Zelená pro Neratovice - ženy, které budou vládnout mužům?

Často lze zaslechnout povzdechy nad nedostatkem žen v politice. Například sociální demokracie si nedávno ve svém referendu odhlasovala, že ve volbách do kraje a Poslenecké sněmovny bude opačné pohlaví zastoupeno minimálně 40%. Existuje kandidátka, která se zavedeným zvykům ve městech zcela vymyká. Voliči ji najdou v Neratovicích a nese název Zelená pro Neratovice.

Kolik žen je v politice?

Troufáme si tvrdit, že na žádné jiné z kandidátních listin pro podzimní volby do zastupitelstev v Neratovicích, Mělníku nebo Kralupech nenajdete takovou převahu žen nad muži. Ostatně čísla přináší sdružení Fórum 50%. V Evropském parlamentu mají ženy zastoupení 23,8%, ve Vládě ČR 17,65%, v Poslanecké sněmovně 19,5%, v Senátu 17,3%, v krajských zastupitelstvech 19,7% a v zastupitelstvech obcí 26%. Na kandidátní listině Zelená pro Neratovice naleznete 16 žen a pouhých 5 mužů. Ženy zde představují 76,2%!

Fórum 50%, které představuje feministickou genderovou organizaci, která prosazuje uzákonění kvót pro zastoupení žen v politice, uvádí jako důvody pro větší zastoupení žen v politice tyto argumenty:

v populaci žije 50 % mužů a 50 % žen, v politice je žen pouhých 20 % 

smíšené skupiny žen a mužů lépe a efektivněji pracují

země s vyšším zastoupením žen mají nižší míru korupce

ženy tvoří 61 % všech absolventů vysokých škol

ženy a muži mají jinou životní zkušenost a tedy i jiné priority v politice

smíšené týmy jsou inovativnější

Kolik žen nabízí kandidátní listiny v Neratovicích?

Kandidátní listina Zelená pro Neratovice je důkazem, že v naší zemi žije dostatek žen, které se o veřejné dění zajímají a obejdou se i bez pozitivní diskriminace ženských političek nařízené státem nebo nařízením politických stran.

Kolik žen mají na kandidátních listinách volební subjekty v Neratovicích, které již zveřejnily kandidátku:

Společně pro Neratovice 4

Volba pro město 5

ČSSD 6

ODS 7

KSČM 8

KDU-ČSL 8 (z 20ti kandidátů)

Neratovice jinak 9

TOP09 10

Zelená pro Neratovice 16

Zdroj: www.padestaprocent.cz

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

 1. A to je špatné? (Anna Spěváčková, 28.8.2014 14:11:08) Odpovědět

  Pardon, co to znamená, že se kandidátka vymyká zavedeným zvykům? Co to je zavedený zvyk? Kdo ho zavedl? Ženy asi těžko...Tzv. zavedený zvyk přece není nic, co by muselo být dodržováno. Víte, někdy mi připadá, že cokoliv vám slouží jako záminka ke kritice nepohodlných subjektů. Máme moc žen, to je špatné, ostatní mají přece žen mnohem méně a to je normální. Takže místo abyste kritizoval ostatní kandidátky, že muži - lídři nejsou schopni oslovit ženy, absurdně kritizujete kandidátku Zelená pro Neratovice, že má žen neobvykle mnoho. Mimochodem, existuje kandidátka složená ze samých žen! Víte o tom?
  Stalo se v Liberci a zpráva proběhla tiskem.

  Cituji: V Liberci je ryze ženská kandidátka, říkají si hlídací fenky demokracie
  7. srpna 2014 19:01
  Je na čase vypustit hlídací fenky demokracie, které by vnesly větší míru noblesy a elegance do politiky s převahou bouřlivého testosteronu. Tak odůvodňuje svou ryze ženskou kandidátku pro komunální volby v Liberci Strana pro otevřenou společnost (SOS)
  Zdroj: http://liberec.idnes.cz/liberec-ma-volebni-kandidatku-slozenou-jen-ze-samych-zen-pkm-/liberec-zpravy.aspx?c=A140807_125109_liberec-zpravy_ous

  Kromě toho, měl byste si uvědomit, že o nějakém vládnutí v demokracii by neměla být řeč. Kde se vládne, není demokracie. Samospráva přece spravuje město a jí svěřený majetek. Takže vládnutí v titulku je zcela nevodně zvolený obrat. Nebo byste tím chtěl předem před námi varovat a strašit muže - voliče?

 2. Souhlasím (Tom, 28.8.2014 15:00:19) Odpovědět

  V Neratovicích je skoro čtyři roky v čele radnice starostka Mrzílková a odvádí velice kvalitní práci pro běžné občany Neratovic. Takže pokud budou v politice takto kvalitní ženy, nemám s tím jako muž žádný problém. Naopak.

 3. pro paní Spěváčkovou (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 28.8.2014 15:50:41) Odpovědět

  Pokud berete tento článek jako Vaší kritiku, doporučuji studenou sprchu a přečíst znovu. Pokud to nepomůže, pak mi nezbývá než konstatovat, že Váš příspěvek vypovídá o Vás samotné mnohé.

  Pro Toma:
  Souhlas. Ženy do politiky patří. Pohlaví nevypovídá nic o kvalitě člověka či politika.

 4. :) (Adam, 28.8.2014 20:58:41) Odpovědět

  jo takhle si tu určitě seženete voliče paní magistro ..:)

 5. titulek (Anna Spěváčková, 28.8.2014 21:48:12) Odpovědět

  Kdyby nebylo titulku, mohl by článek vyznívat v prospěch nás, žen. Ale.......Právě že ale.

 6. Jaké ale? (Tomáš Malina (iSoutok.cz), 29.8.2014 10:32:24) Odpovědět

  Jaké ALE? Jak by měl titulek znít, abyste byla spokojená? Rád ho upravím, pokud Vám tento vadí. Mimochodem vychází z textů Fóra 50%....

 7. A to je špatné!! (muž z Nerátek, 3.9.2014 22:56:44) Odpovědět

  Vážení přispěvatelé, nezapomeňte, že paní Spěváčková nikdy nikoho pro nic za nic nekritizuje, prakticky ve všech oborech lidské činnosti má velmi dobré znalosti, píše nic než pravdu a nejhorší je, že svým bludům, které vkládá na svoje nezávislé nerátky pod několika pseudonymy, snad i sama věří?! No není divu, na rozdíl od jiných občanů totiž učila i na střední škole, jak se sama chlubí!
  Takže závěrem, pane redaktore, i kdybyste naší milou, dobrosrdečnou spoluobčanku vychválil do nebe, stejně si najde něco, zač Vás zkritizuje. Ona už bohužel taková zůstane:(


end is near

Kontakt

iSoutok.cz