Zemědělka prodává burčák!

Zemědělská škola na Mělníku začala prodávat burčák. Tedy vlastně částečně zkvašený hroznový mošt. Litr stojí 60,- korun, petka 5,-. A je fakt dobrej! K dostání je ve dvoře v pracovní dny, otevírací doba zřejmě kopíruje otevírací dobu prodejny květin (7-17 hod.). Tak na zdraví a na tu prohibici.

Prodejnu najdete přímo v areálu školy ve Fryčově ulici. A co že je vlastně ten burčák a proč ho pít?

Wikipedie.cz: „Burčák je částečně zkvašený mošt z plodů révy vinné, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholucukru a kyselin. Jde o meziprodukt při výrobě vína, který bývá k dispozici několik dní po začátku kvašení moštu. Obsah alkoholu bývá zhruba 1–7 %.

V České republice se burčák pije hlavně na Moravě. V sousedním RakouskuNěmecku a naSlovensku je tento nápoj také značně oblíbený. V jiných zemích jeho konzumace není příliš rozšířena a ve většině jazyků ani neexistuje příslušné slovo. Např. v angličtině se označuje opisem jako partially fermented wine nebo jako new half-fermented wine, případně jakonew wine (což ve skutečnosti znamená mladé víno) a nebo must. Anglické slovo must pochází z latinského vinum mustum, což znamená v překladu mladé víno. V Rakousku je nazýván burčák Sturm, řezák pak Staubiger. Na jihozápadě Německa se burčák nazývá Junger Wein (mladé víno) a v oblasti Pfalz je tento mok známý pod názvem Neuer Wein (nové víno).“

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz