Zajímavosti jedné neratovické petice

Neratovice jsou městem, kde jsou různé petice doslova na denním pořádku. A také proč ne, je to demokratický způsob vyjádření názoru obyvatel. Aktuálně se jedna z petic, která je sepisována přes web, těm ostatní vymyká. Čím?

Petice se týká plánované výstavby přístaviště turistických lodí v Lobkovicích. Což je věc, která rozhodně přispěje ke zatraktivnění města. Předmětem tohoto článku však není zabývat se samotným přístavištěm, zda má být, jak veliké a v jakém místě. Zaujala nás právě ona petice. Přístavišti se možná budeme věnovat někdy příště.

Za petiční výbor vystupují občané, kteří v Neratovicích nemají trvalé bydliště. Ve čtyřčlenném výboru jsou tři občané Prahy 9 a jeden z obce Koleč. Tři lidé z petičního výboru uvádějí, že mají v Lobkovicích nemovitost. Dosud bylo ve městě zvykem, že petice zakládali místní občané, lidé, kteří mohou v místě volit, lidé, za které město dostává z rozpočtového určení daní jako za své obyvatele peníze. Tím je současná petice vyjímečná.

Druhou zvláštností jsou signatáři petice, kterou k dnešnímu dni na internetu podepsalo 80 lidí. Rovná polovina z nich totiž neuvádí jako bydliště Neratovice. Najdete zde signatáře z Prahy, Chebu, Horního Jiřetína, Děčína, Kunína, Vsetína, Trutnova apod. Otázka je, jakou váhu mají mít pro zastupitele takové podpisy. Má neratovický zastupitel rozhodovat podle názoru občanů jiných, často velmi vzdálených měst? Jakým způsobem může neratovické přístaviště ovlivnit život například v Kuníně? Řekli bychom, že méně, než kunínská mlékárna život v Neratovicích. Dosud bývali signatáři petic v Neratovicích vždy naprosto dominantně obyvatelé tohoto města.

Třetí vyjímečností petice o přístavišti je, že jí veřejně nevyjádřil podporu žádný z volebních subjektů v  zastupitelstvu. Jediný odkaz jsme dohledali na Facebooku Strany Zelených, která ale momentálně ve městě v zastupitelstvu není.

Ovlivní tedy tato petice rozhodování zastupitelů? Prozatím k tomu tentokrát není příliš důvodů.

Zelení Mělník

Jedině Strana zelených propaguje petici na svém profilu.

zdroje:

petice

Facebook Strany zelených Měník

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. To je zase článek ... (M., 19.10.2015 12:13:23) Odpovědět

  Podle úrovně článku to nevypadá, že byste se zúčastnil veřejného setkání s vedením města (starostka, místostarostka, Lenc a tajemník), zástupci ŘVC a jedné cestovky ke stavbě přístaviště, které se konalo minulý týden v Lobkovicích. Pak byste pochopil, kdo jsou lidé v petičním výboru, a že existuje i papírová petice, u níž se počet podpisů pohybuje již v řádu stovek. Třeba zmínit, že dva ze zastupitelů, kteří bydlí v Lobkovicích se vůbec nedostavili.

 2. to je zase článek.... (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 19.10.2015 12:33:12) Odpovědět

  Dobrý den M.,
  možná se budete divit, ale na diskuzi zástupce naší redakce byl.
  Jak je uvedeno v článku, ten se zabývá elektronickou peticí, ničím jiným. Ostatním aspektům se bude případný jiný článek.

 3. proč o tom píšete? Proč nepíšete o tom, jak starostka ignoruje P (Anna Spěváčková, 19.10.2015 14:37:50) Odpovědět

  Je dobré si přečíst, nejen přečíst, ale velmi dobře prostudovat petiční zákon-

  Hned paragraf 1 uvádí, že KAŽDÝ má právo se obracet sám nebo společně na státní orgány.....

  Každý znamená každý, i Marťan, když bude občanem ČR starším 15 let. Každý může být starší 15 let, jen ten, kdo za ně bude jednat, musí být starší než 18 let. Nikde není podmínky, že člověk podepisující petici musí bydlet v místě které se petice týká.

  V paragrafu 2 se praví, že ve výkonu práva petičního nesmí být nikomu bráněno.

  A pozor, nyní velmi důležitá věc: petice musí být písemná. Petice na internetu je jen jakousi pomůckou, jak zjistit, zda jsou občané opravdu proti sledované záležitosti.

  Lobkovičtí proto opravdu zorganizovali písemnou petici, na které bylo v době odevzdání na radnici 404 podpisů. A znovu opakuji, že je jedno, kdo a odkud se na ní podepsal a kolik je celkem podpisů.

  Jenže to má háček: petice podle petičního zákona je určena jen státním orgánům!!!!! Ne samosprávě. A proto slušné samosprávy si samy vytvářejí pravidla podle petičního zákona pro petice radě a zastupitelstvu. Vše, co je v petičním zákoně, platí!!!!

  I neratovická rada města dne 25. 8. 2011 přijala PRAVIDLA K VYŘIZOVÁNÍ PETIC PODLE ZÁKONA Č. 85/1990 Sb., O PRÁVU PETIČNÍM, V PLATNÉM ZNĚNÍ, která upravují postup pro příjem petic určených radě a zastupitelstvu. Jenže starostka i rada tato pravidla ignorují a petice řeší jako kvalifikovanou žádost podle zákona o obcích, tj. podepsat je musí nejméně 0,5% občanů města Neratovice a to starší 18 let.

  Tomu se říká podraz či podvod, vyberte si co chcete.

 4. Petiční relevance (Libor Petříček, 19.10.2015 17:56:18) Odpovědět

  Pokud chce petent podepsat petici platně a účinně, musí tak učinit v listinné podobě. Inetrnetová forma petice, či spíše její "vyvěšení" na internetu tak slouží jen jako komunikační kanál, kterým se obsah petice distribuuje. Pokud kdokoli s obsahem petice souzní a chce se stát petentem, musí ji podepsat v listinné podobě, internetový podpis má jen jakýsi deklaratorní charakter, přičemž nejsou vyloučeny ani podpisy šprýmařů, profesionálních nespokojenců apod. Mudrovat nad tím, kdo se jako signatář petice objevil čo neobjevil na netu nemá valného smyslu.
  Jinak se plně připojuji k tomu, že důležitý je snad obsah petice a ne to, kdo ji na netu "podepsal". Listinné vyhotovení petrice podepsali v převážné většině rezidenti a to v počtu několika stovek lidí.
  Vyvozovat jakékoli závěry z toho co má kdo jako "trvalé bydliště" napsáno v OP je také zavádějící. Odhady uvádějí, že až 1/3 obavytelstva skutečně žije jinde, než mají uvedeno v OP, ať už za jakýchkoli důvodů.

 5. ? (M., 19.10.2015 20:02:19) Odpovědět

  A kdo byl ten Váš agent? Jako v prvorepublikových filmech - tajemník?

 6. daší zajímavost (Mirka, 19.10.2015 20:22:32) Odpovědět

  Kontakt na zástupce petičního výboru (aklp@seznam.cz) nepatří žádnému z autorů petice, ale advokátní kanceláří Libora Petříčka. Ten zastupuje například šéfa pražské TOP09 z Prahy 1 Lomského. Náhoda?

 7. no a co? (Vilém, 20.10.2015 11:38:51) Odpovědět

  Co sem pletete nějakého Lomského a TOP 09. Zdá se, že chcete snížit význm petice občanů, kteří jsou odhodláni se nejen odvolat, ale jít i k soudu. Nebojí se město, že nakonec prohraje spoustu peněz jen proto, že starostka neustoupí?

 8. Souhlas (M., 20.10.2015 16:34:34) Odpovědět

  Souhlas s Vilémem. Beztak TOP 09 je stále lepší než Neratovice jinak.

 9. ale ale (Mirka, 20.10.2015 19:40:41) Odpovědět

  Uvedla jsem zajímavost. Nepřijde mi normální dát místo vlastního emailu rovnou email právní kanceláře.
  Tak se vám, Viléme, omlouvám. Grc, grc.

 10. TOP nezastupuji (Libor Petříček, 23.10.2015 5:08:07) Odpovědět

  Dovolím si upřesnit vzhledem k jednomu z příspěvku, ze nase AK nikdy pana Lomskeho nezastupovala. Zastupovali jsme pred několika lety MČ Praha 1, smlouvu za městskou cast pan Lomsky coby starosta podepisoval. Poté ca nase AK provedla jiste analýzy, doporučila tehdejšímu zastupitelstvu , aby samo na sebe podalo trestni oznameni, čímž, světe div se, nase "kariéra" práv.zastupcu MC P1 skončila odvoláním plne moci (:-)). Tolik k propojení nasi AK s TOP 09. S přátelským pozdravem všem milovníkům konspiračních teorií LP

 11. Re pani Mirka (Libor Petříček, 23.10.2015 5:15:39) Odpovědět

  E-mailový kontakt na AK namísto e-mailu soukromého u petice, ktera je ze sve podstaty "kolektivním dílem" je naprosto normální. LP

 12. Jeste k pesticim obecne (Libor Petricek, 23.10.2015 5:25:06) Odpovědět

  Pravin podani se vzdy posuzují podle obsahu, nikoli podle nazvu. Je tedy lhostejné , zda je petice nazvaná petici dle zakona petičního ci petici dle zakona o obcích. Adresát petice je povinen podle obsahu vyhodnotit, podle jake normy je petici nutno posuzovat a čím se bude řídit jéje dalsi "osud", k tomu viz take na netu dostupné výkladovém stanovisko MV ČR. Tolik pro pravni puristy mudrujici nad formou přehlížejice obsah. LP

 13. žádný obsah (Pavel Šanda, 25.10.2015 13:16:44) Odpovědět

  Internetová petice nemá absolutně žádnou relevanci.
  Takže celý článek je vlastně o ničem.

  Jinak informace o celé kauze přístaviště Lobkovice najdete z různých pohledů na oficiálním webu města (včetně Listů města Neratovice), na www.neratoviny.cz (včetně posledních dvou čísel papírových Neratovin), něco také na webu mojenera.cz a také něco v diskusi na neratky.cz.

  Všechny tyto zdroje jsou více k věci než tento článek.

  Jinak, která strana co podpořila či nepodpořila, je vcelku dobře vidět z hlasování na středečním zastupitelstvu.

  Výsledkem projednávání byly dva návrhy usnesení.

  Jedno jsem navrhl já a to pověřovalo starostku jednáním s Ředitelstvím vodních cest o přesunu projektu do lokality pod jezem.

  Druhé bylo protinávrhem starostky Mrzílkové a to pověřovalo starostku jednání s ŘVC o změně lokality (bez jejího upřesnění).

  Pro návrh starostky hlasovalo 9 zastupitelů - 8 zastupitelů Neratovice jinak a 1 zastupitel KSČM.

  Pro můj návrh usnesení hlasovalo 10 zastupitelů - 3 zastupitelé ČSSD, 3 zastupitelé ODS, 1 zastupitel TOP 09, 1 zastupitel VPM, 1 zastupitel KSČM a 1 zastupitel Neratovice jinak.

  Z ohlasů publika skládajícího se z velké většiny z občanů Lobkovic a veslařů přímo na zasedání i po něm bylo zřejmé, že mezi nimi měl z velké většiny podporu můj návrh usnesení.

 14. E-petice se nedávala na úřad (Martin Růžička, 7.12.2015 6:34:48) Odpovědět

  chtělo by to před napsáním zprávy ověřit informace. A něco si zjistit. Předávala se papírová podoba s více než 300 podpisy.
  -- -- --
  Bude ten článek o přístavišti?
  Najděte si, prosím, všechny zdroje: ŘVC, město a i občany z Lobkovic
  hezký den


end is near

Kontakt

iSoutok.cz