Zastupitelé mají mlékojedskou kanalizaci ve svých rukou

Těžkou ránu zažívají občané neratovické části Mlékojedy. V letošním roce jim mělo město zbudovat kanalizaci, očekávaná dotace však do Neratovic nedorazí. Přesto mají zastupitelé její výstavbu stále ve svých rukou. Jak je to možné?

Dotaci udělujeme. Vlastně ne, neudělujeme.

Podle všeho byla městu dotace v Operačním programu životního prostředí přiznána. Koneckonců jako podpořený projekt je vyvěšena na webu ZDE. Zřejmě i proto se již před volbami na stránkách nejsilnější politické formace ve městě objevila informace o ,,zajištění financování výstavby kanalizace v Mlékojedech…” jako prosazená investice (ZDE). Následně však úředníci spravující Evropské dotace kuriozně rozhodli, že Neratovice podmínky pro přidělení dotace nesplňují. Proč kuriozně? Důvodem je tvrzení úředníků, že kanalizaci v místě provozuje soukromá firma a dotaci tak není možné udělit. Jak může neexistujicíc kanalizaci v Mlékojedech podle úředníků provozovat soukromá firma nám není známo…

Ti tak zřejmě vycházejí z provozovatelského modelu vodovodů a kanalizací, který ve městě funguje. Kanalizace v Mlékojedech by však podle všeho bez problémů mohla fungovat jako samostatně provozovaná část. Součástí kanalizace by totiž byla vlastní čistička, město by tedy teoreticky nic nenutilo dát správu provozu firmě VKM. To, že se provozovatelský model vodáren a kanalizací pro města a občany nejen kvůli ceně vodného a stočného jeví do značné míry nevýhodný, to by bylo na samostatné téma…

Neratovice jinak

zdroj: www.neratovice-jinak.webnode.cz

Město má na investici i ze svého

Odkanalizování městské části ležící ,,za Labem” je nepochybně nutné. Město by tak mělo hledat způsob, jak výstavbu kanalizace zajistit i bez účasti cizích zdrojů. A prostor k tomu jak sehnat potřebných pět desítek milionů město má.

Městu Neratovice stále patří majetek, jehož prodejem by výstavbu kanalizace pohodlně zafinancovalo. Prodej budovy nemocnice jejímu provozovateli se již nejeví jako reálný (po odmítnutí Neratovic koupila Vamed Mediterra nemocnici na Mělníku), město má však v majetku stále stovky (!!!) bytů. Což je počet ve srovnání s Mělníkem nebo Kralupy nevídaný. Nájemníkům, kteří městské byty obývají, by tak město mohlo nabídnout jejich odprodej. Při průměrně ceně bytu kolem půl milionu korun by stačilo, kdyby o koupi bytu projevil zájem každý pátý nájemce a město by mohlo mlékojedskou kanalizaci samo pohodlně zaplatit. Další variantou je prodej majetku města, který leží mimo jeho území (horská chata,…), nerealizací některých záměrů, které v rozpočtu jsou (např. parkoviště na Výslunní) v kombinaci s úvěrem, který má město předschválený na původně zamýšlenou spoluúčast (dotace by pokryla náklady pouze do výše 31,6 mil.) Chtělo by se napsat ,,zdroje jsou,” stačí, když budou zastupitelé hledat. Anebo, když někteří změní své priority a místo neustále omílaného parkovacího domu (v ceně větší, než kanalizace) budou usilovat o získání zdrojů na odkanalizování města. Otázkou je, zda budou zastupitelé opravdu chtít.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. bu bu bu (Malíček, 25.3.2015 13:04:18) Odpovědět

  Nebyl by lepší "omílaný" parkovací dům??? Odvozeno od slova "mlíti". Není ve vyjmenovaných slovech, jestli si je pamatujete...Nebo jste chtěli zdůraznit, že v případě parkovacího domu se jedná o omyl....?

 2. děkujeme (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 25.3.2015 17:25:00) Odpovědět

  Děkujeme naší pravopisné hlídce :-). Opraveno.

 3. skutečnost (x, 26.3.2015 10:35:23) Odpovědět

  Neratovice usilují o obec roku. Četností výskytu zpráv v Blesku, TV Nova už i ČT1, krimizpráv na idnes mají šanci.
  Údajně se v Neratovicích chystá natáčení několika dílů Ozáka, budou v Nera podnikat, ve filmu. Hledají, kde bude Ozák pít pivo-opravdu.

 4. pane Malino (bee, 26.3.2015 17:43:22) Odpovědět

  Pane Malino, opakovaný vtip není vtipem (zvláště pak, když vtipný nikdy nebyl), parkovací dům omíláte úplně nejvíc vy, evidentně proto, že to byl vámi vysmívaný Šanda, kdo zmínil snad jednou či dvakrát tuto eventualitu (jestli nepočítám článek bývalého zastupitele Vacka v Neratovinách). Zajímavé, že vaše rádoby chytrosti a legrácky o parkovacím domě jste nepublikoval, když byl tento projekt připravován už za starostování starostky Mrzílkové.
  Prý se paní starostka ani neobtěžovala informovat veřejnost ani zastupitele o tomto průšvihu s projektem na kanalizaci, zeptala se zast. Landová, jinak by bylo ticho po pěšině - do kdy? Tak přestaňte podsouvat parkovací dům, a zkuste pro jednou uvažovat i o tom, jaké jsou priority paní starostky. Jenže to byste nejdřív musel vytáhnout hlavu z její zadnice, co?
  Jo, a ta myšlenka s prodejem městského majetku je vážně skvělá, prodejme si i židli zpod zadku, po nás potopa, že?

 5. bee (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 27.3.2015 9:02:36) Odpovědět

  Dobrý den,
  pokusím se to vzít postupně.
  - Souhlasím s Vámi, že záměr vybudovat v Neratovicích parkovací dům za desítky milionů není vůbec vtipný. Podobně nepodporujeme výstavbu velkého parkoviště u sídliště Na Výsluní.
  - Hlavu v zadnici paní starostky nemám. Jak, pokud chcete, musíte vidět třeba na příkladu zmíněného parkoviště, nebo na naší kritice ceny za svoz odpadu v Neratovicích.
  - Ano, pokud chcete znát můj názor, domnívám se, že než mít 400 bytů a nemít kanalizaci v Mlékojedech, je lepší mít 320 bytů (byty by se odprodali pouze těm, kteří by je koupit chtěli) a kanalizaci v Mlékojedech. Myslíte si, že by to bylo jednání ve stylu ,,po nás potopa"?

 6. bee - dodatek (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 27.3.2015 9:04:13) Odpovědět

  - myšlen odprodej stávajícím nájemcům, kteří by si od města chtěli byt odkoupit

 7. pro: béčko (xox, 29.3.2015 22:12:45) Odpovědět

  Tolik jedu ..No nic. S prodejem městských bytů souhlasím, ale souč. chápu, že vznikne otázka "kam s nimi", s těmi co bydlí v bytě i několik rodin. Ale pořád lepší, než rozbité městské domy. Vždyť i nepřizpůsobiví dostávají dávky a nájem platí, tak proč jsou všechny fasády až na výjimky pro ostudu? Protože se o ně město nestará. Neratovice mají skutečně moc obecních bytů a mě napadá jen to, že se nájem městu hodí a jak je využíván, to netuším-na údržbu domů ne.
  Na obecní byty jsou fronty zájemců a jen tak se na ně nedostane. Kontroluje úřad alespoň obsazenost, využívání bytů? Myslím, že ne. Město zajímá jen příjem z nájmu a víc se nestará, takový dojem to budí. Družstvo by se staralo a (!) byl by nižší nájem- fond oprav. Lidé by měli možnost kupvat a prodávat (snáz měnit). Já bych šla tak daleko, že bych nájemcům nabídla garantovanou půjčku na byt s nižšími úroky, protože se mi moc nezdá, že tak levné hypotéky jako jsou teď, vydrží víc let. Za utržené peníze jdou postavit startovací byty, či sociální bydlení, například. Ono za každou cenu držet majetek, na který nemám, neumím, ten chátrá a ztrácí na hodnotě, není to pravé, i když to možná hezky lidsky zní, že je to státní. Ale nájmy už tak lidské nejsou, jsou vyšší než u družstevních bytů. Tolik k Vaší lidumilnosti u státních bytů. Víc bych otázku nezevšeobecňovala jako Vy, na úroveň městského majetku.
  Co se týče Šandy, ten si nabíhá sám svými četnými myšlenkovými výstupy. Jakmile bude méně mluvit a více konat, bude ticho. Rád na sebe upozorňuje, je rád viděn a slyšen, tak budí pozornost. Tu chce, tak není důvod se ho zastávat ani odsuzovat. Někdo s ním souhlasí, jiný ne, dalším je lhostejný. Je dobře, že upozornil na vlastně aktuální stav, a to je plánovaný parkovací dům, kolem kterého bylo ticho, podobně jako s kanalizací, na kterou upozornila p.Landová. Lidé jako Vy "sejmou" každého, kdo nabízí řešení. Jen kritizovat, shazovat, k čemu je to dobré. Polemizujte, navrhujte. Paní Landová by mohla taky přispět návrhem, co tedy s tou kanalizací, kde na ni vzít. Otisknou jí to tady, nebo na Neratkách, nebo v možná v Listech města. Ale možná už je rozhodnuto, stejně jako s parkovacím domem, a z radnice se nic nedozvíme. Proč, to netuším-e. Nabízí se jen odpověď, že je to z důvodu směsi klentelizmu, diletanství a mírného ohledu na mínění obyvatel.

  Čím dřív se budou byty řešit, tím líp. Nebo chcete situaci jako u věžáků na Kojetické? Nechat domy pomalu spadnout, uvnitř hrůza, následně (následně po devastaci všeho co zdevastovat lze) je nabídnou k odkupu stávajícím nájemcům za myslím cca 400 tis. v 1. vlně, nyní totéž za 600 tis. v 2. vlně - výsledek prodeje vidíte, domy vzkvétají. Jiné je to s původními nájemníky, nikdo jim nic nevysvětlil-jako třeba to, že když si vezmou hypotéku, mají šanci přežít, nebo i vydělat. Nyní jsou z nich nájemci a platí dvojnásobek co dřív-minimálně. Jiný si jejich byt koupil a oni mu splácejí hypotéku a platí nájem. K tomu mají služby, takže 1 důchod jde jen na bydlení-nebo příjem kolem 11 tisíc. A to bude lidumilný osud městských bytů, resp. občanů, za které se tu berete.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz