Zájezdní hostinec Želízy

U hlavní silnice z Mělníka na Českou Lípu v obci Želízy stojí vedle autobusové zastávky zájezdní hostinec. Zvenku docela typická stvaba pro tento druh restaurací. Dostali jsme několik doporučení, abychom sem zavítali. Hostinec je prý již 21 let provozován jedním majitelem a i v malé obci si vede úspěšně. Jak naši návštěvu hodnotíme?

Prostředí: 4

Jídlo: 2+

Cena/kvalita: 1

Celkové hodnocení: 2

Zájezdní hostinec Želízy

Prostředí: 4

Zvenku se jedná o typickou budovu zájezdního hostince. Když se řekne toto spojení, vždy se mi v představách vybaví hostince tak, jak jsou zaznamenány ve starých černobílých filmech. Jednoduché, ale fortelné zařízení, bodrá obsluha rodinného podniku, poctivá tradiční česká kuchyně. Druhá a třetí část předchozí věty zde bezezbytku platí. Interiér, to je bohužel jiná liga. Hned za vchodem vás přivítají “malované české dějiny.” Z nich se dovíte, že češi se zde usídlili kvůli chmelu, kyprým dívkám a také proto, že už se prostě nechtěli táhnout dál. Ze stropu nad vámi visí v jedné ze dvou stravovacích místností (která je zřejmě nekuřácká?) tři různé lustry, stoly i židle mají svůj věk a je to na jejich povrchu znát. Toalety by mohly posloužit jako kulisy levného hororu. Ne proto, že by byly nečisté, ale proto, že příchod k nim a jejich vykachlíkování není nepodobné příchodům na pitevny v nemocnicích. Chvíli po příchodu vás přivítá majitel a obsluha pan Legner v jedné osobě a návštěva hostince najednou dostává zcela jiný ráz. Osobitý přístup majitele začíná tím, že vám z jídelního lístku doporučí to, co se podle něj v kuchyni opravdu povedlo. A jak jsem slyšel, je dobré na tato doporučení dát. Majitel se vám svěří, že vlastní hospodu si pořídil, protože nesnášel nošení bílých košil. Že hosté mají nejradši poctivou českou kuchyni, žádné Pohlreichoviny. A že nejlepší jsou hospody, který jsou hnusný, ale lidi tam choděj za dobrým jídlem. Rozhovory s hosty podniku patří k běžné praxi a řadím to ke kladům tohoto stravovacího zařízení. Patří to sem. Získáte pocit, že jste opravdu host. Jako na návštěvě rodiny.

Zájezdní hostinec Želízy

Jídlo: 2+

Z jídelního lístku (papír A4 v euroobalu), čítajícího něco přes desítku hlavních jídel a dvě polévky vybírám gulášovku za dvacku a kuřecí roládu s bramborovou kaší. Ceny jídel jsou 85,- korun, jedno je za 65,-. Majitel mě ještě ujistí, že pokud bych si z nabídky nevybral, kuchař mi připraví, na co mám chuť. “Protože nejhorší je nedat hostům, na co mají chuť,” říká majitel.

Velká porce teplé gulášové polévky je doplněna domácími (to se jen tak nevidí!!!) rohlíky. Polévka je bez přehánění skvělá. Hustá, chutná a klidně by stačila jako hlavní chod. Domácí rohlíky jsou milou záležitostí. Určitě i ony dokládají vztah majitele ke své hospodě.

Kuřecí roláda s bramborovou kaší (slovy majitele “bramborová kaše z brambor”) také nemá chybu. Kaše je jemná, chutná, je z ní cítit pravé máslo, ozdobená zelenou částí lahůdkové cibulky. Maso je dobře propečené ale není vysušené, nádivka chutná. Soli bylo použito akorát. K chuti jídla nelze mít výtku. K poměru kaše a rolády by drobná výtka být mohla. Rolády mohlo být tak o čtvrtinu větší porce. Ale bavíme se o jídle za 85,- korun…

Co se týče jídla, rozhodně nadprůměrná záležitost, kterou hodlám zopakovat. Škoda, že jídelní lístek není dostupný na internetu, protože za gulášovkou bych cestu vážil kdykoliv.

Zájezdní hostinec Želízy

Cena/kvalita: 1

Polévka za dvacku, svíčková s domácím knedlíkem, kuřecí stehno s knedlíkem a zelím, maďarský guláš a další jídla za 85,-, smažený řízek s bramborovým salátem za 100,- (obří řízek i porci salátu nutno vidět), minutkový kuřecí steak se žampiony, nivou a opečeným bramborem za 100,- jsou vzhledem k jídlu, které vám přinesou, výborné ceny. Třetinka malinovky za 15,-.

Celkové hodnocení: 2

Zájezdní hostinec v Želízích je tak trochu nadpřirozený úkaz. Když jsem v začátku článku psal o tom, jak si představuji, že za první republiky vypadaly zájezdní hostince s poctivým českým jídlem, hostinec v Želízích tyto představy zhmotňuje. Z mého pohledu je škoda, že stejnou péči jako výborná jídla nedostávají také prostory hostince. Ne, nechci, aby v Želízích bylo Aromi, Slovanský dům, Alcron. Udělat z této hospody hezkou hospodu by nemuselo dát tolik úsilí. Otázkou je, zda by se ale pak již tak široký počet strávníků neznásobil a kvalita jídel a přístup majitele nešli dolů. Jídlem je hostinec v Želízích na úrovni nejlepších pražských hospod. Za polovinu jejich ceny. A to už za návštěvu trochu partyzánského prostředí stojí…

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. Dotaz. (Františka Krejzová, 23.6.2014 16:36:21) Odpovědět

  Marně hledám na vašich strán kách otevírací dobu a telefon. Sdělte prosím. F.K.

 2. Pro Františku (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 30.6.2014 9:45:39) Odpovědět

  Dobrý den Františko,
  otevírací dobu v rámci recenzí restaurací neuvádíme, protože by nebylo v našich silách ji kontrolovat u každé recenzované restaurace a čtenáře bychom mohli uvést nechtěně v omyl. Pokud si dobře vybavuji, restaurace je zavřená v neděli a pondělí, jinak funguje od 11 hod. do odchodu posledního štamgasta. Znalí ale vědí, že i v neděli se vyplatí v době oběda vzít za kliku a pokud je majitel přítomen, jídlo připraví...

 3. Tupý pingl (Evosheek, 11.3.2017 23:09:04) Odpovědět

  V této hnusně zakouřené knajpě jsme se v chladném počasí stavili na teplý čaj. Hulvátský buran s poďobanou tváří nám hned dal najevo, že obtěžujeme. Naší objednávku čaje snášel jen velmi těžko a když jsem okomentoval jeho nevhodné chování, řekl nám: "Když se vám to tu nelíbí, můžete vypadnout!!!!" Tak jsme se zvedli a šli jsme pryč. Doporučuji všem cestovatelům na trase Česká Lípa - Praha vyhýbat se této podřadné putyce obloukem.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz