Zaniklá místa Mělnicka

Březov, Polabský mlýn, Rozbořenka, Suchý mlýn, Šitol nebo Třebošice. Tato a další místa na nových mapách nenaleznete, v minulosti však byla součástí života na Mělnicku. Seznamte se se zmizelými místy Mělnicka.

Příroda se po zimním spánku začíná pomalu probouzet a milovníci pěšího turismu začínají přemýšlet, kam by je mohly nohy zanést. Netradičním tipem na procházku mohou být právě zmizelá místa Mělnicka. Některá mají zajímavé osudy…

Třeba taková Třebošnice. V patnáctém století tvrz, později kolem ní vyrostla malá víska. Ještě v polovině dvacátého století bylo toto místo osídleno, mezi lety 1960-1970 však Třebošnice padla za oběť budovatelskému úsilí. Na jejím místě od té doby naleznete odkaliště Spolany Neratovice, a to přesto, že samotná chemička stojí na druhém břehu Labe.

Ve skále zachované místnosti naleznete nedaleko Nosálova. Lokalita nazvaná Suchý mlýn byla opuštěna možná ještě před koncem druhé světové války a dnes její historii dokládají stáje pro dobytek, okno pro svatý obrázek a další poměrně četné prostory vytesané v pískovcové skále.

Druhá světová válka vůbec udělala s některými krásnými místy a stavbami své. Samota se nachází nedaleko obce Želízy. Usedlost vybudoval před koncem první půlky 19. století geodet Anto Heide, opuštěna zůstala krátce po válce.

Téměř zapomenutý je Polabský mlýn, ležící v Mělníku na říčce Pšovce (naleznete jej před ústím říčky do Labe). Chátrající stavba nabízí smutný pohled na někdejší městský mlýn, naleznete zde ještě stále zbytky náhonu a pokud nahlédnete dovnitř, i další pozůstatky kdysi prosperující výroby.

Pokud vás netradiční procházky za zmizelými místy a objekty v okrese Mělník zajímají, doporučujeme web www.zanikleobce.cz , který se podobnými místy zabývá a v okrese Mělník uvádí 36 zaniklých obcí, osad a objektů. Jejich objevování může být docela dobrým dobrodružstvím… Zaniklá místa Mělnicka neleznete ZDE.

zdroj: zanikleobce.cz

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz