Zastupitelé v Neratovicích nadělují (i) sami sobě

Zastupitelé v Neratovicích rozhodli o přidělení dotací na sport, vzdělávání. kulturu a sociální věci v roce 2015. Byly to právě dvě věty jednoho ze zastupitelů, které nás přiměly připravit tento vysoce nekorektní článek. Jak totiž při bližším zkoumání zjistíte, zastupitelé nadělují dotace i sami sobě.

Jednu větu zastupitele za ČSSD Pavla Šandy jsme již glosovali (,,Voliči volí ty, které znají, a obvykle znají ty, kteří se ve městě nějak angažují, a to jsou také obvykle lidé žádající o dotace”), jiná část z článku zveřejněného v Neratovinách nás však kvůli svému obsahu zaujala ještě víc: ,,Rozdělování městských dotací je vždy choulostivá záležitost. V malém městě, jakými jsou Neratovice, je to věc o to choulostivější z prostého důvodu, že mezi žadateli o dotace jsou zastupitelé, radní, jejich přátelé a dobří známí. Opravdu žádají o dotace město sami radní, zastupitelé a jejich známí? Prošli jsme seznam přidělených dotací a hledali souvislosti s kandidáty do zastupitelstva v roce 2014.

Přispívají sami sobě? No a co!

Předně si dovolíme konstatovat, že na přidělení dotace radnímu, zastupiteli, jejich aktivitám či sdružením nebo na činnost spolků jejich přátel nevidíme nic špatného. Pokud jsou peníze vynaloženy na dobré účely a hospodárně, pak je vše v pořádku. Nelze přeci někoho sankcionovat za to, že byl občany zvolen, nebo chodit ještě dál a považovat za nežádoucí, aby byly z městských zdrojů podporovány projekty známých či příbuzných. K tomu tento článek sloužit nemá. Jde nám o to podívat se na pravdivost či nepravdivost tvrzení pana zastupitele Šandy. Jak to tedy s dotacemi v Neratovicích je?

Například Aktivita Neratovice založená Pavlem Šandou získala od města dotaci 10.000,- korun na dětský den. Miroslava Dobsová, která kandidovala za ČSSD v komunálních vobách pak získala 30.000,- na akce Sportem pro život a Běh naděje. Velmi malý příspěvek (10.000,-) pak obdrželi na podporu své činnosti dobrovolní hasiči z Neratovic, ve kterých zřejmě aktivně působí kandidát socialistů Jaroslav Rajchl.

Radní Richard Wiesner žádal za SK LiveCross na podporu pohybových aktivit dětí a dospělých a obdrží dotaci 40.000,- korun. Neratovický bigband, vedený Petrem Svobodou (oba kandidáti ODS) pak obdrží 55.000,- korun na ,,Využití uměleckého renomé Neratovického bigbandu k propagaci a změně image města”.

Aleš Kocourek reprezentující TOP09 se podílel na loňské úspěšné výstavě fotografií pořízených pod vodní hladinou, letos získalo sdružení Skryté světy 5.000,- příspěvek od města.

Michal Hampejs získal na cyklus veřejných přednášek 20.000,- korun, zastupitel Roman Kroužecký na Hudební festival “Blues Motorák Neratovice” 40.000,- korun a Michaela Landová na podporu činnosti o.s. Rotunda - dámský klub Breberušky 20.000,- korun. Všichni tři byli v posledních volbách kandidáty sdružení Společně pro Neratovice.

Sdružení Cadet-Yacht, které ve městě provozuje jachtařský oddíl a věnuje se tedy sportu, kterému fandí neratovická starostka Lenka Mrzílková (Neratovice - jinak) získalo 30.000,- korun.

Určitě se nám nepodařilo z veřejných zdrojů dohledat všechny souvislosti, i bez toho však můžeme konstatovat, že zastupitelé a kandidáti skutečně podporují z městských prostředků své aktivity a Pavel Šanda měl se svým tvrzením pravdu. Otázkou však je, jakým způsobem zastupitelé o přidělení dotací hlasovali, když v návrhu byly příspěvky, u kterých jsou zároveň adresáty. Podle jednoho z možných výkladů pravidel o střetu zájmů by se hlasování neměli účastnit.

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz