V centru Kralup možná budou nové byty

Bývalé prostory Aera v Kralupech nad Vltavou procházejí demolicí. Pod pozemky objevili stavaři neznámé štoly, které další využití pozemků mírně komplikují. O jejich účelu se vedou divoké spekulace. Město se však nevzdává myšlenky, že by zde mohly stát například nové domy a proměna centra města by tak zase o kus pokročila.

Nedaleko nádraží, v samém centru Kralup dělal dlouho ostudu opuštěný areál firmy Aero. Během let z něj zmizelo vše, co se dalo odnést a zpeněžit ve sběrných surovinách. Město areál za 11 milionů odkoupilo a nyní tento jej bourá. Investice, nebo její část, by se městu měla vrátit následným prodejem vyčištěných pozemků, které by v ideálním případě posloužily pro výstavbu nových bytů.

Město získalo pozemky již v roce 2008. Bálo se, aby pozemky nebyly terčem spekulací a přeprodejů. Areál sloužil Aeru jako přípravna zboží před expedicí a sklad, firma ho však navzdory téměř stoleté historii před šesti lety opustila a nabídla k prodeji. Před několika týdny došlo při pokračujících demoličních pracech k objevení neznámých podzemních prostor a štol. To bude mít za následek zdržení prací a zřejmě i navýšení jejich ceny, protože se podzemní prostory budou muset nechat zavést. Město by po vyčištění pozemků rádo nabídlo prostory v soutěži developerům, přičemž není jasné, zda by preferovalo nejvyšší cenovou nabídku, nebo by více přihlédlo k charakteru budoucí zástavby. Podle vyjádření představitelů města by optimální byly byty, návrhům develeporů se ale nebudou klást meze. Mohla by tak zde vzniknout obchodní nebo kancelářská zóna. To jsou ale i z pohledu developerů méně lukrativní záležitosti, než byty.

Co skrývají štoly?

Se zprávou o objevení štol se na různých internetových fórech rzhořely spekulace, co by mohly ukrývat. Někteří zastávají názor, že se jedná o pouhé protiletecké úkryty pro zaměstnance Aera a drah. Kralupy byly za II. světové války terčem náletů kvůli rafinerii i jako důležitý dopravní uzel. Jiní se pouštějí do divokých spekulacích, že právě zde by mohly být ukryty plány na “létající talíře”, tzv. Hitlerovu zbraň odplaty, která měla být od roku 1943 vyvíjena v Praze a blízkém okolí a v roce 1945 měly absolvovat zkušební lety například na letišti ve Kbelích. Jisté ale je, že na tajemství štol jsou zvědaví nejen lidé z Kralup. Pokud Vás zajímá více o "létajících talířích třetí říše", můžete si přečít například TENTO článek.

Zdroj: 5+2, denik.cz

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Proč tu není jediná fotka? (K. Pokorný, 29.1.2014 9:52:28) Odpovědět

    Napíšete o tak zajímavém tématu, spekulujete co to může být za typ podzemí, ale neukážete jediný záběr dovnitř. Znalým odborníkům by bylo hned jasné, o co se jedná. Nebo se vám nechtělo lézt dolu? Zajistěte vstup a my přijedem a nafotíme. Spol. Agartha Brno

  2. pro pana Pokorného (Tomáš Malina - iSoutok, 29.1.2014 11:05:34) Odpovědět

    Dobrý den pane Pokorný,
    fotografie bohužel nemáme k dispozici, pokud je získáme, tak je zveřejníme. Podle kolegy z Kralup se s největší pravděpodobností jedná o jakési provizorní protiletecké kryty. Průzkum podzemí bude muset provést město, tzn. pokud byste měli zájem o vstup, zkuste kontaktovat Městský úřad v Kralupech. Spekulace o účelu podzemních staveb jsme pouze přavzali...
    T.M.


balisety stop

Výkop

Kolo první - zastupitelstvo

Kolo druhé - mediální (Mělnický deník) (iDnes.cz)

Kolo třetí - kolik stálo dopravní značení na Pražské

Kolo čtvrté - Za co může policie a za co město?

Kolo páté - konec balisetů?

Kontakt

iSoutok.cz