Za každého pasážéra lodní dopravy platí Mělník 250,- korun

Pod Mělníkem jezdí lodička. Je to fajn. Místní i turisté si mohou prohlédnout vinice, zámek, komory z hladiny řeky a strávit přijemnou projížďkou pár chvil. Problém je, že za každého pasažér doplácí město přibližně 250,- korun. Je s takovými počty lodní doprava pod Mělníkem přínosná?

Lodní dopravu provozuje od loňského roku firma TUG, s.r.o. Před ní to zkoušeli manželé Kožení, jejich pokus skončil z důvodu nerentability (a povodní). Plavební sezóna na tento rok je plánována od 30.5. do 28.9. Plavební řád si můžete stáhnout ZDE.

Z materiálu, který dostali předložený zastupitelé města vyplývá, že dle údajů provozující firmy v roce 2013 skončil provoz lodní dopravy pod Mělníkem ztrátou. V roce 2013 loď svezla přes tisíc pasažérů a na jízdném vybrala 118.000,- korun. Náklady na provoz firma vykázala ve výši 495.000,- korun. I přes třistatisícový příspěvek od města tak v loňském roce provoz lodní dopravy pod Mělníkem byl pro provozovatele ztrátový. Za každého z pasažérů město zaplatilo více než dvojnásobek průměrné ceny prodané jízdenky.

V letošním roce firma požádala město o příspěvek 250.000,- korun. Zastupitelé přidělení dotace schválili. Bude-li stejný zájem o plavbu lodí jako v roce předcházejícím, bude příspěvek města na jednoho pasažéra kolem 250,- korun. Cena jízdného za hodinovou okružní plavbu pod Mělníkem je 120,- korun.

Z údajů firmy se dá dopočítat, že průměrná obsazenost jedné plavby je 5-10 pasažérů. Je to skutečným nezájmem turistů a občanů Mělníka, nebo špatnou propagací? Vyplácí se městu dotovat soukromé podnikání, u kterého jen třetinu nákladů zaplatí ten, kdo službu využije? Z čistě ekonomického hlediska jistě NE. Z pohledu nabídky aktivit pro turisty a možná i určité prestiže může odpověď znít ANO. Vždyť i u kulturních akcí apod. město nepřímo příspívá na každý zakoupený lístek do kultrního domu, na každou knihu do knihovny apod. Dalo by se napsat - vše je otázkou priorit.

zdroj: materiály pro zastupiele města

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. Co láká mělnické turisty ? (Standa, 23.7.2014 17:29:41) Odpovědět

    Upřimně řečeno, po rozhovorech s turisty u zámku k nám téměř všichni jedou pouze za výhledem a za soutokem. Část z nich tudy projíždí na kolech podle Labe, nebo míří k Máchovu jezeru. Dle mého názoru město doplácí na to, že stále nemáme podzemí a řeka je daleko a ještě je u ní mrtvo. Dnes již v některých městech koupíte vstupenky, které výhodně zahrnují několik atrakcí a může to být i výletní lodní plavba, k níž vás může také něco dovézt. A poslední výtku mám k restauracím u Labe pod Mělníkem. Jeďte se podívat na cyklostezku do Beřkovic, či Počapel a je to zcela jiný svět. Vůbec nemusím vzpomínat jiná města.

  2. Věž (Jirka z Mělníka, 24.7.2014 20:21:42) Odpovědět

    Bohužel, Standa má asi pravdu. I ti, co se snaží hledat nějaké další turistické zajímavosti, jsou často překvapení, že město nic dalšího nenabízí. Místní lidé samozřejmě nějaké další znají, ale málokdy se turista zeptá a v ještě méně případech na tipovanou zajímavost zajdou. A k tomu se napálí cena vstupného na mělnickou kostelní věž za padesát korun, to už je zřejmě dost.

  3. dotace (podnikatelé, 30.7.2014 17:58:28) Odpovědět

    Podnikatelé mají možnost požádat na Ministerstvu na podobné aktivity o dotace. Moc nechápu, proč je chtějí od MÚ. Zkusili to alespoň? (minist. pro místní rozvoj).


end is near

Kontakt

iSoutok.cz