V Kralupech zemřelo 245 lidí. Psal se rok 1945.

V Kralupech zemřelo během jediného dne 245 lidí, zničeno bylo 117 domů a poničeno dalších 995. Stalo se to v roce 1945 kvůli rafinerii, která tou dobou již nebyla v provozu celé dva roky. Jednalo se o omyl nebo prevenci ze strany amerických vzdušných sil?

Zajímavý článek o 69 let staré události přinesl server idnes.cz. O slunečném odpoledni 22.3.1945 se na nebi nad Kralupy objevila padesátka letadel, která měla zničit sklady pohoných hmot v Hnědkovicích. Tam však nálet nezpůsobil téměř žádné škody. V Kralupech pak stroje spustily z nebe smrtící koberec pum, který zničil důležitou dopravní tepnu, rafinerii a velkou část města. Celkem se náletu na Kralupy zůčastnilo 124 letadel. Ta vypustila na 2500 pum o váze výbušnin 316 tun. Bomby dopadaly také na obytné čtvrtě dnešních sídlišť V Zátiší, Mikovic a Palackého náměstí.

Podobně jako nálet na německé Drážďany je tato válečná akce spojenců dodnes silně kontroverzní. O osudu války bylo dávno rozhodnuto a mezi spekulacemi se tak vyskytují mimo zpravodajského omylu (Američané se mohli domnívat, že rafinerie je v provozu), prevence (myšlenka, že Němci v závodě obnoví výrobu pohonných hmot) až po snahu zničit průmysl, který by padl do rukou Sovětů.

Ať už to bylo jakkoliv, Kralupy se staly terčem nejhoršího náletu v historii naší země. A proto bychom si zejména na nich měli připomínat, že žádná válka se neobejde bez hrůz na civilním obyvatelstvu. Ani ta současná ukrajinská, které se účastní i češi. Ale o tom někdy v příštích dnech…

Pokud Vás téma náletu na Kralupy zajímá, doporučujeme články:

O Kralupy se před 70 lety zajímali spojenci. Později je zasypali bombami (idnes.cz)

České Drážďany po 65 letech. Po stopách nejhoršího válečného náletu na Čechy (mnoho fotografií, aktualne.cz)

Proč más Spojenci Bombardovali? (ceskatelevize.cz)

Kralupy n. Vlt. 22.3.1945 - Již nikdy válku (veprek.cz, z brožury vydané v roce 1960)

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Zase ten pravopis.... (Vráťa, 24.2.2014 21:01:54) Odpovědět

    Správně s velkými písmeny, jsou to vlastní jména, tedy Američané, Sověti, Češi, Němci....mimochodem němci s malým n se psalo těsně po válce, asi jako výraz nenávisti k poraženému národu.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz