Voda bude dražší. Úspěch nebo propadák vedení města?

Mělnické zastupitelstvo odhlasovalo na včerejším jednání zvýšení ceny vodného a stočného o 1,94 korun za m3. Jednalo se o nejdiskutovanější bod jednání. Kdo jak hlasoval a co bylo řečeno v diskuzi? A jak je to s cenou vodného a stočného?

Podle starosty Ctirada Mikeše požadovaly vodárny nárůst ceny o 6,- korun bez DPH. Po jednání s městem bylo následně požadováno 3,90 bez DPH a po dalším jednání došlo ke snížení na 1,60 Kč bez DPH (1,94 koruny pro konečného spotřebitele vč. DPH).

Místostarosta Milan Schweigstill uvedl, že jednání vedl hlavně pan starosta a Středočeské vodárny přistoupily na snížení svého plánovaného zisku a přistoupily i na zvýšení nájemného pro majitele rozvodné sítě (VKM, jehož akcionáři jsou města a obce).

Opoziční Milan Němec se obul do podoby materiálu, který byl zastupitelům předložen. V návrhu chybělo odůvodnění, obsahoval pouze návrh usnesení bez jakéhokoliv dalšího textu, natož kalkulace. Zastupitelům TOP09 připomněl, jak před volbami prezentovali předraženost vody o 10-20 korun. Navrhl také usnesení, aby se cena nezvedala.

Paní zastupitelka Housková připomněla, že TOP09 měla ve svém programu zastavit růst cen vodného a stočného, proto hlasovala proti zvýšení ceny.

Starosta Ctirad Mikeš podotkl, že pokud by nedošlo ke schválení předloženého navýšení, mohlo by dojít ke výšení ceny ve stejné výši, jako předchozí rok.

Nárh Milana Němce na nezvýšení ceny (resp. pověření starosty, aby na představenstvu VKM přednesl návrh o nezvýšení ceny) podpořili J. Leicht, K. Marounek, M. Housková, R. Kraj, M. Němec, P. Patera, R. Fidler a R. Šlégl. Celkem 8 zastupitelů. Proti bylo 9 (S Barda, J Hadrbolec, J. Kašparec, M. Legner, P. Limprecht, C. Mikeš, I. Němcová, M. Schweigstill, O. Tichota. Zdrželi se A. Herinková, P. Volf a Z. Šnajdr.

Zvýšení ceny vodného a stočného podpořilo 12 z přítomných 20ti zastupitelů: S. Barda, J. Hadrbolec, J. Kašparec, M. Legner, P. Limprecht, K. Marounek, C. Mikeš, A. Herinková, I. Němcová, M. Schweigstill, O. Tichota, P. Volf.

Ke zdražení vody proběhla rozsáhlá diskuze ještě v samém závěru zastupitelstva. M. Němec řekl, že předložený materiál byl nejhorším, který za dvanáct let v zastupitelstvu k projednání dostal. Starosta Ctirad Mikeš vzal odpovědnost za předložený materiál na sebe a slíbil, že se to nebude opakovat. V diskuzi pokračoval K. Marounek s požadavkem, aby pro příští rok bylo vyjednáváno o ceně vody dříve a pokud možno se dohoda uzavírala na více let. M. Schweigstill vysvětlil, že město Mělník není ten, kdo by měl oprávnění schvalovat cenu vody, protože je pouze jedním z akcionářů. O. Tichota připomněl současnou cenu vody a její zvýšení v minulém volebním období o 18%, výši zvýšení proto považuje za úspěch. Zastupitelka Housková vznesla dotaz, zda by nešlo z VKM vystoupit. Starosta Ctirad Mikeš uvedl, že nešlo z důvodu rozdělení majetku. Dále v reakci uvedl, že mu na výdělku Veolie vadí nejvíce odvod zisků do zahraničí, protože se jedná o zahraniční firmu.

Kdo zastupuje město ve VKM a jak je to s cenou vodného a stočného?

Dodejme, že město Mělník v představenstvu VKM zastupují podle výpisu z obchodního rejstříku (justice.cz) Ctirad Mikeš, Miroslav Neumann a v dozorčí radě Petr Volf.

Vývoj ceny vodného a stočného v posledních letech:

2012: 84,48 Kč (DPH 14%)

2013: 87,64 Kč (DPH 15%)

2014: 91,09 Kč (DPH 15%)

Přehled cen za celou zemi zde: http://www.cenyenergie.cz/cena-vody-2014/ . Nejlevnější m3 vody je v Krnově (41,98 Kč), nejdražší v Táboře (103,67 Kč). Voda na Mělnicku je šestá nejdražší v zemi.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Volby (Martin, 27.11.2014 16:28:59) Odpovědět

  No prostě máte to, co jste si zvolili. Teď to ještě vysvětlí jako svůj úspěch... A vy jim zatleskáte, jak jsou vlastně dobří... Šestá nejdražší voda v ČR... Tak jest.

 2. Vodovody (Martin, 27.11.2014 16:31:06) Odpovědět

  PS: A kdo že to před lety prodával vodárnám? Nebyl to p. Neumann a jeho ODS? Co tam ještě dělá?

 3. o zisk jde komu? (Eva, 28.11.2014 6:15:52) Odpovědět

  "Dodejme, že město Mělník v představenstvu VKM zastupují podle výpisu z obchodního rejstříku (justice.cz) Ctirad Mikeš, Miroslav Neumann a v dozorčí radě Petr Volf."
  --------------------------------
  A těm jde jistě o nižší cenu vody. O včasnou informovanost s možností hledat řešení.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz