Volby v Neratovicích - úspěch starostky, komplikovaná koalice

V zastupitelstvu budou nestraníci - stejně jako na Mělníku bylo zvoleno 5 členů politických stran a 16 bezpartijních. Přes jasné vítězství Neratovice-jinak se koalice nebude rodit lehce. Sociální demokraté interpretují volební výsledek různě. Tři bývalí starostové se nedostali do zastupitelstva. Přinášíme čísla z voleb a informace o situaci v jednotlivých stranách.

Čísla z voleb

V Neratovicích vévodila volbám počtem hlasů Lenka Mrzílková (1.747), nejméně ze zvolených zastupitelů získal Ondřej Čerepušťák (297). Nejvíce hlasů v porovnání se ziskem celé kandidátky získal Tomáš Hrodek (10,16%). Volič udělil v Neratovicích v průměru 18,5 hlasu (z 21 možných). K volbám se dostavilo 3.890 voličů, dva z nich své hlasy neodevzdali. Všichni lídři stran, které získaly mandát, byli zvoleni, k přeskočení lídra doško na kandidátce Společně pro Neratovice (Michaela Landová předstihla Romana Kroužeckého, ten byl ovšem rovněž zvolen). Skokanem voleb se stal Milan Poříz, který byl za ODS zvolen ze 13. místa na kandidátce.

Kolik procent strana potřebovala na 1 mandát?

Zvrhlost volebního systému se naplno projevila při přepočtu mandátů pro zastupitelstvo Neratovic. Zatímco ODS stačilo na jednoho zastupitele získat 3,27% hlasů, VPM potřebovala 6,42%. Na jeden zastupitelský mandát potřebovaly strany toto procento získaných hlasů:

ČSSD 4,36%

KSČM 3,41%

ODS 3,27%

TOP09 5,46%

Neratovice jinak 3,51%

Volba pro město 6,42%

Společně pro Neratovice 4,84%

Žádný mandát díky potřebné pětiprocentní hranici nezískaly strany s výsledkem 4,82% (Zelená pro Neratovice), 4,11% (KAN), 4,79% (SNK-ED) a 3,48 (KDU-ČSL).

Bývalí starostové mimo hru

Zajímavostí voleb je, že se do zastupitelstva nedostali hned tři bývalí starostové. Tomáš Roith (lídr KAN, 295 hlasů, strana nezískala žádný mandát), Miroslav Lid (2. na kandidátce VPM, 322 hlasů, ke zvolení mu chybělo 60 hlasů) a František Morava (6. na kandidátce ODS, 374 hlasů, ke zvolení mu chybělo 13 hlasů).

Jak strany hodnotí výsledek voleb?

Jednoznačně jako úspěch je výsledek brán ve vítězném uskupení Neratovice-jinak. Drtivé vítězství někteří nováčci v zastupitelstvu interpretují dokonce tak, že údajně chtějí vládnou městu sami a obsadit 5 míst v radě a pozice starostky i místostarosty. Zatímco na pozici starostky je kandidátka jasná, nepanuje prý zatím jasná shoda na obsazení pozice jejího zástupce. Informace, zda jsou o post místostarosty zájemci dva nebo tři se rozcházejí.

V sociání demokracii panují různé názory. Představitelé ,,mladých pušek” (Pavel Šanda, Lukáš Vacek) s podporou Miroslava Schweizera a částečně předsedkyně Jaroslavy Soukupové argumentují, že sociální demokraté dosáhli nejlepšího výsledku ve srovnání s Mělníkem a Kralupy, a volby skončily úspěchem (zapomínají při tom na faktický rozpad ČSSD na Mělníku i v Kralupech, ke kterému krátce před volbami došlo). Zajímavé je, že podle našich zdrojů byl z této skupiny poněkud vyčleněn Stanislav Šnaidr, který přitom patřil mezi největší ,,nosiče vody” v kampani a podporovatele Pavla Šandy ve vnitrostranických třenicích. Proti nim podle našich informací stojí skupinka původních členů sociální demokracie v Neratovicích. Dokonce údajně zorganizovali schůzku, na které debatovali o rozdělení místní organizace na dvě. Čestný občan Neratovic, dlouholetý hlavní představitel sociálnědemokratické politiky ve městě Miroslav Pavlík je pak prý z celé situace velmi smutný a rozčarovaný. Nemůže se prý smířit se situací, kdy si členové mezi sebou prostřednictvím mailů nadávají. Co zpochybnit nelze je velmi dobrý osobní výsledek Pavla Šandy (a slabý výsledek jeho největších spojenců v místní organizaci).

ODS dopadla lépe než čekala, možná jediný, kdo si očekával ještě více hlasů byl končící místostarosta Tomáš Hrodek. Názor straníků na možnou koalici je údajně takový, že do ní vstoupí pouze, pokud získají pozici místostarosty. Ve hře údajně není pouze jméno Tomáše Hrodka, oficiálně to však není možné zatím ověřit. Zajímavé je, že tak jako u ČSSD došlo u ODS k obměně lidí, kteří ji reprezentují. Bylo to patrné i v pořadí kandidátů do zastupitelstva, kdy současní zastupitelé (s výjimkou místostarosty) obsadili nevolitelná místa (6., 10. a 11.)

Relativní spokojenost může panovat u Společně pro Neratovice. Výsledek voleb byl pro nové uskupení dobrý. Cíl, kterým bylo zíksat místo ve vedení města, však zřejmě zůstane nenaplněn. Proto ta relativní spokojenost. Romana Kroužeckého si však troufáme označit za ,,machra voleb.” A to díky jeho nehysterické reakci, zachování pozitivního přístupu po spuštění antikampaně, jíž byl také cílem.

Zklamání musí vládnout v táboře TOP09. Aleš Kocourek měl určitě větší ambice, než zůstat opět ,,sám vojákem v poli.” Ukazuje se, že navzdory nabídce zajímavých lidí, nedokáže se TOPka ve sféře neratovického komunálu ukotvit a vše stojí a padá s Alešem Kocourkem. Nepochybně pravdou také je, že TOPce bere lepší výsledek jedno konkrétní jméno… Ale to je prádlo, které si musí vyprat mezi sebou.

Komunisté mohou být spíše spokojeni. Dva zastupitelé s neúplnou kandidátkou je dobrý výsledek. Ve skutečnosti by se právě oni mohli stát skutečnou opozicí.

VPM s jedním mandátem asi dosáhla výsledku, který čekala. Lepší výsledek určitě očekávala Zelená pro Neratovice a SNK-ED. Zejména pro ,,sportovce” může být výsledek voleb problém. Strana KDU-ČSL do zastupitelstva opět nepronikla. V jejich případě by bylo vhodné zapřemýšlet o možnosti spojit příště své síly s některým jiným volebním subjektem…

Jaká vznikne koalice?

Navzdory jasnému vítězství čeká vítězné Neratovice-jinak ještě dost práce. Očekáváme, že bude snaha vytvořit koalici silnější než 11 nebo 12 hlasů v zastupitelstvu. Nejlogičtější by se jevilo pokračování ve spolupráci s ODS a VPM (ostatně právě práce všech členů bývalé koalice byla spolu s popularitou starostky Lenky Mrzílkové tím, co vyneslo sdružení k vynikajícímu výsledku). Takováto koalice by se opírala o 13 mandátů v zastupitelstvu a v dílčích hlasováních by se jistě mohla opřít i o hlasy ČSSD (Jaroslava Soukupová, Josef Hornák), Společně pro Neratovice a TOP09. Variantou, které se překvapivě rychle veřejně vzdal vyhlášením odchodu do opozice lídr ČSSD Pavel Šanda, byla tolerance menšinové jednobarevné ,,vlády” ze strany sociální demokracie. V podstatě tím znemožnil další logickou variantu, na kterou by část Neratovice jinak jistě slyšela a byla ochotna k velké programové vstřícnosti k socialistům výměnou za podporu. Ostatní varianty většiny hlasů pro práci v zastupitelstvu jsou spíše teoretické, protože by nepřinášely velkou míru jistoty stabilní vlády nad městem. Překvapení se však nikdy nedá zcela vyloučit a tak ani spolupráci NJ + SPN + VPM + TOP09 o síle 14ti hlasů nelze zatím zcela vyloučit, byť se z dnešního pohledu zdá jako velmi nepravděpodobná.

Jak vidíte, výsledek voleb v Neratovicích není tak jednoznačný, jak by se z rozdělení mandátů zdálo. Neratovické zastupitele čeká na vytvoření funkčního koaličního a opozičního modelu ještě mnoho práce.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. VPM (Karel V, 15.10.2014 10:58:06) Odpovědět

  Nechápu souvětí:
  Nejlogičtější by se jevilo pokračování ve spolupráci s ODS a VPM (ostatně právě práce všech členů bývalé koalice byla spolu s popularitou starostky Lenky Mrzílkové tím, co vyneslo sdružení k vynikajícímu výsledku).

  VPM nebyla členem předchozí koalice.

 2. Nosič vody (Stanislav Šnaidr, 15.10.2014 11:35:42) Odpovědět

  Zdravím Vás, přesně tak. Srovnávat se s neúspěšnými a vydávat náš výsledek za úspěch nemůžu označit jinak, než za manipulaci. Z té skupinky o které se zmiňujete jsem se vyčlenil sám. Osobně mohu říci, že můj výsledek byl velice špatný. Lídr Šanda uspěl pouze jako kandidát.

 3. jednobarevná rada? (Anna Spěváčková, 15.10.2014 13:07:08) Odpovědět

  Kdo z ODS může být v Neratovicích místostarosta? Hrodek, ředitel LachNeru? Opět jako neuvolněný? Tak to by byl vrchol drzosti. Pan Poříz z kulturáku? To snad ne. Zbývá sice známý a prý výborný sportovec pan Wiesner...Ale je zárukou, že na rozdíl od pana Hrodka bude rozhodovat moudře a zkušeně, když je i on nováček v zastupitelstvu a o správě města také nemá ani ponětí? Pokud se týká jednobarevné rady, pak je jedno, jestli tam bude Neratovice jinak s ODS nebo bez něj, obě varianty znamenají, že občané opět nebudou mít žádné možnosti, jak ovlivnit záměry města a v Neratovicích nezůstane kámen na kameni. Miliony i nadále budou lítat oknem. Nemůžeme se divit, když 70% lidí nejde volit. Proč asi? Kdyby byli tak spokojeni, jak se nám snaží namluvit paní Mrzílková, pak by stály u uren fronty.

 4. omg (Adam, 15.10.2014 14:23:41) Odpovědět

  A kdyby nespokojení tak asi taky že? A volili by někoho jiného než Mrzilkovou...zbytek bludy..

 5. ........... (Anna Spěváčková, 15.10.2014 16:03:05) Odpovědět

  Bludy pouze z vašeho hlediska....

 6. kde jsou mé příspěvky? (Anna Spěváčková, 15.10.2014 16:04:51) Odpovědět

  Zdá se, že se zde ztrácejí některé příspěvky....

 7. - (Alda, 15.10.2014 16:22:45) Odpovědět

  Zřejmě pod jiným článkem, paní magistro.

 8. spousta prý (Bára T., 15.10.2014 19:33:52) Odpovědět

  V článku je až moc "prý". Proč?

  Osobně si myslím, že se dohodne Mrzílková s Hrodkem a možná přiberou ještě Faltu a dost. Ostatně proč víc lidí, i tucet (bez Falty) by jim v klidu stačil. Zejména proto, že jediný, kdo by mohl být skutečně v opozici, by byl Šanda, všichni ostatní mají na mnoho věcí podobné názory jako Mrzílková.

 9. - (Pavlína, 15.10.2014 19:50:06) Odpovědět

  Líbí se mi otevřenost Standy Šnaidra. Držím palce!

 10. pro Báru (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 15.10.2014 20:16:39) Odpovědět

  Dobrý večer Báro,
  souhlasím, u zprostředkovaných informací si myslím, že je lepší volit tento způsob psaní. Čtenář potom ví, že informace je třeba brát s trochou opatrnosti. A to ikdyž vycházíme z informací, které jsou velmi, velmi, velmi blízko u zdroje.

 11. pro Karla V (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 15.10.2014 20:18:45) Odpovědět

  Dobrý večer,
  máte pravdu, chyba se stala. Slovo koalice tam nemělo být, jinak si myslím, že zbytek je ok.

 12. pro paní Spěváčkovou (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 15.10.2014 20:23:57) Odpovědět

  Dobrý večer,
  žádný Váš příspěvek odstraněn nebyl.

 13. pro Standu Šnaidra (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 15.10.2014 20:35:42) Odpovědět

  Dobrý večer,
  Vaše slovo je slovo chlapa. V MO máte mnoho lidí, kteří jsou slušní, chtějí s nejlepšími úmysly prosazovat socdem politku ve městě. A bohužel také problémy, se kterými je třeba se vypořádat. I vzhledem k Vašemu zde projevenému názoru věřím, že to zvládnete. Moc rád bych měl z projevu vašeho lídra podobně dobrý pocit, jako z projevů pana Kowandy nebo Seidela...
  Moc nerozumím jedné věci - když MO šlo o zákaz hazardu, nemocnici atd., proč Váš lídr vůbec nenabídl vítězi voleb toleranci menšinové vlády za to, že Neratovice jinak budou garantovat naplnění těchto 2-5ti Vašich zásadních programových bodů? Přišlo by mi to jako logický postup a voličům byste mohli v případě přijetí této nabídky i při jejím odmítnutí říci - udělali jsme vše, co šlo.
  Ale třeba je to jen má hloupá úvaha vycházející ze zdravého selského rozumu :-)

 14. prosím? (Anna Spěváčková, 15.10.2014 20:53:20) Odpovědět

  Menšinová vláda? VLÁDA???? Měla jsem doposud dojem, že městu se nevládne, město se spravuje. Zástupci občanů SPRAVUJÍ majetek a peníze obce svěřenými mu občany města tak, aby byl využíván účelně a hospodárně v souladu s jeho zájmy a úkoly. Město je povinno pečovat o zachování a rozvoj svého majetku. Majetek města musí být chráněn před zničením, poškozením, odcizením nebo zneužitím. Občané musí pilně a důkladně kontrolovat svoje zástupce, aby majetek a peníze nepromrhali či někam nepozorovaně neodklonili. Bohužel, na kontrolu sice mají nárok, ale jejich zástupci zatím dělali v Neratovicích vše pro to, aby se jim to nemohlo podařit. K ČSSD: Vyměnit 2 - 5 programových bodů za toleranci "menšinové vlády" je větší prohřešek, než vyměnit prvorozenectví za misku šošovice.

 15. peníze na volby (Bar-Bar, 15.10.2014 21:42:59) Odpovědět

  Dotaz na Annu Spěváčkovou - kdy zveřejníte náklady na kampaň? NeraJinak už to udělali.

předchozí
1 | 2 | 3 následující

end is near

Kontakt

iSoutok.cz