Zákaz hazardu? Co si myslí zastupitelé a psychiatr?

Zákaz heren? Referendum? Jaký je názor zastupitelů Zdeňka Nedvěda z Mělníka, Hany Vojtové z Neratovic a psychiatra Pavla Konečného, odborníka v oblasti závislostí?

Zajímavá aktivita sociálních demokratů v Neratovicích, kteří se rozhodli usilovat o referendum na téma zákazu hazardu ve městě nás v pondělí 9.6. přiměla požádat o názor na problematiku některé zastupitele ze všech tří velkých měst Mělnicka. Tři náhodně vybrané z každého města. Dosud jsme obdrželi odpovědi od dvou z nich, odpovědi dalších po obdržení doplníme.

1) Domníváte se, že herny je třeba zcela zakázat nebo postačí jejich provoz upravit a omezit (např. územím, otevírací dobou apod.)?

2) Považujete za rozumné, aby o naprostém zákazu výherních automatů na území města rozhodli lidé v místním referendu?

Zdeněk Nedvěd /KSČM/, Mělník:

1. Myslím, že problematika heren, hracích automatů a gamblerství se nedá jednoduše shrnout jen do několika základních otázek typu ano/ne, nebo zakázat/nezakázat.

Pouhé striktní zákazy, zatím žádný obdobný problém nevyřešily. Můj osobní názor je, že v současné době je možné a reálné provoz heren omezit územím a zónami bez heren, spolu s omezením otevírací doby.

2.To není pouze otázka rozumnosti místního referenda, ale hlubšího zamyšlení nad všemi souvislostmi spojenými s hracími automaty. Proto se domnívám, že referendum k zákazu automatů je pouze jednou z mnoha otázek a odpovědí na tuto problematiku.

Hana Vojtová /KSČM/, Neratovice

Ad 1) Herny je třeba zcela zakázat na území města. Tuto otázku jsem rozebírala poslední dobou s mnoha občany Neratovic ve věku 22 - 55 let a všichni se shodli na stejné odpovědi. Tento problém se musí řešit prevencí, ale současný stav se musí nastartovat zakázáním heren ve městě.

Ad 2) Místní referendum ne.

Dana Zrůstová /ČSSD/, Kralupy nad Vltavou

1) ne 
2) ne

Horší zlo je lichva, půčky a podomní prodejci, to ohrožuje všechny občany.

Psychiatr Pavel Konečný: Primární je problém s alkoholem

Psychiatr Pavel Konečný je respektovaným odborníkem v oboru závislostí. V rozhovoru pro MF Dnes (rozhovor se týkal diskuze o zákazu výherních automatů ve Zlíně) uvedl, že primární je problém s alkoholem, úplný zákaz heren je nesmysl a značí přístup k lidem jako k nesvéprávným.

Pavel Konečný: ,, Závislost na automatech se často pojí s problémy s alkoholem. Řada pacientů přijde s tím, že má problém s automaty a poté, co si spolu podrobně pohovoříme, zjistíme, že nikdy nehrají střízliví. K automatu jdou výhradně tehdy, pokud mají něco vypitého.

Takže alkohol je pro ně větším problémem?

Ano. Problém s alkoholem je primární, automaty jsou až sekundární. Kdyby nepili, nepůjdou hrát. Alkohol je spouštěč k nezodpovědnému jednání. Pokud takový člověk nebude abstinovat, nemá šanci uspět,” uvádí v rozhovoru pro MF Dnes Pavel Konečný.

,,Boj proti výherním automatům je dlouhodobě předmětem mnoha debat na zlínské radnici. Jak by podle vás mělo město postupovat?

Domnívám se, že lidé jsou v naprosté většině svéprávní. Měli by nést odpovědnost za své jednání, ta by neměla být přenášena na někoho jiného. To by jen podporovalo jejich závislost. Pokud radnice řekne: dobře, my veškerý hazard vymýtíme, aby to lidi nelákalo, přistupuje tak k nim jako k nesvéprávným osobám.

Což asi není úplně v pořádku.

Myslím, si, že lidé mají možnost svobodné volby jak žít svůj život. Ale na druhou stranu by nemělo docházet k tomu, že město podporuje automaty jen proto, že z nich má ekonomický zisk.

Ale zákaz automatů a kasin v určitých lokalitách města je v pořádku, ne?

Samozřejmě, například v okolí škol nebo v centrech by v žádném případě být neměly. Z takových prostor by měly být herny co nejdřív vytlačeny.

Vaše kolegyně Dabrila Hrůzová, která se rovněž specializuje na patologické hráčství, by automaty úplně zakázala.

Ano, ale je to reálné? Asi není. Nehledě k tomu, že v současnosti je velký problém i se sázkařskými kancelářemi a internetovým sázením, kde se tipují výsledky sportovních utkání. Spousta lidí, kteří za mnou chodí, mají potíže tohoto charakteru,” uvádí dále v rozhovoru psychiatr Pavel Konečný. 

Celý rozhovor si můžete přečíst zde: http://www.psychocentrumzlin.cz/doc/uplny_zakaz_heren.doc (soubor ve formatu .DOC)

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. x (Milan, 12.6.2014 9:36:28) Odpovědět

  A co takhle napsat, kteří zastupitelé na otázky neodpověděli?

 2. Pro Milana (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 12.6.2014 23:41:46) Odpovědět

  Dobrý večer Milane,
  pošlete nám Váš mail, seznam oslovených Vám zašlu.

 3. . (Miroslava, 13.6.2014 10:11:18) Odpovědět

  Milé překvapení jsou odpovědi obou zastupitelů! Stop populismu!


end is near

Kontakt

iSoutok.cz