Vzroste na Mělníku navzdory předvolebním slibům cena vody?

Zastupitelstvu města Mělníka je na dnešní jednání předložen návrh na růst ceny vodného a stočného na rok 2015 o 1,60 Kč bez DPH. Důvodová zpráva k návrhu chybí, stejně tak se v usnesení neuvádí, za jaké množství vody je zvýšená cena zamýšlena.

Jednání o zvýšení ceny vodného a stočného pro příští rok se bude projednávat až v samém závěru jednání (25. bod z 28.). Cena vodného a stočného přitom byla součástí předvolební prezentace koaliční TOP09. Ta ve svém programu v bodě ,,… pro spokojené občany” uvádí: ,,zastavit růst cen vodného a stočného.” V opozičních časech mělnická TOP09 zvyšující se cenu vodného a stočného často kritizovala, stejně tak obsazení obou míst v dozorčích orgánech vodáren členy tehdejší koalice. Ve článku o dlouhodobém nárůstu cen vodného a stočného na Mělníku dříve TOP09 uváděla: ,,Trápí nás neustálý růst cen vody v Mělníku. Mělník má 7. nejdražší vodu v Česku. Cena vody se za poslední volební období zvýšila o 18,1 %, přičemž inflace za tutéž dobu byla nízká. Díky TOP 09 bude na základě čerstvého a námi navrženého rozhodnutí zastupitelstva ze září 2014 cenu vody společně se ziskem společnosti Veolia, která z vysoké ceny vody profituje, projednávat i zastupitelstvo města Mělníka dříve, než o ní rozhodnou orgány společnosti Vodárny Kladno-Mělník. Občané tak budou mít prostřednictvím svých zastupitelů kontrolu nad tím, jak se tvoří cena vody pro jejich domácnosti.” (zdroj ZDE)

Tématu ceny vodného a stočného se věnuje i koaliční smlouva současného vedení radnice - v bodě ,,Vedení města” se v ní uvádí: ,,Usilovat o minimalizaci růstu cen vodného pro obyvatele města Mělníka.”

Jak jednání o růstu ceny vody pro příští rok dopadne? Proč u materiálu, který obdrželi zastupitelé není růst ceny vodného a stočného nijak zdůvodněn? Uvidíme večer…

Takto ,,rozsáhlé" podklady zastupitelé před dnešním jednáním o zvýšení ceny vody obdrželi... Důvodová zpráva chybí zcela.

Zdroj: Město Mělník, volební program TOP09, Podklady pro zastupitele, koaliční smlouva

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Top (Kronštat, 26.11.2014 12:43:48) Odpovědět

  Jsem zvědav na pana Schweigstila jako velkeho odpurce zvyšovani vodneho na jeho hlasování....

 2. 1.6Kč (Martin, 26.11.2014 16:34:00) Odpovědět

  Já jim tu korunu šedesát zaplatím, to mě za rok nevytrhne. Co jste si zvolili, to máte... Ale dalo se to čekat...

 3. Schweigstil (T.Mansfeld, 26.11.2014 17:53:33) Odpovědět

  To se nám páně Schweigstil vybarvil !

 4. Internetová televize (Petr Kamber, 26.11.2014 20:25:33) Odpovědět

  Dovolím si krátký postřeh k dnešmímu zastupitelstvu. Překvapila mne dotace na rozvoj internetové televize ve výši 140 tis. Kč. Často navštěvuji tyto stránky , zdají se mi svojí nekonformitou poměrně jedinečné, ptám se obdrží od města také nějakou dotaci??

 5. krátká paměs a sliby (Kamil, 26.11.2014 20:30:52) Odpovědět

  Topka má krátkou paměť a neumí plnit sliby, tak to řekla na zast. pí Housková. Děkuji Jsem rád, že jsem je jako celek nevolil.

 6. zastavit prudký růst ceny vody (Ondřej Tichota, 26.11.2014 22:20:59) Odpovědět

  Dobrý večer,
  hovořili jsme vždy o zastavení prudkého růstu ceny vody. Vzhledem k tomu, že jsme teprve na úplném začátku volebního období a že v orgánech VKM zatím ani nemáme zástupce TOP 09 a nezávislých, jsme růst ceny vody díky své činnosti (náročné analýze její tvorby v uplynulém roce, a tlaku vyvinutém v posledních měsících v mělnickém zastupitelstvu) ovlivnili velmi výrazně. Uvedené navýšení o 1,60 Kč je pro obyvatele města, myslím, výborná zpráva. Dosáhli jsme kýženou změnu praxe - původní návrh Středočeských vodáren (které vlastní spol. Veolia) pro rok 2015 zněl zvýšení ceny o více než 6 Kč. Ale zástupci obcí v orgánech Vodáren Kladno-Mělník, a.s., se v čele s Mělníkem postavili proti a vyjednali navýšení jen o 1,60 Kč. Což je oproti trendu uplynulé dekády výrazná změna. Chtěli jsme zastavit prudký růst ceny, jehož dosavadním výsledkem byla 4.-7. nejdražší voda v republice, a výsledek se dostavil obratem. Což mne osobně překvapilo a velmi potěšilo.

  Současně, nebýt našeho tlaku a snahy o maximální otevřenost rozhodování o věcech obecních, tak by se cena vody ani na jednání zastupitelstva neobjevila a podobně jako v minulých letech by občané Mělníka prostě – dle zaběhnuté praxe – zaznamenali její více než 6korunové zvýšení až na složence a neměli by možnost se k její výši vyjádřit. Tuto možnost dnes díky našemu požadavku na schvalování plánované ceny vody zastupitelstvem města Mělníka mají - prostřednictvím svých volených zástupců.

  Porovnejte nárůst o pouhou 1,60 Kč s tím, že od roku 2011 do 2014 cena vzrostla výrazně ze 77,11 Kč na 91,09 Kč/m3. V úsilí brzdit zdražování cen vody budeme jako TOP 09 a nezávislí samozřejmě nadále pokračovat, a chceme ho dostat na úroveň inflace. I to bude při vyjednáváních náročné (jsme menšinovým akcionářem, nicméně předpokládáme, že stejný zájem mají i zástupci ostatních obcí), ale budeme prosazovat tento zájem obyvatel města na všech dostupných platformách.

  K tomu ještě zajímavost, pro rok 2015 dochází k poklesu plánovaného zisku Středočeských vodáren (Veolia), což je velmi výjimečná situace, zpravidla společnosti chtějí vždy dosáhnout zvýšení zisku a také se jim to poslední dobou velmi dařilo (v roce 2012 plánovaný zisk Veolie skokově vzrostl o 43 %).

  A zároveň dochází k nárůstu výše nájemného, které platí Středočeské vodárny (Veolia) společnosti VKM, a to o ca 8 milionů na celkových ca 208 milionů ročně. Z tohoto nájemného se pak hradí investice do infrastruktury, takže také příznivá zpráva pro občany našeho města.

  Politika je umění možného, a vzhledem k tomu, že jsme na začátku, je toto velmi slušný výsledek naší činnosti. Sliby nezapomínáme, tady ukazujeme, že pracujeme na jejich plnění. A připomenu, že ne všechno je v životě hned, a že předvolební sliby se dávají na čtyřleté období, během něhož by se měly splnit.

  Zdravím Vás.

  Ondřej Tichota

  PS: Martine, kdyby lidé zvolili ve volbách jinak, zaplatili by nárůst přes 6 Kč/m3. A kdybychom předloženou korunu 60 h. dnes neschválili, zvýšila by se cena na rok 2015 o řádově víc, a to dle smluv o tutéž částku jako z loňského na letošní rok. Vzhledem k náročnosti jednání dosažený výsledek považuji za velmi dobrý.

 7. Prezident (Martin, 26.11.2014 23:09:11) Odpovědět

  Z vás jednou bude prezident. Nic jiného jsem ani nečekal... Sliby a sliby a sliby a za každou cenu se dostat na radnici... A pak? Občane, drž hubu a krok.

 8. Ještě zastupitelstvo (Pavel, 26.11.2014 23:27:43) Odpovědět

  Teď jsem sledoval zastupitelstvo,co se děje Na Malém Spořilově tak vážného,že bude starosta vyhazovat peníze za statika?Pracuji v Junkeru a nic narušujícího domy místních jsem nikdy neviděl.Je to celé dost zvláštní kausa.

 9. ?????? (Karel, 27.11.2014 9:22:58) Odpovědět

  Vy máte na Mělníku možnost sledovat zastupitelstvo???? A to si pořád stěžujete. My v Neratovicích nemáme žádné přímé přenosy. Na minulém zasedání byl přesně jeden divák. Potlačování občanských aktivit úspěšně pokračuje díky tlupě Neratovice pořád jinak a ODS.

 10. Několik poznámek - vodné/stočné (J. Dohnal, 27.11.2014 9:28:17) Odpovědět

  Ke včerejšímu projednávání tohoto bodu mám pár poznámek:
  1. je hrubá chyba tajemníka MÚ (odpovídá za materiály do ZM), že předloží zastupitelům takovýto důležitý bod bez jakéhokoliv odůvodnění
  2. vysvětlení O.Tichoty je přehledné a děkuju za něj, ale mělo být právě součástí důvodové zprávy
  3. zástupce města v dozorčí radě VkM je pan Volf - ten se ale do diskuse vůbec nezapojil a nic nevysvětlil - to je špatně, očekával bych z jeho strany daleko větší aktivitu v tomto bodě

 11. VKM (Martin, 27.11.2014 10:36:57) Odpovědět

  Bod 3:
  Pan Volf docílil všeho, co chtěl, teď už o něm nebudeme vědět, až do dalších voleb. To je ta mlčící mini menšina, co ho volila...


balisety stop

Výkop

Kolo první - zastupitelstvo

Kolo druhé - mediální (Mělnický deník) (iDnes.cz)

Kolo třetí - kolik stálo dopravní značení na Pražské

Kolo čtvrté - Za co může policie a za co město?

Kolo páté - konec balisetů?

Kontakt

iSoutok.cz