstání a cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu. V loňském roce akci podpořil rekordní počet obcí - 753 (a přidalo se i 117 škol).
V roce 2014 Mělník na radnici vyvěsil i vlajku Ukrajinskou, prakticky stále zde vlaje vlajka EU. Zda byly historicky vyvěšovány i jiné vlajky bohužel nevíme (ale ta se srpem a kladivem nebo hákovým křížem by se daly čekat).

Otázkou je, zda jsou tyto symbolické akty na podporu Tibetu smysluplné, když v ekonomické diplomacii se Čína stává žádaným investičním partnerem naší země, vládní činitel je pranýřován za přijetí Dalajlamy a Mělníkem ročně projdou tisícovky tun čínského zboží na cestě k tuzemským zákazníkům…

Místo dlabance konečně jídlo?

/10.2./ Nedávno jsme projevili radost nad rekonstruovanou restaurací - nyní Šalandou U císaře. No, upřímně, interiér pěkný, pivo dobré, ale jídlo ,,takový mělnický standard.” Snad jsme měli jen smůlu a jindy se v kuchyni zadaří líp.

Proto nyní vzhlížíme s nadějí k novému provozu Restaurace na Hradbách (ten název obsahuje češtinářskou chybku, ne?). Zatím můžeme soudit podle dojmů přátel, dobře sestaveného jídelního lístku a z fotografií, ale naše naděje, že bude na Mělníku konečně restaurace, kam se člověk nepůjde nadlábnout (ať jsou to třeba piliny, hlavně, když je toho hodně), ale půjde si jídlo vychutnat, opět žije. Restaurace se prezentuje i snahou o na mělnické poměry novou kulturu servírování (pravda, nejlepší restaurace v zemi s výjimkou molekulárních kuchyní tento trend již opustily a preferují tradiční podání pokrmu, kdy uměním má být vloženo do chuti a z ní ničím nerušeného požitku), ale každopádně za odvahu dáváme provozovtelům za 1. A snad to po návštěvě a ochutnání nebudeme muset měnit!

PS: Kadý den restaurace chystá polední nabídku.

Restaurace na Hradbách

Grilovaná panenská svíčková, pyré z fialových brambor za 199,- korun. To vypadá hodně slibně!

(Zdroj: facebook restaurace)

I s omezenými prostředky lze dosáhnout cíle

/9.2./ Provozovatel ,,soukromého klubu Modrá Hvězda,” který možná dělá radost svým návštěvníkům, ale určitě činí značné obtíže lidem bydlícím v horní části ulice Legionářů se na facebookovém profilu kritikům vysmívá. Když se na melnicek.cz začalo o problémech s hlučnou hudební produkcí psát a jeden z diskutujících použil formulaci ,,nelegální klub”, provozovatel se jim na svém profilu na Facebooku vysmál.

Když v médiích vyšly články o problémech s opilci, kteří se v podroušeném stavu v pozdních hodinách trousí z klubu přímo do vozovky a centrum města ,,zkrášlují” různými tělesnými výměšky, opět se tomu vysmíval.

Humor k životu patří, má však mít své meze. Rozumný provozovatel by místo zesměšňování usiloval o nalezení takové podoby provozu klubu, aby jej sousedé i radnice akceptovali. O to však provozovatel zjevně nestojí.

A tady by podle hesla - kdo seje vítr, sklízí bouří, měla radnice konat. Že má možnosti omezené? Ano to má. Ale i s omezenými prostředky, usilovně a důsledně používanými, lze dosáhnout cíle. Ne nadarmo se říká, že stokrát nic umořilo vola. A zde by toto rčení mohlo sedět, jak prdel na hrnec.

Klub Modrá Hvězda

Klub Modrá Hvězda

Provozovatel ,,soukromého klubu" se kritikům vysmívá.

Mělník čeká oprava mostů

/8.1./ S blížícím se koncem zimy se na Mělníku rozeběhnou další dopravní stavby. Na jaře zahájí Ředitelství silnic a dálnic rekonstrukci nového mostu, nyní se vybírají objízdné trasy. Ty by měly pro nákladní dopravu vést jinudy, než po mostě starém. Uvidíme, jak se řidiči nákladních vozů zachovají v praxi (a zda bude u mostu ,,stálá dopravní hlídka” městské policie)…

Ihned po dokončení oprav nového mostu by měla začít rekonstrukce toho starého. Její součástí by mohlo být i zvednutí mostu, aby pod ním mohly proplouvat větší lodě. Pokud však Ředitelství vodních cest přípravy nestihne, do rekonstrukce se pustí město i bez této změny. Most, který je v majetku města, je prý v natolik špatném technickém stavu, že se již dnes mezi jeho pilíři nesmí potkat např. dva autobusy. Oprava starého mostu (bez zvýšení) se odhaduje na 30 milionů korun.

Nezbývá než doufat, že nenastanou neočekávané komplikace a alespoň jeden z mostů zůstane vždy průjezdný.

Politici ,,z jedné party”

/7.2./ Rada města Mělníka odsouhlasila všemi hlasy přítomných na konci ledna dvě smlouvy o údržbě keřového porostu na za celkem 665 tisíc korun (vč. DPH) s firmou Mělnická zeleň. Poněkud nešťastně se však jeví, když zakázky města dostávají firmy zastupitelů. A to je i tento příklad. Firma Mělnická zeleň totiž patří jednomu ze zastupitelů zvolených za starostovo Mé město.

Nejedná se o jediné smlouvy, které s firmou radnice pod vedením starosty Mikeše uzavřela. Například v roce 2014 město firmě zadalo revitalizaci tůně v parku na Podolí (707 tisíc vč. DPH), v témže roce město uzavřelo s firmou smlouvu o ,,Opatření ke zvýšení ekologické stability v nadregionálním biokoridoru č. K10 Stříbrný roh - Polabský luh” za 584 tisíc vč. DPH.

Mezitím město u firmy realizovalo některé zakázky formou objednávek - např. posekání trávy za 120 tis. vč. DPH, nebo ,,průklesty, vypletí záhonů, zálivka, výsadba stromů” za 95 tis. vč. DPH.

V těchto smluvních případech i objednávkách za město smlouvu z titulu své funkce podepisoval starosta Mikeš (Mé město) a na straně druhé z titulu jednatele společnosti pan Kašparec (Mé město, zastupitel města).

K dalšímu nešťastnému střetu dochází u smlouvy mezi Technickými službami města Mělníka (organizace zřízená městem) a firmou zastupitele Kašparce. Smlouva v hodnotě 754 tis. vč. DPH objednává u firmy zastupitele sečení travních porostů v roce 2016. Technickým dozorem investora smlouva určuje dalšího zastupitele zvoleného za Mé město - Kryštofa Marounka.

Firma Mělnická zeleň odvádí dobrou práci a není nic divného, že u ní město služby objednává. Právně k střetu zájmů také nedochází. Pocitově se však nezdá ideální, když za objednatele i za dodavatele u služeb objednánaných za veřejné peníze vystupují politici z ,,jedné party.” 

Zakázky pro firmu zastupitele


Mělnická zeleň a zakázky od města.

Mění se Městská policie na policii dopravní?

/6.2./ Městská policie Mělník se postupně mění v policii dopravní. Alespoň podle počtu řešených přestupků. V tabulce se můžete podívat na statistiku za rok 2015 (za rok 2016 zatím není výroční zpráva veřejně k dispozici). V roce 2016 přitom mělnická MěP začala provádět úsekové měření rychlosti mimo katastr Mělníka (v obci Chudolazy). Počet zde zaznamenaných přestupků uvedl pro Mělnický deník ředitel městské policie: „Když jsme v Medonosích začínali měřit, zaznamenali jsme denně v průměru tři sta přestupků, jejich počet přitom postupně klesl až o zhruba sedmdesát procent.” Odhadem tedy počet přestupků - překročení povolené rychlosti bude činit za uplynulý rok minimálně 85% všech přestupků zaznamenaných Městskou policií Mělník. Kvůli množství zaznamenávaných dopravních přestupků došlo k příchodu nových úředníků: „Museli jsme kvůli tomu městkou policii posílit o jednoho pracovníka a o dva pracovníky jsme povýšili i odbor dopravních a správních agend, protože šlo o zásadní nárůst počtu přestupků," uvedl starosta Mikeš pro Mělnický deník.

A bude hůř. Mělník pravděpodobně začne měřit rychlost na dalších místech - téměř jistě to bude obec Kly, pravděpodobné je měření na dalším úseku v Medonosích. Starosta Mikeš slibuje, že peníze vybrané na pokutách, půjdou do bezpečnosti provozu: ,,Tyto finance chceme směřovat zejména do kvality komunikací a bezpečnosti silničního provozu ve městě.”

Realita při dělení peněz však zatím byla jiná. Výnos z radarů v obci Medonosy byl rozhodnutím zastupitelstva v únoru loňského roku použit mimu úhradu nákladů na zaznamenání přestupků na mzdy, kulturu, informatiku a do rezervy města (psali jsme v glosách zde).

Není nejvyšší čas, aby zákonodárci rozhodli o tom, že příjmy z dopravních přestupků budou příjmem státu, nikoliv obcí? Nebo zcela tuto pravomoc obcím odebrali? Městské policie kdysi vznikaly kvůli tomu, aby byla strážníky prováděna pochůzková činnost. Dnes bohužel, a to nejen na Mělníku, vvoj směřuje úplně jinam...

výroční zpráva MěP Mělník 2015

Již v roce 2015 tvořily dopravní přestupky drtivou většinu přestupkové agendy MěP.

V roce 2016 se díky úsekovému měření rychlosti v Chudolazích poměr rapidně zvýšil.

Město nekoupilo Žilkovu vilu

/2.1./ Město Mělník nekoupilo Žilkovu vilu, která se nachází v Nové ulici. Přestože v minulých týdnech zaznívaly věty: ,,Město by mělo kupovat významné stavby, pro současné i příští generace,” (ZDE) nebo plány: ,,Ve spolupráci se Středočeským krajem a regionálním muzeem bychom ji rádi využili jako edukativní centrum a výstavní prostor, který by široké veřejnosti přiblížil historii dvacátého století v Mělníku,” (ZDE) město nakonec v dražbě k vyvolávací ceně 6,5 milionu přihodilo jen sto tisíc. Vilu tak za sedm milionů korun koupil jiný dražitel, kterým je zatím neuvedená fyzická osoba. Maximální cenu, kteoru město v dražbě nabídne, schválila šesti hlasy z šesti přítomných Městská rada, k čemuž ji v lednu pověřilo zastupitelstvo.

Vila by se v případě, že by ji město koupilo, mohla stát dírou na peníze. Jen rekonstrukci vyčíslil starosta na čtyřmilionovou částku, následný provoz galerie by město stál více než milion korun ročně. Zdravý rozum a odpovědné hospodaření s veřejnými prostředky tentokrát naštěstí zvítězil nad hlasem srdce mělnických patriotů. A to je dobrá zpráva pro občany.

Anketa: Kdo by měl být příštím starostou?

/1.2./ Současný starosta Ctirad Mikeš se již před minulými volbami nechal slyšet, že se o starostování uchází naposledy. Předpokládejme, že jeho slovo je slovem chlapa a o funkci se již nebude dále ucházet. Za necelé dva roky tak bude mít město Mělník ve svém čele jiného muže (nebo ženu). Kdo by jím mohl být? Sám Ctirad Mikeš dříve uváděl jako svého možného nástupce Petra Limprechta, strážníka městské policie a vedoucího dopravně preventivní skupiny. I po svém vyloučení z TOP09 bude v politické kariéře pokračovat současný první místostarosta, učitel a správce na gymnáziu Milan Schweigstill. Budoucím starostou by mohl být i Petr Volf, který je druhým místostarostou, psychologem a manažerem hudebního klubu.

Z opozice by rovněž mohlo vzejít několik zajímavých jmen - městu by se mohl plně věnovat například sociální demokrat Milan Němec, ředitel základní školy a dlouholetý náměstek hejtmana. Velmi aktivní je v současném zastupitelstvu Rudolf Fidler, kterého přes příslušnost ke komunistické straně, volí i řada nevoličů této stran. Velmi dobře se mandátu zastupitele zhostil za ANO kandidující podnikatel ve stavebnictví Zbyněk Šnajdr. Za občany se dokáže oprat olympijský medailista, provozovatel hotelu a trenér Rudolf Kraj který byl zvolen z kandidátky ODS.

Měl by být budoucím starostou Mělníka někdo z nich, nebo někdo jiný? Hlasovat můžete do konce února. (Z mobilních zařízeních se k hlasování dostanete kliknutím na odkaz v nadpisu.)

Lidé oceňují dopravní stavby a podporu sportu a kultury

/1.2./ V měsíci lednu jste měli možnost hlasovat o tom, co se současnému vedení města podařilo. Nejvíce hlasů si připsalo zahájení významných dopravních staveb ve městě a navýšení finanční podpory pro sport a kulturu. Další v pořadí byl plán rekonstrukce náměstí Karla IV. a zastavení růstu ceny vody a stočného.

přínos vedení města

Takto dopadla lednová anketa o největší přínos

součsného vedení města.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz