Vykrádání bytů na Mělnicku a jak se bránit

Vykradení bytu je černou můrou. Nejen, že přijdete o cenné předměty, ale musíte se smířit s tím, že ve vašem domově se pohyboval cizí člověk. Kromě hmotné škody se tak musíte vyrovnat s psychickými následky. Objasněnost trestních činů vloupání do obydlí je přitom mizerná. Prozkoumali jsme policejní statistiky a získali rady, jak se vykradení bránit.

Dvě třetiny vykradení skončí bez trestu

Mezi lednem a koncem listopadu došlo na Mělnicku k devatenácti vloupání do obydlí. Pouze ve čtyřech případech byl dopaden pachatel, neboli došlo k objasnění trestného činu. V Neratovicích a působnosti místního oddělení policie došlo ke čtrnácti vloupáním, objasněny byly pouze dva případy.  V obvodu Kralupy nad Vltavou došlo ve stejném období k sedmnácti vloupáním, objasněno bylo pět případů. Tato statistika nezahrnuje vloupání do rekreačních objektů. Jak je z čísel patrné, pokud najdete svůj byt “vybílený”, máte dvoutřetinovou jistotu, že se nejenže s ukradenými věcmi nesetkáte, ale že pachatel loupeže nebude ani dopaden.

Kdy se vykrádá nejvíce a jak se bránit?

Zloději do bytu nejčastěji vniknou vchodovými dveřmi nebo oknem. U rodinných domů je pak oblíbeným místem vstupu nezvaných hostů garáž. Před odchodem je tak dobré se vždy ujistit, že všechny dveře a okna jsou dobře zajištěny a uzavřeny. Častou chybou je domněnka, že otevřená ventilačka nevadí. Vadí. Zkušený zloděj dokáže pootevřené okno otevřít. ,,Při výběru bezpečnostních dveří se vyplatí sázka na nenápadnost. Příliš nápadné trezorové dveře lapky spíše lákají - vzbuzují zvědavost, proč majitel investoval do zabezpečení bytu. Zloději pak do takového objektu volí jinou cestu - například přes balkon,” uvádí bezpečnostní expert Pavel Makarius. Ten je také skeptický k elektronickým alarmům s pouze výstražnou funkcí. ,,Smysl má pouze alarm, který proniknutí do objektu ohlásí majiteli na mobilní telefon, nebo přímo bezpečnostní agentuře.” Dobrou radou podle něj je podívat se na byt či dům očima možného zloděje, tedy ,,zapřemýšlet, kde by mohl být nejslabší článek vniknutí do bytu. Tedy kde je nejnižší míra zabezpečení, kde je nejmenší šance, že by byl zloděj spatřen při snaze proniknout do bytu.” 

Kdy hrozí vykradení nejvíce? Podle statistik policie dochází k vykrádání obydlí nejčastěji v létě. Nahrávají tomu jednak byty opuštěné majiteli z důvodu dovolených, a také již zmíněná pootevřená okna. Bránit vykradení se lze i pomocí jednoduchých zásad, které nestojí vůbec nic:

- řádně uzamykat

- neupozorňovat na nepřítomnost

- udržovat přehledný prostor kolem objektu

- nevystavovat cenné věci, nemluvit o nich, při delším odjezdu z bytu je skrýt

- označit si cenné věci a mít jejich soupis

- udržovat dobré vztahy se sousedy

- při výběru firmy na rekonstrukci bytu, insatalaci elektroniky apod. vybírat spoehlivé a osvědčený firmy. Existují případy, kdy si pracovníci přividělávali tipováním pro zloděje.

 

Zdroj: Policie ČR, MVČR

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz