Veřejné led osvětlení, více lidí v kostelech a obrazy, které dodají atmosféru

Města mohou šetřit za veřejné osvětlení

Náklady na veřejné osvětlení dosahují překvapivě vysokých částek. U měst nad deset tisíc obyvatel se zpravidla jedná o několik milionů. Vysoká škola Báňská v Ostravě se náklady měst zabývala ve své studii a došla k závěru, že nejvyšší náklady na veřejné osvětlení v přepočtu za obyvatele mají obce o velikosti 10-20 tisíc obyvatel, a to téměř 250,- korun na obyvatele (zdroj: studie: Vliv počtu trvale bydlícího obyvatelstva na náklady obce, Ing. Silvie Goliášová, RNDr. Jiří Kovář a spol.) Radnice tak přemýšlí jak ušetřit. Možností, jak dosáhnout úspor na veřejném osvětlení je několik. V Severních Čechách zkoušeli před lety snížit počet veřejných lamp. Každá druhá lampa veřejného osvětlení zůstávala v noci vypnuta. Náklady na osvětlení se samozřejmě snížily, obyvatelům ale tento systém nevyhovoval. Mnohé chodníky se totiž topily v šeru. Jako vhodnější se tak jeví přechod na LED technologii veřejného osvětlení. Veřejné led osvětlení je podle odborníků schopné přinést úsporu na spotřebě energií 60-90%. Pořízení LED svítidel je sice nákladnější, než nákup obyčejných žárovek, ve zmíněné spotřebě, životnosti a také větší šetrnosti k životnímu prostředí má veřejné ed osvětlení poměrně rychlou ekonomickou návratnost.

Jak zajistit větší návštěvnost kostelů? Zajistit jejich vytápění!

Kostely patřily od svého vzniku k duchovním a kulturním centrům obcí. V dnešní době se často potýkají s malou návštěvností, přestože se snaží nové návštěvníky nalákat. Například mělnický kostel Sv. Petra a Pavla se stal domovem pro pravidelné kostelní koncerty vážné hudby a recitály. Lavice kostela se však zaplní málokdy více, než na třetinu kapacity. V tuzemském podnebí není divu. Od podzimu do jara bývá v kostelích skutečně chladno. Organizátory chrámových koncertů prozatím nenapadlo nasadit do boje o návštěvníka ve světě běžné vytápění kostelů. Například v Rakousku se jedná o zcela běžnou věc. Vytopit kostel je naprosto stejné, jako zajistit vytopení výrobní haly, velkého pártystanu nebo jiných prostor. Nejčastějším způsobem vytápění kostelů je instalace nenápadných topných panelů, infrazářičů nebo teplometů. Vyhřátí kostela na přijatelnou teplotu v době konání bohoslužby, koncertu nebo jakéhokoliv setkání není problém. Komfort, který nabídne vytopený kostel je pak neporovnatelný se stavem, kdy účastníci sedí v lavicích kostela zahaleni do zimních bund a muzikantům mrznou ruce.

Obraz určuje charakter prostoru

Věděli jste, že malování je šestkrát starší než psaný jazyk? O malování a obrazech se tak dá mluvit jako o nejstarším uměleckém projevu člověka. Možná i proto patří obrazy k tradiční výzdobě domácností, firemních i veřejných prostor. Obrazy jsou schopny podobně jako jiné umělecké formy vyvolávat v lidech pocity, vytvářet atmosféru. Stará poučka psychologů dokonce říká – dříve než promluvíš, podívej se na obrazy na zdi a na stůl. Obrazy umí napovědět o lidech a mohou být dobrým tématem na navázání konverzace. U komerčních prostor, jako jsou kavárny, restaurace, cestovní kanceláře jsou obrazy důležitou součástí psychologie prodeje. Důležité je výběr obrazů neuspěchat a mít možnost volby z širokého spektra motivů a provedení. Široký výběr obrazů naleznete na tomto odkazu. Internetová galerie obrazů nabízí přes 340.000 motivů roztříděných do kategorií. Vybírat můžete podle autorů, stylů, motivů a dalších kritérií. 


end is near

Kontakt

iSoutok.cz