Změny v České rafinérské?

Česká rafinérská jako společný podnik Unipetrolu, Eni a Shellu bude zřejmě minulostí. Novým společníkem má být polský PKN Orlen. Shell svůj podíl prodává.

Obchod v hodnotě kolem miliardy korun se týká pouze podílu v rafinerii. Čerpací stanice Shell na tuzemském trhu zůstanou. Zajímavostí transakce je, že PKN Orlen je majoritním vlastníkem Unipetrolu, ve struktuře společnosti tak bude zastoupen hned dvakrát. Unipetrol dohodu na transakci ještě oficiálně nepotvrdil, probíhající jednání ovšem ani nepopřel.

Podíl společnosti Shell na České rafinérské je přibližně šestnáctiprocentní. První zprávy o odchodu Shellu z České rafinérské se objevily v roce 2009. Původním zájemcem o vstup do společnosti byla Česká republika prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu, k dohodě však kvůli pádu vlády nedošlo. Podíl na společnosti tak paradoxně posílí Polsko. PKN Orlen je totiž polským státním podnikem.

Před třemi lety se spekulovalo, že zájem o vstup do České rafinérské by mohl mohla mít ruská společnost Lukoil. Na jeho vstup do podniku tedy zřejmě nedojde.

Zdroj: Česká pozice

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


end is near

Kontakt

iSoutok.cz