Weby měst – který je nejlepší?

Letní „okurková“ sezóna je v plném proudu a tak je čas pustit se do článků na témata, která se sama dlouhodobě nabízejí. Takovým tématem je i srovnání webů měst. Bude se jednat o kombinaci v hodnocení subjektivních i objektivních faktorů. Takže – který web měst je nejlepší a který nejhorší?

Nejprve se pustíme do subjektivních kategorií webů měst Mělník, Neratovice a Kralupy nad Vltavou (www.melnik.cz , www.neratovice.cz , www.mestokralupy.cz ). Vzhled webu přesně takovým parametrem, jehož hodnocení je dáno pouze vkusem a estetickým vnímáním hodnotitele je. Abychom subjektivní pocity alespoň trochu eliminovali, hodnotilo nás weby celkem pět. U vzhledu byla jednoduchá shoda na posledním místě, které patří Mělníku. Tabulkový vzhled, vyskakující menu, nesourodé barvy (byť vycházející ze znaku města) prostě nejsou ničím hezkým. Pořadí mezi weby Neratovic a Kralup se určovalo hůře. Neratovický web má lépe zvládnutou hlavičku a celý prostor vrchu stránky, kralupský pak zase nižší části (což je dáno fontem i celkově lepším grafickým stylem). Nakonec ale o fous zvítězil web neratovický. Pořadí webů podle vzhledu tak je: 1. Neratovice, 2. Kralupy, 3. Mělník.

V kategorii členění webu jsme hodnotili zejména logiku uspořádání a dostupnost informací. V této, rovněž subjektivní kategorii, také zabodovaly Neratovice, řešení Kralupského webu, kdy je více odkazů hned na první stránce, má ale také své přednosti. Výhodou neratovického webu tak je spíš rychlejší zorientování v kategoriích webu. Mělnický web opět výrazněji zaostal. Pořadí v kategorii členění webu tak je: 1. Neratovice, 2. Kralupy, 3. Mělník.

Poslední ze subjektivních kritérií jsme nazvali faktor X. Konkrétně má vyjádřit nějakou speciální možnost nebo funkci webu, která se uživateli nabízí. U neratovického webu zaujme jak virtuální prohlídka města, tak možnost zaslat upozornění na závady nebo nepořádek ve městě. Nechybí kalendář akcí. Odkaz na Facebook a Google maps. Nelíbí se nám změť odkazů v pravém sloupci webu, každý je jinak graficky vyveden a logické nám nepřijde ani jejich pořadí. Kralupský web nabízí pět (!!!) jazykových mutací, (web Neratovic je pouze v češtině, web Mělníka nabízí mimo češtiny také angličtinu a němčinu), sekci „otázky a odpovědi“, kde se může občan jak ptát, tak se dočíst odpovědi na nejčastější otázky, podobně jako na neratovickém webu i zde se nabízí změť odkazů (opět ne zcela logicky seřazená a opět graficky nejednotná). Kalendář akcí je na webu trochu utopený, najít se ale s trochou úsilí dá. Tím ale výčet končí. Mělník zklamal i v této oblasti a dvě cizojazyčné jazykové verze to nezachránily. Mimo ně totiž vlastně nic dalšího nenabízí, dokonce není na úvodní stránce ani odkaz na aplikaci „průvodce městem“ pro chytré mobily a tablety, která se dá zdarma stáhnout. Proto i pořadí X faktoru je 1. Neratovice, 2. Kralupy, 3. Mělník.

Objektivně lze hodnotit tři kategorie. Chybovost kódování stránek (to je technická záležitost) je ošemetné hodnotit, protože každé stránky mohou být optimalizované pro jiné prohlížeče. Hodnotit proto budeme pozici ve vyhledávačích + tzv. ranky (neboli jak vyhledávače hodnotí informační a kvalitativní hodnotu webu) a doménu.

Pozice ve vyhledávačích je vždy závislá na zvoleném klíčovém slově. Pro nás to budou celé názvy měst ve vyhledávačích Seznam.cz a Google.cz. Mělník obsadil u obou první místo. Stejně si vedly Neratovice. Zaváhání nastalo u Kralup, které sice obsadili svým webem první pozici ve vyhledavači Seznam, na Googlu jsou ale až druhé. Pořadí v tomto případě tedy je: 1. Mělník + Neratovice, 3. Kralupy.

Ranky určují hodnotu, nakolik kvalitní jsou podle vyhledávačů stránky na určitě doméně. Vyhledávače svoje parametry pro hodnocení tají, obecně lze ale soudit, že se jedná zejména o stáří stránek, jejich aktualizaci, informační hodnotu dle chování čtenářů a počty chybných zobrazení (neexistujících stránek). Opět hodnotíme za vyhledávače Seznam a Google. Mělník obdržel od obou hodnocení 5/10. Neratovický web ohodnotil Google 4/10 a Seznam 5/10. Kralupy si pak za své městské stránky připsaly hodnocení 5/10 od Googlu a 6/10 od Seznamu. Pořadí v této kategorii tak je: 1. Kralupy, 2. Mělník, 3. Neratovice.

Poslední, co budeme hodnotit je doména. U Mělníka i Neratovic naprosto logická a v pořádku, u Kralup má nejlogičtější doména kralupy.cz soukromého vlastníka. Pořadí proto je 1. Mělník a Neratovice, 3. Kralupy. (Pro zajímavost uvádíme, že domény mestoneratovice.cz a mestomelnik.cz nepatří městům, ale soukromému držiteli, stejně tak kralupynadvltavou.cz patří soukromníkovi).

Jak tedy naše celkové hodnocení dopadlo po sečtení všech pořadí (nejnižší součet pořadí = nejlepší celkové umístění)?

Nejlepší hodnocení si od nás zasloužila webová prezentace Neratovic, která dokázala obsadit nejlepší místa v pěti kategoriích ze šesti. Propadla v jediné – v hodnocení vyhledávačů. Součet všech pořadí u Neratovic byl 8. Se shodnými součty pořadí (13) se na druhém až třetím místě umístily weby Kralup a Mělníka. Kralupský web o druhé místo připravila doména, Mělnickému webu od blamáže pomohlo umístění ve vyhledávačích a jejich hodnocení webu. Pokud by si ale některé z měst opravdu zasloužilo nový web, pak je to právě Mělník…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz