Víme první: Mělník couvá z vysokých cen parkovného

Nový systém parkování na Mělníku nefunguje ještě ani měsíc a na radnici se již chystají značné úpravy. Stejně tak se podařilo rozkrýt, kdo s nápadem na doplnění parkovacích automatů o možnost platit prostřednictvím telefonu přišel a na Mělník firmu, která systém zatím v žádném jiném českém městě neprovozuje, přivedl. Přečtěte si, co z důvěryhodných zdrojů víme.

Řada občanů spekulovala, že za přivedením firmy Pango Parking Czech o jejíž majetkové struktuře jsme psali ZDE, stojí jeden z koaličních partnerů – ČSSD nebo ODS. Ukázalo se, že s návrhem na pilotní projekt Pango Parking Czech právě na Mělníku přišel překvapivě opoziční zastupitel Milan Schweigstill, který je mimo jiné členem dopravní komise. Právě on, podle našeho zdroje, stojí i za návrhem výrazného zdražení parkovného, které vzbudilo silně negativní ohlas veřejnosti. Jak jsme byli informování, původně dokonce navrhoval zdražení ještě mnohem vyšší. Pro úplnost dodáváme, že na webových stránkách mělnické TOP09 není k tématu parkování za poslední rok žádný příspěvek a ani volební program z roku 2010 žádnou zmínku o parkování ve městě neobsahuje.

Každopádně město bude reagovat na kritiku veřejnosti a podle našeho zdroje bude Rada města 8.4. projednávat návrh na zlevnění parkovného ve výši cca 25% a zřejmě bude jednáno i o vypuštění zpoplatnění parkování v některých ulicích. Pro občany i návštěvníky Mělníka je to malá dobrá zpráva.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. M. Schweigstill (nedemagogie, 3.4.2013 8:20:52) Odpovědět

  Tady haníte opozičního zastupitele M. Schweigstilla, ale rozhodla koaliční Rada města, tedy vedení ODS, ČSSD, VV, Radnice 2010 a Mělničanů, když mluvíte o stranách a o tom, co kdo měl udělat. Tihle lidi ceny nastavili dle svého uvážení, dohodli se tak, je to jejich rozhodnutí a jejich odpovědnost. Takže byste lze říct, že je tahle koalice pěkně měkká, když stačí aby jí někdo něco řekl a ona to udělá? :) Alibismus tohohle iplátku je výstavný - si asi myslí, že čtenáři jsou hloupí.

  Takže aby to bylo vyvážené: M. Schweigstill se vyjádřil na Mělníčku takhle: "Ano, systém PANGO, který se snaží nově etablovat v ČR (po zkušenostech z Izraele, USA, Německa a Polska) se na mě obrátil, že hledá pilotní město pro vyzkoušení v českých podmínkách. Zaujalo mě na něm, že především zvyšuje efektivitu využití parkovacích ploch a pro mě jako zákazníka umožní hradit jen reálnou dobu stání. Tyto jeho přednosti potvrdil na včerejší tiskové konferenci i pan prof.Moos, náš přední dopravní odborník.

  Ceny jsou stanoveny Nařízením Rady města č.2/2013. Chápu emoce, které to vyvolalo. Ale tak jako se dva lidi nedohodnou, zda-li pivo za 30 Kč je drahé nebo ne, tak nelze dojít ke shodě u jakékoli ceny. Nastavení by mělo být regulační s cílem maximalizovat obrátku aut na parkovacích místech. Systém Pango pak nabízí ze základních tax slevu tomu, kdo ještě cílevědomě zrychlí obrátku.

  Uvidímě, zda-li se k optimálním cenám město alespoň přiblížilo. Slyšel jsem řadu postesknutí odpůrců, ale i řadu názorů, které připouštějí tu regulační funkci. Oboje jsou však jen subjektivní pocity (včetně mého) neověřené praktickou zkouškou. V dopravě nikdy neplatí, že když udělám A musí nastat B. Vstupuje sem totiž psychologie a myšlení řidiče, které se dají jen hrubě odhadovat.

  Pokud budou nyní parkovací místa prázdná, bude jistě Rada města promptně reagovat a ceny sníží, protože tím by byl potlačen cíl a smysl úpravy."

  Napsal tohle na Mělníček už dávno před tímhle článkem tady. Jinak si každý může poslechnout, co k tomu řekl a taky občani a starosta na zastupitelstvu: http://vox.optobone.cz/melnik/index.php ((tady se můžete celkově podívat, který zastupitel co říká a jak o čem hlasuje, někdy zajímavá podívaná :O) Napravo stačí vybrat v menu příspěvky občanů a tam si vybrat řečníka M. Schweigstilla, C. Mikeše..…

  Ale spěchejte, protože po dalším zastupitelstvu už to tam nebude. Vždycky to rychle zmizí a je tam jenom poslední video. (Proč, proboha?? A proč pan C. Mikeš vystrašil lidi placením u pošty, který pak ani spustil? On je takový bojácný a když mu někdo řekne opačný názor, hned otočí... ale i to je politika, že :O) )

  Já myslím, že by se mělo platit míň, ale jsou lidi, kterým to neva, třeba dneska na Mělníčku: "Systém pango, který jako řešení parkování v Mělníku navrhl Mgr. Schweigstill je chytrá moderní technologie, na kterou si velmi rychle zvykneme. V této chvíli se jedná o zkušební provoz, který je možná potřeba ještě trošku doladit. Za čas, až si na něj zvykneme zjistíme, že můžeme v centru na dobu nezbytně nutnou pohodlně zaparkovat, a za příznivou cenu."

 2. Reakce (Tomáš Malina - iSoutok, 3.4.2013 13:27:12) Odpovědět

  Dobrý den pane Schweigstille, děkujeme za Vaši reakci, nicméně náš zdroj z Městského úřadu je důvěryhodný a Vy jste se pasáži, zda vámi navrhované ceny byly skutečně ještě vyšší vyhnul.

  Zároveň mi není zcela jasné, proč se firma Pango Parking Czech obrátila na Vás a ne přímo na město Mělník.

  Také mi není jasné, zda je Vám známa vlastnická struktura firmy. Pokud TOP09 prosazuje zrušení anonymních akcií, proč pak její zastupitel městu doporučuje provozovatele parkovacího systému, jež je částečně právě prostřednictvím anonymních akcií vlastněn?

  Pokud budete chtít jako zastupitel, abychom se některému tématu věnovali a Vaše stanovisko zveřejnili, učiníme tak samozřejmě rádi.

  Na závěr snad jen - náš blog je možná alibistický, ale narozdíl od webu TOP09 se alespoň novému parkovacímu systému na Mělníku věnuje ;-).

  Věříme, že příště, až budeme, vašimi slovy "hanit" jiného zastupitele, třeba se Vám článek bude líbit ;-).

 3. nejsem M. Schweigstill (nejsem M. Schweigstill, 4.4.2013 0:13:00) Odpovědět

  Ctěný pane Malino,
  doporučuji Vám nejdříve se seznámit s vaším vlastním redakčním systémem, a pak teprve reagovat :O) "M. Schweigstill" není jméno autora příspěvku, ale předmět příspěvku - protože o něm v příspěvku jde (celkem jste se do něj pustili, ale odpovědnost za rozhodnutí nese Rada města v čele se starostou C. Mikešem a místostarostou M. Neumannem - ti navíc nejsou nezkušení zajíci, jak víte jistě). Oslovujte mne tedy příště "nedemagogie". Děkuji. A aby to zaznělo zcela jasně: nejsem M. Schweigstill :) Zlepšil jste mi den fakt :)
  Radši se ještě podepíšu.. Nedemagogie

 4. pro nedemagogie (Tomáš Malina - iSoutok, 4.4.2013 11:57:40) Odpovědět

  Juj, máte pravdu, omlouváme se Vám i panu Schweigstillovi. Nicméně panu Schweigstillovi jsme dnes zaslaly dotazy, tzn. rozhodně mu neupřeme prostor se k novému parkovacímu systému vyjádřit. Stejně tak Vy máte možnost nám svůj příspěvek zaslat. Pokud ho shledáme přínosným, rádi ho zveřejníme nebo na dané téma napíšeme článek.

 5. dobré (nedemagogie, 5.4.2013 8:16:55) Odpovědět

  Vážený pane Malino, je dobře, že jste pana Schweigstilla oslovili a dáte mu šanci se vyjádřit k tématu, které jste vzali z útočného konce. Škoda, že to nebylo už na začátku, ale i tohle se počítá jako malé plus. Šlo mi pouze o upozornění na nevybíravé osočení domnělého viníka a jeho obranu některými jeho argumenty, které už napsal na serveru, který jistě sledujete. Nepotřebuji se k parkování vyjadřovat, jen úvodní cena za parkování by mohla být nižší. Ale třeba je to pro některé řidiče únosná cena a pohne to s parkováním z dobrého konce.
  Vaše Nedemagogie


balisety stop

Výkop

Kolo první - zastupitelstvo

Kolo druhé - mediální (Mělnický deník) (iDnes.cz)

Kolo třetí - kolik stálo dopravní značení na Pražské

Kolo čtvrté - Za co může policie a za co město?

Kolo páté - konec balisetů?

Kontakt

iSoutok.cz